12 Ağustos 2010 Perşembe

Hazırlık Maçı / Türkiye 2-0 Romanya

Hiddink maç öncesinde sistemden öte felsefede değişiklik yapacağını söyledi ve herkesin beklediği o radikal devrimlerin bir anda olmayacağını söyledi. Mesela İtalya'yı görüyoruz, bir anda yeni isimler kadroya dahil oldu ama Türkiye'de iskelet yine aynı. Ama bu iskelet üzerinde bir felsefe değişikliği olacak gibi görünüyor. ABD kampında da bunun yansımalarını görmüştük ama Romanya karşısında eski zihniyetin pek değişmediği ortadaydı. Sezon öncesi, hazırlık maçı, sıcak gibi faktörler tabii ki etken ama daha üretken bir Türkiye izlemek isterdim. Ayrıca bu eleştirilerin de bu kadar fazla olmasının sebebi aynı iskeletle yola devam etmektir. Hiddink, yeni bir kadro kursaydı ve bunun üzerine gitseydi hazırlık maçıdır, alışma dönemidir, hoca denemeler yapıyor gibi cümleler kurabilirdik.

Maçta da Türkiye'nin 4-2-3-1 oynadığını gördük ve ne olursa olsun sistemden ödün verilmediği güzel. İkinci yarıda da futbolcuların yerleri değiştirildi ve daha baskılı, topa hakim ama çok fazla pozisyon vermeye başlayan bir Türkiye vardı. İlk yarıda Nuri Şahin ve Aurelio'lu orta saha işin savunma kısmında iyiydiler ama Nuri Şahin'den beklenen pas organizasyonu, liderlik özellikleri pek fazla işlemedi. İkinci yarıda Emre'nin o bölgeye çekilip, Arda'nın serbest oyuncu gibi oynaması ise topa daha hakim bir Türkiye yarattı ama bu savunma hattı gerçekten çok kötü. Servet Çetin ve Hakan Balta iyi görüntü vermedikleri gibi, solda da İsmail Köybaşı'nın etkisiz futbolu hızlı ataklarda Romanya'yı golle burun buruna getirdiği gibi, bizim yarı sahamızda topu çok rahat kullandılar. Ama maçın belli bir bölümünden sonra da Romanya'nın direnci düştü ve ortaya yüzde 60'a 40'lık topla oynama oranları çıkınca Türkiye pozisyonlar da bulmaya başladı. Gökhan Gönül'ün sağdan iyi bindirmeleri, Emre Belözoğlu'nun pozisyon arayışları, Arda'nın inanılmaz şutları ve olmadık penaltı derken 2-0'lık skoru bulmayı başardık.

Ama hazırlık maçı dememize rağmen savunma ikilisinin kötü futbolu endişe verici. Ayrıca ilk yarıda Mevlüt Erdinç'i çok doğru kullanamadık. Mesela ikinci yarıdaki zihniyette Mevlüt Erdinç santrafor oynasa daha etkili olabirdi. Çünkü Arda ve Emre Belözoğlu sürekli arkadaşlarıyla hücum organizasyonları kurmayı denedi, etkili paslar attılar, Tuncay'ı arkaya kaçırmaya çalıştılar ama destek gelmedi. Bu ikilinin önünde iyi bir Mevlüt Erdinç gol sorunumuzu çözecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir