16 Haziran 2010 Çarşamba

Galatasaray & Mahamadou Diarra

Forumlarda falan Galatasaray'ın ön libero ihtiyacına yönelik isimler üzerinde konuşulduğunda nedense siyahi, güçlü bir futbolcunun transfer edilmesi gerektiği söyleniyor. Yanlış anlamayın, arkadaşların hiçbirisi siyahi sever, ırkçı arkadaşlar değil. Ama nedense siyahi, güçlü ön libero isimler tabulaştı gibi birşey. Aslında Dünya üzerinde de baktığımızda önemli takımlarda ön libero olarak oynayan isimlerin siyahi futbolculardan seçildiğini görüyorum. Afrika'nın bu konuda çok önemli futbolcular çıkardığı bir gerçek. Adamlar doğası gereği {devşirme bile olsalar} mücadele içerisinde doğduklarından, fiziksel anlamında çok güçlü olduklarından önceliği oluşturuyorlar. Tabii bir de buna biraz top tekniği falan gibi özellikleri kattığımızda ise ortaya harika bir armoni çıkıyor. Galatasaray da kimi transfer eder bilmem ama başlıkta da dediğim gibi Mahamadou Diarra'yı transfer etse sanırım nokta atışını gerçekleştirmiş olacaktır.

Mahamadou Diarra, Mali'li bir futbolcu. Diğer Diarra'nın aksine ait olduğu toprakların Milli Takım formasını giyiyor. Ama bu iki futbolcunun ortak özelliği Real Madrid forması giyiyor olmaları oldu. Tabii Lassana Diarra şu sıralarda Real Madrid açısından daha popüler bir futbolcu ve onun bu formu Mahamadou Diarra'nın en büyük handikapı oldu ve Real Madrid onu gözden çıkarmış durumda. Kariyerine biraz daha bakacak olursak, Avrupa piyasasında ilk olarak adını OFI forması altında duyurdu. Sonrasında Vitesse takımına geçiş yaptı ve burada üç sezon oynadıktan sonra Houllier'in radarlarına takılıp O.Lyon formasını giymeye başladı. O.Lyon'un da Fransa Ligi'ni domine ettiği zamanlarda takıma büyük katkılar sağladı ve dört sezonda 123 maçta forma giyip 2006 yılında Real Madrid'e transfer oldu.Futbolcu dört sezondan bu yana ise Real Madrid formasını giyiyor. Ayrıca 57 kere de Mali Milli Takım formasını giydiğini söylemek lazım.

Öncelikle Schuster'in Real Madrid'den ayrılmasına kadar Diarra'nın takımın vazgeçilmez isimlerinden birisi olduğunu söylemek lazım. Kendisi çok istikrarlı bir futbolcu ve özelliklerine baktığımızda ise Galatasaray'a ilaç olacak cinsten. Malum 4-3-3 oynuyoruz ve orta sahanın defansif kısmıyla ilgilenecek futbolcuda güç, agresiflik ve biraz da top tekniği aradığımız özellikler. İşte agresiflik ve top tekniği konusunda da Diarra'nın Mehmet Topal'dan ayrıldığını söylemem lazım. Geçtiğimiz sezon sistemi tam olarak uygulayamamamızın başlıca sebebi, yeterli ve gerekli orta saha rotasyonuna sahip olmamamızdan kaynaklanıyordu. Elano haricinde gerek ilk 11'de oynayan isimler, gerek kenardan gelecek isimler bu sistemin tarzı isimler değildi. Belki biraz Ayhan Akman diyebilirim ama onun da yaşı gereği temposu çok düştü, futbolu gerilere gitti. Bu yüzden Elano'nun yanına mutlaka biri defansif ön libero olmak üzere, diğeri biraz daha box to box diyeceğimiz, yani oyunun iki yönünde hakim {bir tane daha Elano} ihtiyacı var. Eğer Diarra transferi gerçekleşirse öncelikle işin defansif kısmı çözülecektir, savunma hataları en aza indirilecektir. Yani savunmanın yükü azalacak. Sonrasında ise işin hücum kısmında ise pas organizasyonu konusunda topu ayağında tutabilen, hücumu yönlendirebilme konusunda yarar sağlayacağız. İşin defansif kısmını çözmek kadar, hücum kısmında da, hücumcuları beslemek, varyasyonlar yaratmak anlamında da orta saha değişimime ihtiyaç var.

Hepsinten öte orta sahada direnci arttırmak, agresiflik yaratmak, rakibi ısırmak gibi unsurlar çok önemli. Bu sistem orta saha güçlü oldukça işleyecek bir sistemdir. Bu yüzden öncelikle ön libero dediğimiz futbolcu transferinin bitirilmesi gerekiyor. Sonrasında ise diğer parçalar takıma eklenecektir. Ayrıca Galatasaray'da da bu ön libero sıkıntısı yıllardır var aslında. Suat Kaya'dan bu yana kim gelse o bölgede bir istikrar sağlanamadı. En umutlusu Linderoth'du ama onu da sakatlıklara, hastalıklara kurban verdik. Eğer geçen sezon ön libero transferi Linderoth var diye yapılmadıysa büyük bir yanlışlık var demektir. Bu sezon ise yola yine Mustafa Sarp, Barış Özbek gibi isimlerle devam edilecek veya 3. sınıf orta saha futbolcuları alınacaksa ikinci yanlışa sürükleniyoruz demektir. Mutlaka ama mutlaka transfer yapılmalı ve gidişat bu yönde. Adaylardan birisi de Diarra olacak. Kendisinin yaklaşık 4-5 milyon avro bonservis değeri var ve bunun gayet uygun olduğunu düşünüyorum. Futbolcu 29 yaşında ve maksimum üç sezon üst seviyede yararlanabileceğimiz bir isim.

4 yorum:

 1. Diarra'nın önüne Elano'nun yanına Biglia gibi enerjisi bitmeyen bir pire yada Diaby gibi canavar fizikli bir oyuncu eklenirse bu sistemin gereklerini sağlayabilecek ortasahaya sahip olacağız sanırım.

  Defansada Ömer Toprak gibi hem yeerli oyuncu sayılan hemde geriden toplu oyuna girebilen bir oyuncuda eklenirse Kadronun önemli gedikleri kapanmış olacak.

  Tabi bunlara Yasin Pehlivan ve Veli Kavlak gibi eklemeler yapılırsa bence kadro cidden çok ciddi bir kalite artışına maruz kalmış olur.

  YanıtlaSil
 2. lucas r. biglia'nın hep galatasaray'ın orta sahasına ilaç olabileceğini düşünmüştüm.(tabi elanoyla birlikte) benden başka biglia yı düşünen yok sanıyodum.helal olsun sana CaRtMaNtR:D

  YanıtlaSil
 3. Bence Galatasaray orta sahasına Liverpool'dan Albert Riera alınmalıdır.Kesinlikle çok iyi bir oyuncu.Oyunun iki yönünü de oynuyor.Elano-Riera-Diarra üçlüsü Galatasaray orta sahasında büyük iş yapar.

  YanıtlaSil
 4. gerçekleşmesine imkan vermediğim bi transfer

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir