27 Ağustos 2010 Cuma

Javier Mascherano Barcelona'da

Barcelona şu an Dünya'nın en sistemli takımı. Ama son iki sezonda yaptıkları transferler onlar için sisteme en büyük handikapı teşkil ediyor. İlk olarak Ibrahimoviç'le başlayalım. Ibrahimoviç bana sorarsanız Dünya'nın en iyi santraforu ve yetenekleri Eto'o ile kıyaslanmaz bile ama Barcelona'nın pas oyununa uyum sağlayamadığını gördük. Benim ilk transfer olduğunda beklentim üst düzeyde olmasına rağmen, herkesi büyük hayal kırıklığına uğrattı. Şimdi ise Milan'a transfer olacağı söyleniyor. Bir sezonda böylesine değer kaybı yaşaması inanılmaz. Ayrıca Ibrahimoviç transferinin de Real Madrid'in harekatına bir cevap niteliği taşıdığına inanıyordum ama gördüğümüz üzere David Villa ile beraber Ibrahimoviç gözden düşmüş oldu.

Şimdi de Mascherano. 22 milyon avro karşılığında Liverpool'dan transfer edildi. Bana sorarsanız çok iyi bir orta saha oyuncusu ve Liverpool bu kayıpla beraber kadro kalitesinden büyük bir ödün daha vermiş oldu. Ama Mascherano'nun Barcelona'nın aradığı adam mı diye düşünmek lazım. Çünkü pas oyununa fazla hakim olmayan, işin hücum kısmında da çok etkili olamayan bir isim. İşin defansif kısmında görevini fazlasıyla yapar ama o bölgede Busquets'den fazlasını veremez diye düşünüyorum. Ayrıca Mascherano'nun gelişi Busquets'i mi kesecektir yoksa bu ikili beraber oynayıp, Iniesta mı sol kanada geçecek bunu da merak ediyorum. Şimdilik söylemek istediğim geçtiğimiz sezon yapılan Ibrahimoviç hamlesine benzer bir hamle olduğudur ve bu sistemde başarılı olamayacağı yönünde. Orta sahada alternatif yaratmak, Yaya Toure'nin boşluğu doldurmak güzel ama Yaya'nın da daha fazla oynamak için ayrıldığını unutmayalım. Eğer siz Mascherano'yu alıyorsanız onu kulübede oturtmakta da zorlanırsınız.

1 yorum:

  1. Doğru söylemişsin. Ayrıca 4-3-3 ön liberosu olmak için çok da iyi bir adam sayılmaz Mascherano. "Size" önemlidir 4-3-3 ön liberosu olmak için. Busquets bütnü yetersizliklerine rağmen fiziğiyle birçok şeyi kompanse ediyordu.

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir