26 Haziran 2010 Cumartesi

İtalya Günü Kurtaramadı

Bazı takımlar zirve dönemi yaşadıktan sonra yeniden yapılanmayı uygularlar. Bu sayede başarılar süreklilik kazanabilir. Ama gelen başarının üzerine sürekli yatma, kadronun yaşlanmasına seyirci kalma ve günü kurtarma durumları koskoca İtalya'yı bile Dünya Kupası'nın en kötü takımına dönüştürebiliyor. Kadroya baktığımızda tecrübeliden öte yaşlı ve bol miktarda Juventus'lu futbolcuların barındığı bir Milli Takım görüyoruz. Hani o Seria A'yı 7. sırada bitiren Juventus'un. Lippi 2006'da başardıklarını unutmuş gibi çareyi eski göz ağrısı Juventus'lu futbolculardan bulmayı denedi ama onların da yeterli ölçüde iyi olmadığını gördük. Sonra İtalya'nın en güçlü yanı savunma derler. Savunma hattına baktığımızda 36 yaşına gelen Cannavaro'nun liderliğinde olan bölge. Oysa bu turnuvada İtalya savunmasının çok zayıf olduğu görüldü. İtalya hakkında bütün bildiğimiz ezberlerin falan bozulduğunu söyleyebilirim. Özellikle de yan toplardan gol yemez denen bu takım, kendi taç kullanırken bile hata yapıp, rakibe pozisyon verebilecek durumda.

Orta sahadan falan hiç bahsetmeye gerek yok. Pirlo'nun da sakatlanmasının ardından çökmüş görünen bir orta saha. Hala Gattuso, Camoranesi gibi isimlerden hayır beklenen orta saha. Gerek oyunun defansif, gerekse ofansif tarafında hiç varlık gösteremeyen, hücum hattında zenginlik yaratamayan, savunma konusunda etkili olamayan bir yapı. Böyle bir yapının önünde de zayıf hücumcularla yola devam etmek İtalya'nın sonunu getirdi. Koskoca İtalya üç maç boyunca sadece Slovakya maçının son 20 dakikası etkin görüntü verebildi. Son 20 dakikada rakibinde geri çekilmesinden faydalanarak pozisyon falan buldular, etkili olmaya çalıştılar, hatta son dakika kaçırdıkları golü atsalar yine üç beraberlikle gruptan çıkabilirlerdi. Tabii 6 puanlı Şili'nin elenme tehlikesi olan bir durumda, İtalya'nın 20 dakikalık bir futbolla gruptan çıkması da futbolun adaletini iyice sorgulatırdı.

Benim beklediğim İtalya da bu yöndeydi. Bu başarısızlığa kesinlikle şaşırmadım, ama bu kadar aciz futbola çok şaşırdım. Yine de tecrübeyle, Lippi faktörüyle falan bir noktaya gelebilirler diye tahmin ediyordum. Ama takımın sorunu çok fazla düz oyuncunun olması ve kadro içerisinde bir yıldızın bulunmaması. Onca yaşlı ismin tecrübeli diye kadroya alındığı bir ortamda Totti ve Del Piero gibi isimlerin de kadroda olması gerektiğini düşünüyorum. Hatta Cassano bu hücum hattında önemli bir değer olabilirdi. O da Lippi ile sorunlu falan diye kadroya alınmadı. Totti ve Del Piero gibi her an fark yaratabilecek isimler kadroda olmazsa, şu koskoca İtalya'nın bir tane yıldızı olmazsa {Mesut Özil misali} başarı malesef gelmiyor. Lippi'nin günü kurtarma politikasıyla başarıdan öte, beklenmeyen bir başarısızlık İtalya gündemini oldukça meşgul edecek gibi görünüyor. Şu turnuvada İtalya adına hangi futbolcu biraz da olsa ön plana çıktı diye soracak olsalar inanın kimseyi gösteremem. Euro 2008 kadrosu bile bu kadrodan oldukça iyiydi. Ayrıca son şampiyonların unvanlarını korumak yolunda başarısız olduklarını çok gördüm. Ama 2002 Dünya Kupası'nda Fransa'dan beri böylesi görülmedi sanırım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir