11 Ağustos 2010 Çarşamba

Samsunspor 2010/2011

Samsunspor'dan tüm beklentim kayıtsız şartsız bu takımı Süper Lig'de görebilmek. Bu takımı Bank Asya'da görmek zaten acı bir durum, zirve yarışından da uzak görmek daha acı bir durum. Büyük finansal sorunlar var, yeterki destek gelmiyor, mesela bazı şehirlerde belediye takımlarına inanılmaz destek veriyorken Samsun'un böyle de bir handikapı var. Bu yüzden de istenilen transfer harekatına girişilemiyor ve kadroda bulunan önemli futbolcuları da takımda tutmak bir noktadan sonra imkansız bir hal alıyor. Turgut Doğan Şahin ve Oktay Delibalta bunun en büyük örnekleri. Bildiğiniz gibi Turgut Doğan Şahin Ankaragücü, Oktay Delibalta ise Gençlerbirliği yolunu tuttu. Bu iki futbolcu da zaten zayıf olan kadronun en önemli futbolcularıydı. Tekliflere bakarsak, bir anda Bank Asya'dan Süper Lig'in iddialı takımlarına gidebilmek elbette çok önemli ama kulübün de bu transferlerden iyi çıkarı olmalı. Şimdi Samsunspor'un bu iki futbolcunun gidişinden kazancı ne oldu bilemiyorum, ayrıca yeni transferler en az o kaliteye ulaşacak mı göreceğiz. Benim tek bildiğim Karadeniz'i bir şehir temsil edecekse bu Samsun olmalıdır. Taraftar anlamında da inanılmaz bir potansiyel var, altyapı anlamında da çok iyi potansiyel var. Zaten yıllar boyunca Samsun'dan çıkan yıldız futbolcuları izledik durduk. Ben Samsunspor'un iyi bir yönetimle eski günlerine dönebileceğine inanıyorum.

Bir de geçtiğimiz sezona oranla, Samsunspor'un bu sezon avantajının planlı & programlı hareket etmesi olarak görüyorum. Hatırlayın, geçtiğimiz sezon mali sorunlar yüzünden transfer yasağı olan bir takım vardı ve ancak transferin son günü bu yasak kalktı. Yasak kalkınca da son gün çok sayıda futbolcu takıma katılmış oldu ama transferin son günü hangi kaliteli futbolcuyu almayı bekliyorsunuz. Zaten gündemde olan isimler çoktan başka takımlara gitmişti. Bu yıl ise böyle sorunlar yok ve geçtiğimiz sezondan gelen bir yapı var. Samsunspor, bu yeni transferlerden sonra uyum anlamında sıkıntılar yaşamasına rağmen sezonun bir bölümünden sonra da iyi bir çıkış yakaladı. Hüseyin Kalpar'ın hakkını bu konuda vermek gerekiyor, aldığı enkazı en iyi şekilde yönetti ve Samsun'da bir ışık yaktı. Ama kadronun kalitesizliği daha sağlam hareket etmeye engel oldu.

Bu yıla baktığımızda ise istikrara yönelen ve Hüseyin Kalpar'la yola devam eden bir yapı var. Ayrıca transferlerin de zamanında, planlı bir şekilde gerçekleştiğini görüyoruz. Şu ana kadar transfer edilen futbolcuların da genç ve potansiyelli isimler oldukları ortada. Marsilya'dan savunma oyuncusu Bradley Diallo, Sivasspor'un forveti Agbetu, Strasbourg'lu forvet Simon Zenke, ligimizin tecrübeli futbolcularından Hakan Bayraktar, Ankaraspor'un 22 yaşındaki orta saha futbolcusu Anıl Taşdemir, yine tecrübeli kalecilerden Kılıçarslan Kopuz ve genç futbolcular Mustafa Gürel, Ali Kuleli, Emrullah Şalk, Kemal Tokak, Sinan Ayar, Emre İncemollaoğlu, Özgür Özkaya, Cesur Sevimli, son olarak ise Diyarbakırspor'un 27 yaşındaki forveti İbrahim Ülüm var. Çoğu futbolcuyu pek fazla tanımadığım için haklarında bilen kişilerin yorum yapması çok daha iyi ve bu konuda Samsunspor.biz sitesi en güzel adres. Oradan daha detaylı bilgiler alabiliriz.

Benim gördüğüm yeniden yapılanmaya gidildiği. Bunu da kadroda kalan genç futbolculara ve transferlerin yaş ortalamasına bakarak söylüyorum. Genelde Bank Asya, hatta çoğu Süper Lig takımı her sezon sil baştan kadrolar kurarlar, bir zamana kadar Samsunspor'da böyleydi ama bu sistemin ayakta kalacağını söylemem çok güç. Bu yüzden de zaten potansiyelli genç futbolcuların var elinde, bunlara da iyi genç takviyelerini yaptıktan sonra Bucaspor'un yaptığını senin de yapman açısından hiçbir engel yok. Bucaspor'da belli bir sistemle bugün Süper Lig'e kadar geldi, gerçi şimdilerde onca transfer yaptılar ve ne kadar doğru yolda oldukları tartışma konusu. Ama Buca bunu uzun yıllar çalışarak gerçekleştirebildi, Samsun'un ise böyle bir bekleme sürecine hem sabrı yok, hem de zaten gerekte yok. Çünkü potansiyel anlamında Samsun şehrini gerek taraftar, gerekse altyapı anlamında tartışmayalım. Samsun taraftarı istediği her maç 15.000 kişiyi rahatlıkla stada toplar. İş Samsun halkının başarıya inanması ve kenetlenmesinden geçiyor. Bu arada transferlerin de devam edeceğini düşünüyorum, bakalım ilerleyen günlerde neler olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir