31 Ağustos 2010 Salı

Hakan Balta'dan Sonraki Yaşanacak Etki

Zıpkın bir sol bekimiz olduğunu hatırlamıyorum. Sanırım bu konudaki en iyi örneğimiz Hakan Ünsal'dı diye düşünüyorum. Ama ondan sonra da gelen sol beklerden yeterli faydayı sağlamadığımız ortada. En iyisi Hakan Balta'ydı işte oradan düşünün. Aslında Hakan Balta'yı da çok kötülemek istemem, çünkü Kalli & Skibbe zamanlarında takımın en önemli isimlerinden birisiydi. Çünkü o hocaların sistemleri biraz daha kontrol futboluna yatkın olduğundan, beklerde zıpkın gibi bir futbolcudan çok kontrollü isimlere ihtiyaç duyuluyordu. Hatırlayın Sabri Sarıoğlu o dönemlerde en çok eleştirilen futbolcuydu ama günümüze baktığımızda Sabri bu takımın olmazsa olmazı. Ama Hakan Balta'nın Rijkaard'dan sonra büyük düşüşte olduğunu söyleyelim, özellikle şu son dönemde de eleştiri okları üzerinde. Çünkü onun aşırı kontrollü oyunu sisteme ayak uyduramıyor ve önündeki açık oynayan futbolcuyla mesafesi büyük olduğundan, hata yapma payı da inanılmaz yükseldi. Alternatif olarak Çağlar Birinci'yi düşünsekte, uzun vadede yola bu futbolcuyla devam etmekte büyük kumar olacak çünkü hazırlık maçları dahil kendisini henüz izleyemedik. İşte bu yüzden sol bek transferi olmazsa olmazdı ve Insua transferi belki de Galatasaray adına sezonun en önemli hamlesi oldu.

Insua, Boca Juniors altyapılı bir futbolcu. Çok genç yaşlarda piyasaya çıktı {şu an 21 yaşında olduğuna göre düşünün gerisini} ve önce 2007 yılında kiralık olarak Liverpool'a sonra ise bonservisi alınarak bu takıma katılmış oldu. Tabii bu süre zarfında da Arjantin'in Genç Milli Takımlarında oynamışlığı ve 2 kere de A Milli olmuşluğu var. Liverpool'da ise Fabia Aurelio'nun sakatlığı sonrasında Benitez hiç düşünmeden kendisine forma şansı tanıdı ve başarılı da olduğunu söylemek lazım. Ama son dönemlerde ve Benitez'in de takımdan ayrılmasıyla bir anda gözden düşen bir futbolcu oldu ve kendi ifadesiyle süreklilik kazanmak adına Galatasaray yolunu tuttu. Futbolcu henüz 21 yaşında, büyük potansiyelli, gelişime açık ve daha önemlisi Avrupa kültürünü bilen bir isim. Bu tip potansiyelli futbolcuları direk Güney Amerika'dan getirdiğimizde sorunlar olabiliyordu ama Insua açısından durum farklı.

Yukarıda dediğim gibi, Galatasaray'ın gerçek anlamda iyi bir sol beke ihtiyacı vardı. Sağ tarafta Sabri sürekli hücum dengesini kurduğunda, aynı etkiyi sol taraftan da bulmak zorundayız. Öbür türlü açık oynayan futbolcu da yalnız kalıyordu ve sol kanatta bireysel yetenekler dışında organize bir atapa muhtaç duruma düşmüştük. Insua, çok fazla zıpkın gibi olmasa da Hakan Balta ile kıyasladığımızda Evra etkisi yaratabilecek bir sol bek. Çok hareketli, sürekli hücumun içerisinde ve işin savunma dengesini de iyi ayarlıyor. 4-3-3 oynadığımızı düşünürsek, beklerin sürekli hücumun içinde olması sonucu çıkıyor ve bu durum forvetin solunda oynayacak futbolcu içerisinde büyük avantaj. Hatırlarsanız geçtiğimiz sezon Caner Erkin ısrarını da ben sürekli buna bağlıyordum. Caner her ne kadar bek olmasada sürekli hücuma çıkan, hücumda katkı vermeye çalışan bir futbolcuydu. Ama bek olmadığından işin savunma tarafıyla pek alakası yoktu, bu yüzden de o bölgede dengeyi bulmak adına bir transfer ihtiyacı doğdu.

Tabii Hakan Balta'yı da hemen silmek olmaz. Çünkü geçtiğimiz sezon Rijkaard kendisini daha çok stoper olarak denedi ve Neill'le uyumlarını ben beğeniyordum. Eğer orta sahamız daha yetenekli isimlerden oluşsaydı, geriden top kullanabilme olayını en iyi şekilde değerlendirecektik. Sonuçta yılların sol beki ve o dönemden kalma alışkanlıklar var. Hakan Balta için çok agresif, yırtıcı bir futbolcu diyemesem bile kontrollü ve soğukkanlı futbolu ondan iyi bir stoper yaratabilir. Bu açıdan da stoper konusunda iyi bir alternatif yakalamış olduk. Misimoviç & Cana gibi etkenleri de düşünürsek geriden atılacak olumlu topların meyvelerini toplayacağız. Çağlar Birinci ise Insua'nın bir numaralı alternatifi olacak, bana sorarsanız Çağlar'da çok iyi bir alternatif. Sonuçta aynı tarzda iki futbolcunun birbirini yedeklemesi önemli. Bugün Sabri olmadığında Ali Turan'ın yarattığı etkiyi de gördükten sonra.

Kısacası Insua çok hayırlı bir transfer oldu, henüz yaşının 21 olması ve satın alma opsiyonunun da alınması önemliydi. Umarım Giovani gibi çok pahalı denilerek, sezon sonunda opsiyon olayından vazgeçilmez. Çünkü Galatasaray'ın bu tip yatırımlara da ihtiyacı olduğunu düşünüyorum ve önümüzdeki yılları da düşünmek gerekiyor. Bakalım Liverpool'dan sonra Galatasaray nasıl bir etki yapacak...

4 yorum:

 1. insua'nın sözleşmesi 1 sene kalmış satın alma opsiyonu yerine eğer beğnelirse kendiside isterse imza attırlmaya çalışılacakmış diye okumuştum ben ama doğru mudur? bilmiyorum

  YanıtlaSil
 2. Insua'nın sözleşme 2012'de bitiyor Liverpool'la.

  YanıtlaSil
 3. ozaman adamlar sözleşme yenileyip yenilememe konusunda karar vermek için bize verdiler opsiyon varsa bile çok pahalı tutmuşlardır alamayız :s

  YanıtlaSil
 4. İşin birde milli takım boyutu var. Hakan milli takımda da banko sol bek başlıyor.Kulübünde ya yedek ya stoper olacak.Milli takımda kim oynayacak peki?

  http://hagininkosani.blogspot.com/

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir