26 Haziran 2010 Cumartesi

Galatasaray 2009-2010 Günah Çıkarma #4

Geçtiğimiz sezon Avrupa Ligi için oynanan ön eleme maçlarının hepsi birer hazırlık maçı niteliğindeydi. Kolay rakipler falan derken farklı skorlar izledik, futbol anlamında da keyif verici bir Galatasaray vardı. Tabii bu kolay rakipler karşısında da bazı futbolcularımızın suni çıkış diyebileceğim yükselişleri oldu. Bu isimler bir anda parladı, hepimizi heyecanlandırdı falan ama sezon içerisinde de ani çakılışlarını izledik. Bu suni çıkış yapan isimlere de en iyi örnek Aydın Yılmaz olacak.

Aydın Yılmaz bildiğiniz gibi Galatasaray altyapısından çıkan, gelecek vaad eden, hatta Gerets zamanında Konyaspor'a attığı golle şampiyonluk yolunda Galatasaray'ın önemli adım atmasını sağlayan bir isimdi. Böyle bir futbolcu üzerinde de beklentiler büyük oluyor. Özellikle de kiralık oynadığı dönemde İstanbul B.B formasıyla harika işler yapmıştı. Ama Galatasaray'a dönüşünde büyük bir düşüş yaşadı, seri sakatlıklar falan derken kendisini pek izleyemedik. Bu açıdan Rijkaard onun için son şans niteliğindeydi. Hazırlık kampında göstereceği kötü performans sonrasında Aydın Yılmaz'la yolların ayrılacağı bekleniyordu. O da hazırlık kampında bekleneni karşılayamadı ama kampın bitmesinin ardından oynanan Avrupa Ligi eleme maçlarında harikalar yarattı. Müthiş çalımlar, bir maçta üç asistler falan derken Rijkaard'ın elinde bu adam gerçek potansiyelini buldu diyordum. Hatta ligin ilk maçı olan Gaziantepspor karşısında da güzel futbolu, asisti falan gelince rotasyon içerisinde önemli bir parça olacak diyorduk.

Ama gel zaman git zaman Aydın Yılmaz'ın futbolu iyice çakıldı. Fizik olarak kendini hiç geliştiremedi, futbol anlamında da ileri adımını atmıştı ama iki geri adım attı, şansları falan kullanamadı ve bu futbolcunun üzerinde çok durmamız da büyük bir hata oldu. Sonra santraforsuz dönemlerde de Aydın Yılmaz'ın santrafor olarak denendiği zamanlar vardı. Fizik olarak kendi bölgesinde tutunamayan bu adam, santrafor kısmında neler yapabilirdiki? Sonuçta ligin ikinci yarısına girerken satın alma opsiyonlu olarak Eskişehirspor'a kiralandı, Eskişehirspor da bu satın alma opsiyonunu kullanmadı. Şimdi Aydın Yılmaz bunca hücumcu adamın arasında hazırlık kampına katılacak ve yeni bir şans arayacak. Bana göre başarılı olma şansı yok ama futbol bu, her zaman sürprizlerle dolu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir