10 Ağustos 2010 Salı

O da Geldi Geçti {Marek Heinz}

Galatasaray'ın Ergün Penbe'den sonra iyi bir sol kanat futbolcusu bulamadığını düşünenlerdendim. Taa ki Arda Turan piyasaya çıkana kadar. Ama Arda Turan piyasaya çıkana kadar yaşanan süreç Galatasaray için çok sıkıntılı geçmişti. Gerek Fatih Terim'in ikinci döneminde, gerekse Hagi döneminde iyi bir sol kanat malesef bulamadık ve bu yüzden bütün denemelerin ardından sol kanat Ayhan Akman'a emanet olmuştu. Aslında Ayhan Akman bir zamanlar tam bir jokerdi. Geçmişte forvet oynamasından dolayı mı bilmiyorum ama bir ara hücumun her bölgesinde oynayabiliyordu. İhtiyaç halinde 10 numara, bazen sağ bazen ise sol kanat olarak izliyorduk. Tabii ki asıl bölgesi orta sahaydı ama Galatasaray'da 3-4 sezonu sol kanat oynayarak geçti.

Hagi'nin ardından göreve Gerets geldiğinde ise bir sol kanat transfer edilmesi gerektiğini belirtmişti ama zaten hiçbir transferini zamanında yapmayan Galatasaray, bu iş için de oldukça geç kaldı ve sezonun başlarında Altan Aksoy'u sol kanat olarak izliyorduk. Aslında o da elinden gelenin fazlasını göstermesine rağmen, gerçek bir sol kanat değildi ve sonunda Marek Heinz transferi gerçekleşti. Heinz aslında iyi kariyeri olan ama son dönemde düşüş yaşayan bir futbolcu oldu. Eski Hamburg günleri yok gibiydi ama M'gladbach formasl altında da yeni bir çıkış arıyordu. Galatasaray da 2005/2006 sezonunda bu transferi gerçekleştirdi ama oldukça geç kaldı. Hatırlarsınız Tromso ile oynanan ikinci maçta Heinz'i ancak görebildik ve beklenen katkı da doğal olarak gelmedi. Zaten sezonun genelinde de istenileni bir türlü veremedi. Bir süre Gerets bu futbolcunun üzerine gitmesine rağmen, yine bir noktadan sonra Ayhan Akman sol kanata geçerek sezon tamamlandı. Bir sonraki sezonda ise hazırlık kampında Heinz yine şans bulmasına rağmen bunu değerlendiremeyerek, yerini önce Carrusca sonra ise Arda'ya kaptırmış oldu. Ama şampiyonluk yolunda Denizlispor'a attığı kritik gol, bizim önemli virajlarımızdan birisi oldu. Bunu da söylemek gerekiyor.

Galatasaray'dan sonra ise gittiği Saint-Etienne'de iyi işler yaptı, bir sonraki sezon Nantes'e geçti derken sürekli dolaşan, şimdilerde ise kaybolan bir futbolcu durumuna geldi. Galatasaray'a transfer olduğunda benim büyük umutlarım vardı. Çünkü hem tecrübeli hem lider özellikleri olan hem de oldukça teknik bir futbolcuydu. Ayrıca zaman zaman kendisini sol bek bile oynatmak mümkündü. Ama istenileni bir türlü veremedi, asla istikrar sağlayamadı ve iyi olan bir maçını bile hatırlamıyorum. Sonra da yedek kulübesine mahkum olarak sezonu tamamlamış oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir