12 Haziran 2010 Cumartesi

Sportif Direktör Neeskens Olsun

Sportif Direktör mevzusu ülkemizde ne kadar doğru uygulanıyor tartışılır. Çoğu takımımızda hala şube sorumluları kavramı var ama bazı takımlarımız ise Sportif Direktör olayına geçiş yapmaya başladılar. Yani futbolun yönetimini profesyonel kişilere bırakmak istiyorlar. Gerçi en doğrusu da bu. Yönetim kurullarında her birisi farklı iş kollarından olan insanların transfer yapması, teknik direktör bulması falan ne kadar doğru bir yaklaşım bilinmez. Bu yüzden Sportif Direktör iyidir diyorum ama şu an görülen bu kavramın ülkemizde ne kadar doğru olarak algılandığı sorusudur.

Mesela Aykut Kocaman örneği. Fenerbahçe, Daum'un üstüne Aykut Kocaman'ı Sportif Direktör atayarak çok doğru bir hamle yapmıştı. Ama Aykut Kocaman'ın da dediği üzere bu işin yetkileri nedir bilemedik. Ama Daum'un gitmesinin neredeyse kesinleşmesinden sonra Aykut Kocaman'ın şimdilerde Sportif Direktör olarak hareket edebildiğini falan görüyorum. Stoch transferinden falan bu sonucu çıkartabiliriz. Buna rağmen Aykut Kocaman'ın Fenerbahçe'nin başına teknik direktör olacağı konuşuluyor. Bence bu da harika bir hamle olacak ama bu sefer Sportif Direktör lazım mı, madem teknik direktör olacaktı neden böyle bir göreve atandı soruları oluşabilir. Yani Sportif Direktör kavramını ülkemizde ne zannediyoruz bunu sorgulayacağız.

Şimdi ise Galatasaray'da da şube döneminin kapatılacağı, bir Sportif Direktör atanacağı söyleniyor. Tabii bu iş için de en büyük aday Adnan Sezgin olacak. Tamam işin cinliğini falan iyi bilir ama Adnan Sezgin'in Galatasaray için yaratacağı antipatizmi şimdiden düşününce kötü oluyorum. Zaten her transfer döneminde adımız çıkmış durumda, sonrasında ise neler yaşanır bilemem. Ayrıca Adnan Sezgin'in geçmişinin de çok parlak olduğunu söylemek çok güç. Bu yüzden işin profesyonellere bırakılması güzel ama bu işi Adnan Sezgin beceremez. Galatasaray taraftarları arasında bile sevilmeyen Adnan Sezgin'in bu görevde başarılı olacağını düşünmüyorum.

Benim adayım ise Neeskens. Eğer bu işi profesyonellere bırakacaksak ondan daha profesyonelini bulamayız. Neeskens Sportif Direktör olsun, Rijkaard'la sözleşme uzatılsın, Tugay altyapının falan başında olsun yani gül gibi geçinip gidelim. Futbolu Neeskens'den daha iyi bilen birini bulup, bu göreve getirebileceğimizi hiç sanmıyorum. Elimizin altında böyle değerler varken bunları en iyi şekilde kullanmamız gerekiyor. Gerçi takımın başında Rijkaard & Neeskens gibi değerler varken Sportif Direktör'e ne gerek var diyebiliriz ama illa bir isim koyacaksak Neeskens'e bu ismi koyalım.

6 yorum:

 1. Ben tam tersini düşünüyorum nedense, Rijkaard'a çok daha fazla yakışır sportif direktörlük :)

  YanıtlaSil
 2. Neeskens bu iş için biçilmiş kaftan :)

  YanıtlaSil
 3. yönetimimizin bunu düşüneceğini sanmıyorum malesef. zaten yine yeniden takım sil baştan yapılacak, durum böyle de olunca önümüzdeki sezonda da tam olarak verim beklemiyoruz, tek korkum yönetimin dönemin ortasında rijkaardı göndermesi...

  YanıtlaSil
 4. aslında tugay'da olabilir. yakışır kendisine. yoksa, ne? fatih terim mi?

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir