11 Haziran 2010 Cuma

Stoch'dan Sonrası; Harry Kewell, Giovani Dos Santos

Stoch transferi için dün yazdık. Fenerbahçe çok yerinde, nokta atışı cinsinde bir transfer yaptı. Sürekli sıkıntılar yaşadığı sol kanat konusunda harika bir alternatif yaratarak ilk bombasını patlatmış oldu. Tabii bu transfer ile Galatasaray'ın da uğraşıyor olması, bir bakıma bizim elimizden almış olmaları falan işin farklı boyutu. Adnan Polat'ın söylediği, Fenerbahçe'nin kulübe ve futbolcuya iki katı daha fazla vererek transferi gerçekleştirdiğidir. Buna kimse birşey diyemez. Etik değerler falan hepsini bir kenara bırakalım. Endüstriyel futbolun göbeğinde yaşıyoruz ve daha fazla parası olan istediği futbolcuyu alma konusunda daha avantajlı oluyor. Nitekim Fenerbahçe'nin de bu avantajı iyi kullandığını söylemeliyiz. Ama bir gecede bu transferi bitirdiler konusu falan çok yanlış. Futbolcuyu onlar da uzun süredir takip ediyorlardı ve görüşmelerde bulunuyorlardı. Bu yüzden gayet planlı, programlı bir iş gerçekleştirdiler ve Stoch'un Fenerbahçe'ye neler katacağını yeni sezonda izleyeceğiz.

Artık olan oldu, Stoch defteri kapandı. Bu yüzden önümüze bakmak gerekiyor, ya alternatiflere yönelmek ya da elde bulunan değerlere sahip çıkmak lazım. Elde bulunan değerler deyince de aklıma hemen Harry Kewell ve Giovani Dos Santos geliyor.

Giovani ile başlamak lazım. Çünkü kendisi Stoch'la kıyaslayabileceğim bir futbolcu. O da çok büyük bir potansiyel ve geçmişi gayet iyi. Bugün Rijkaard hala Barcelona'nın başında olsa belki de Gio'yu o takımda izliyor olabilirdik ama kader bu futbolcuyu Galatasaray'a kadar getirdi. 1.5 sezondur doğru dürüst maça çıkmamasının dezavantajlarını yaşadı ama inanılmaz bir yetenek olduğu ortada. Ben yeni sezonda onu mutlaka takımda tutarız diye düşünmeme rağmen, bizler Stoch'la falan ilgilendik. Elbette Stoch'un geçen sezon harika işler yaptığı ortada ama Gio'nun da ondan potansiyel ve yetenek anlamında aşağı kalır tarafı yok. Hatta bazı tarafları ekstra bile. Mesela geçtiğimiz İtalya maçında yaptığı asist. Dünya üzerinde o asisti kolay kolay yapabilecek fazla bir futbolcu olduğunu düşünmediğimden, Gio'ya bir şans daha vermeliyiz. Stoch için de 5 milyon avro bonservis vermeye hazırlanan bir takımın Gio için de bu rakamlara çıkması gerektiğini düşünüyorum.

Sonra Harry Kewell konusu. Uzun uzun yazmaya gerek yok. Bu adam futbol oynamasa bile gelsin Galatasaray'ın içinde bulunsun. Ona karşı duyduğumuz sevgi ve saygının tarifi yok. Zaten mesajını Adnan Polat'a vermiş. Beni Dünya Kupası'nda izleyin, sonra kararınızı verin diye. Anlaşılan Kewell kalmak istiyor, aslında Galatasaray'ın da düşüncesi bu yönde. Yeni çıkan kuralla da beraber Kewell'ın takımda kalacağını düşünüyorum. Tabii bu adamı Stoch'la kıyaslamam. Çünkü yaşı ve yaşadığı sakatlıklar ortada. Ama sağlıklı bir Kewell'ın da oynadığı takıma getirdiği değerler ortada. Bu yüzden Kewell hangi şartta olursa olsun takımda kalmak zorunda.

8 yorum:

 1. Sanırım kulübün bu sene eli kolu bağlandı.. Adnan polat'ta yaptığı açıklamada bütçemizi uefa kriterlerine göre ayarlayıp buna göre transfer yapacağız dedi.. Yani bu 2009-2010 sezonunda şahşahalı transferler yapılmayacağının işareti..O yüzden santos'a bir çırpıda 6 milyon euro vermeyeceklerdir.. Hatta bana kalırsa satın alma opsiyonu bile kaçmıştır..

  YanıtlaSil
 2. türkiye açısından bakıldığında kötü gözüküyor evet ama fenerbahçe'nin de istediğini biliyorum, seninle de konuşmuştuk sanırım. verilen para da 5.5 milyon euro imiş. bence çok iyi paraya anlaşılmış. ayrıca objektif yazın için teşekkür ederim burak.

  YanıtlaSil
 3. Eren asıl objektif diyeceğin yazıda aşağıda :) Bu Galatasaray için yazılmış bir yazıydı :) Ayrıca ne gün köt fanatikliğimi gördün :D

  YanıtlaSil
 4. aman hayrını görsünler stoch un yaa.. bize gerekmez.. kewell tartışılmaz o zaten kesin kalsını takımın en başından beri, gio da süper yetenek ve çok iyi işler yaptı.. bu sene çok daha yararlı olacaktır..

  YanıtlaSil
 5. stoch kewellın kalmasına sebep olucaksa bu transferin fenerin yapmasına çok sevinirim.

  YanıtlaSil
 6. gerçekten yazıyı yazan arkadşı çok güzel bi yazı yazmışda..hadi kewell 'ı alabilirizde,dos santosu elimizde tutabileceğimiz ne malum..ki zaten şu an elimizde bile değil:D

  YanıtlaSil
 7. dos santos %100 kalmalı
  http://sarayfutbolu.blogspot.com/2010/06/miroslav-stoch-dos-santos.html

  YanıtlaSil
 8. Merak etmeyin Gio'ya da Kewell'a da talip olmaz kimse. Kulübü 3-5 milyon € arası bir rakama verirse Gio'yu turnuva sonrası ne ala, yoksa fazlası etmez.

  Kewell da tutturmazsa evim güzel evim diye, üstüne de kabul ederse yıllık 1-1.5 milyon € yu kalır. Yoksa artık katar mı olur Bahreyn mi bilmem...

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir