18 Haziran 2010 Cuma

Daum & Fenerbahçe; Satranç Mücadelesi

Daum'un Fenerbahçe'nin başında kalacağına acaba kaçımız inanıyoruz. Hadi devam etti diyelim, bu birliktelik ne kadar sağlıklı devam edebilir. Artık çok zor. Yollar mutlaka ayrılacak ama bir satranç misali Fenerbahçe yönetimi ve Daum karşılıklı olarak hamlelerini gösteriyor. Daum, tazminatını almak için elinden geleni yapıyor, Fenerbahçe cephesi ise Daum'dan mümkün olan en az zararla yolları ayırmak istiyor. Çünkü Daum'un ilk ayrılığında, Aragones'in gidişinde çıkan fatura büyük olmuştu. İşte bütün bunlar istikrarı düşünmemekten, sürekli güne oynamaktan oluyor. Aslında Fenerbahçe de bunun farkında ve Aykut Kocaman'ı teknik direktörlüğe getirerek bunu amaçlıyor. Üstelik geçmiş yılların aksine gerek yönetim, gerekse taraftar olarak sonuna kadar Aykut Kocaman'ın arkasında durulacaktır. Ama Daum'la yolların bir türlü ayrılamaması, zamanında yapılan büyük hatalar bugün işleri oldukça zora sokmuş durumda.

Aslında Daum'u da anlamak güç. İnsanın ''bu ne para hırsıdır be kardeşim'' diyesi geliyor. Oğlunun bile işine son verilmesine rağmen, kendisine söylenen herşeye evet dedi ve sonuna kadar sözleşmesinin arkasında duruyor. Yarın Fenerbahçe cephesi ''sen teknik direktörlüğü bırak, şu maçta bize gözlemcilik yap'' dese bunu da kabul edecektir. Daum'un İstanbul'a geldiğinde uçaktan indiğinde söylediği sözleri de yakından incelemek lazım. Cristian haricinde istediği transferleri yapamadığını, Aykut Kocaman ile başlarda iyi ilişkileri olduğunu hatta bütün amacının para olmadığını söylemişti. Ama gördüğümüz bütün amacının maksimum tazminanıtı almak olduğudur. Ama adam da haklı. Fenerbahçeli arkadaşlar kusura bakmasın ama zamanında şampiyon yapamadı diye kovduğun teknik direktörü, üç sene sonra daha yüksek bir ücrete takımın başına getirirsen işler değişir. Çünkü Daum'un Köln'de keyfi yerindeydi ama sunulan yüksek ücrete de öncesinde ayrıldığı takıma geri dönecek kapasitede bir teknik adam.

Önümüzdeki günler herhangi bir yol bulunup, Daum'la yolların ayrılacağı evreyi beraberinde getirecektir. Çünkü lig bittiğinden bu yana yaşananlar artık Daum'u takımın başında tutamaz. Çünkü inanılmaz bir sevgisizlik ortamı oluştu. Medyada da konuşulan herhangi bir teknik adam ismi duymadığımız için, gelen teknik adam Aykut Kocaman olacak. Bu hamlenin de çok yerinde olacağını düşünüyorum ama sonuna kadar devam edilecekse. Bu yaşananlardan sonra ise artık Fenerbahçe yönetiminin futbol anlamında istikrara yöneleceğini, en azından teknik direktör anlamında yanlış adımlar atmayacağını düşünenlerdenim.

5 yorum:

 1. Satranç iyimser bir tanımlama olmuş, daha çok sirke benziyor yaşananlar

  YanıtlaSil
 2. Daum' un para hırsı.. Biraz bu lafa takıldım sevgili sportif cümleler.. Blogunu (tüm bu sarı kırmızı renklere rağmen:) her gün takip etmekten geri duramıyorum.. Neyse, taktığım noktaya geleyim..

  Daum' u nasıl getirdik?
  Köln de işleri yolunda gidiyordu, hatta öyle ki istediği Podolski yi taraftarın desteğiyle o maddi olanaksızlıklar içerisinde aldırtmışken; halinden memnun olan Daum "başkanım beni al" bile dememişken, gidip, hedeflerimiz büyük ve sana şu kadar olanak diyerek alıvermişiz..

  Sözleşmesi devam eden bir antrenör..
  Elinde iyi bir takım olan antrenör..
  Tüm hepsini bırakıp, 2. oldu ve kupada final oynadı diye üstünü çizmek..

  Ben bir Fenerbahçe taraftarı olarak bunları kabullenemezken, Herr Daum nasıl sindirebilir ki ?

  YanıtlaSil
 3. Şu an Fenerbahçe yönetimi Daum'u takımdan göndermek için elinden geleni yapıyor. Hatta Daum bu sabah 9'da iş başı yaptı. Dün gelen direktif doğrultusunda. Eğer 1 saat işe geç gelse Fenerbahçe yönetimi noter tutacaktı ve sözleşmedeki açıkları arayacaktı. Çünkü olay bu. Koch haricinde oğlu dahil bütün yardımcıları gönderildi. Para hırsını işte buna bağlıyorum. Hakkıdır, sözleşmesi var eyvallah ama oğlu kovuluyor ama kendisi hala işimin başındayım diyebiliyor.

  Dediklerine ben sonuna kadar katılıyorum ama bir insanın oğlu kovulmuşken hala sözleşmesini kovalaması, Köln bu adam üzerine yatırımlar yapmışken kovulduğu takıma {daha yüksek para için}, resmen Köln'ü yüz üstü bırakması falan para hırsıdır. Fenerbahçe bile bile lades dedi. İşin ilginci ise eğer Trabzonspor maçı 2-1 bitse Daum'un kalacak olması ve bunların konuşulmayacak olmasıdır.

  YanıtlaSil
 4. Adamın sonuna kadar hakkı,ona o sözleşmeyi imzalatıyorsan o parayı vermek zorundasın arkadan böyle iş çevirilmez.Daum'un yaptığı doğru...

  YanıtlaSil
 5. Köln'ün bedduası tutmuştur. Daum karakteriyle hal ve haraketleriyle en sevmediğim hoca

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir