7 Ağustos 2010 Cumartesi

Ronaldinho'nun Kafasındaki Soru?

Adam 30 yaşında, futbolunun en olgun döneminde ama gördüğü muamele 35-36 yaşlarına gelen bir veteran futbolcu kıvamında. Aslında biraz da bunu Ronaldinho istedi. Yaşadığı inanılmaz düşüş sonrasında bir anda piyasadan kayboldu, Dunga da Ronaldinho'nun ayağını Milli Takım'dan kesince iyice dibe vurdu. Sonuçta bu Milli Takım olayı bazı futbolcular için inanılmaz bir hedef olur. Beckham'ın herşeyden umudu kesip, ABD'ye gittiği dönemde nasıl aklının dank ettiğini ve Milli Takım'a girmek adına gösterdiği mücadeleyi gördük. Aynısını Ronaldinho'nun da yapmasını bekliyorum ama hakkında çıkan transfer söylentileri ve bu söylentiler karşısında Ronaldinho'nun bir açıklama yapmaması kafaları karıştırıyor. Şu an Milan'da kalacak mı, yoksa ayrılacak mı gerçekten bilmiyorum. Ayrılsa bile gideceği takım, ülke veya lig hakkında bir düşünce yok. Bazen Premier Lig oluyor, bazen Türkiye, bazen ise ABD Ligi. En son Los Angales Galaxy'e gitmek istiyor tarzında bir haber okudum. Belki Ronaldinho'da Beckham'ın yanına gidecek ve kafası dank edip ben nereye geldim diyecek. Bunu bilemeyiz. Bildiğimiz tek birşey varsa o da Ronaldinho'nun gerçek bir futbol sanatçısı olduğu ve en ölü günlerinde bile Milan gibi bir takımın seyrini değiştirebileceğidir.

Ronaldinho'yu kazanmak Milan için en büyük transfer olur. Bu kaçınılmaz bir durum. Ama takımın yaşlanan yapısı, bozulan ekonomi derken, sözleşmesinin son sezonunu geçirecek olan Ronaldinho'yu kazanıp kazanmama arasında sıkışıp kaldılar. Çünkü çok büyük bir yıllık ücreti var ve bir sezon daha kalması durumunda o ücret Milan'ın belini bükecektir. Ayrıca sözleşmesinin sonunda da takımdan ayrılırsa, Milan'ın bu işten bir kazancı olmayacak. Bu yüzden ısrarla sözleşme yenilemek istiyorlar, onlar da Ronaldinho gibi bir değeri kaybetmemenin farkında ama önerdikleri ücretle şimdi kazandığı arasında dağlar var. Ronaldinho'da artık durumunu bildiği için biraz fedakarlık yapacaktır ama önce kafasında oluşması gereken soru, acaba benim pilim bitti mi, yoksa hala Dünya'nın en büyük futbolcularından birisi miyim sorusu olmalı.

Çoğumuzun Ronaldinho'yu izlerken büyük keyif aldığını düşünüyorum. Mesela benim için bu adam hala, Dünya üzerindeki en büyük futbolcu. Bu tabii biraz duygusal bir görüş ama Messi'yi de izlesem, Ronaldo'yu da izlesem benim gözler Ronaldinho'yu arar. Çünkü topla samba yapmak bir sanatsa, Ronaldinho bu sanatın günümüzde en büyük önderlerinden birisi. Gönül isterdi bugün Ronaldinho'yu transfer söylemlerinden uzak, futboluna odaklanmış şekilde, kilolarının söz konusu bile edilmediği bir Dünya'da görmek. Milan kadrosuna da baktığımda hala Pato ile beraber en kaliteli futbolcu. Ama o Güiza misali takılmaya devam ediyor.

Ronaldinho'nun yeni sezonda neler yapacağını göreceğiz. Şimdilik sakat mı, idmanlara çıkıyor mu bu durumlardan bile haberim yok. Zaten Dunga'nın ardından son açıklanan Milli Takım'a da yine alınmadı. Umarım ülkesinde yapılacak olan Dünya Kupası'nı hedef alır ve futbolunu göstermek adına en doğru kararı verir. Galaxy'e gitse bile, belki büyük mücadeleden uzak olacak ama en azından Beckham gibi bir profesyonelin akıl hocalığı sayesinde kendisini bulacaktır. Zaten Beckham'ın 33 yaşından sonra kafasına dank eden o düşünce, bugünlerde Ronaldinho'nun kafasında ampul misali yansa iş çok değişecek. Hatta kendi açısından ziyade, Milan açısından da durumun farkı ortaya çıkar. Milan'ın kadrosunu büyük takımlarla kıyasladığımızda yaşlı ve zayıf. Pato dışında elle tutulur bir adam yok. Ama sen Ronaldinho'yu olur da kazanırsan, işin seyri değişir. Belki Inter'i yine geçemezsin ama en azından taraftarına heyecan gelir, stadyuma gelmek için bir sebep doğar. Bir tane ses getiren transfer bile yapamaz duruma geldiler, ey gidi Milan demek lazım. Sanırım Yepes'i asrın transferi olarak tanıtacaklar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir