22 Ağustos 2010 Pazar

Zemine Karşı Futbol / Samsunspor 0-0 Akhisar Belediyesi

Samsunspor'un inanılmaz bir taraftar potansiyeli var ve bu potansiyel Samsun'u bir cehennem havasına sokuyor. Yani Samsun'a deplasmana gelen takımların işi hiç kolay değil, özellikle de bu sezon kurulan iyi kadronun ardından. Geçtiğimiz sezonlarda olduğu gibi Samsunspor'un Süper Lig yarışından uzak, son sıralarda geçireceği bir lig olmayacak. Aksine ilk 6 yarışının içerisinde yer alan ve futbol anlamında da keyif veren bir takım geliyor. Ama bu zemin olayı çok can sıkıcı. Geçmiş yıllarda da zaten Samsun'un sorunu kendi sahasında oynadığı maçlar değil, deplasmanlardı. Şimdi ise müthiş taraftar desteğine rağmen, zemin yüzünden istediğini tam olarak yapamayan, oynamaya çalıştığı tempolu ve güzel futbolu istediği randımanda uygulayamayan bir durum oluştu. Böyle bir ortamda da Akhisar Belediyesi'nin işi kolaylaştı ve istedikleri puanı almayı başardılar. Bu zemine rağmen yine de maça baktığımızda, Samsunspor'un tek kale oynadığı, iki topunun direkten döndüğü ve 6-7 tane net pozisyonunun olduğu bir maç izledik. Futbol da biraz şans olacak ama bu şans ihtimalini de arttırmak adına, takımın işi kolaylaştırılmalı. Yani zemin en uygun hale getirilmek zorunda.

Samsunspor, 4-3-3 sistemiyle sahadaydı. İlk yarıda üçlü forvette Savaş, ikinci yarıda ise Cenk İşler daha çok forvetin arkasına gelerek Zenke ve Agbetu'yu beslemeye çalıştı. Çünkü bu iki santraforda hızlı ve teknik futbolcular. Rakip savunmanın arkasına hızlı koşular yapabildikleri gibi sürekli yer değiştirmeleri sayesinde de takıma hücum zenginliği katıyorlar. Ama kadronun yeni olması ve henüz birbirlerini tam olarak ezberleyememeleri farklı organizasyonları beraberinde getirmedi. İlerleyen haftalarda bu forvet hattının çok can yakacağını düşünüyorum, özellikle de Zenke çok farklı bir futbolcu. Biraz son vuruşu olsa Bank Asya için fazla bir isim de diyebilirim. Ayrıca Samsunspor maç boyunca sol kanadı iyi kullandı, özellikle Tutgay'ın bu kanatta getirdiği verimlilik iyi olmasına rağmen sağ kanattan aynı desteği alamamak Samsun'un işini zorlaştırdı. Akhisar Belediyesi ise zaten bir puanı kafasına koymuş ve bütün maç defansta rakibi beklediler. Hücumda bir isim bırakarak ona uzun toplarda atağa çıkmayı deneseler bile pozisyon anlamında etkili olduklarını söyleyemem. Ayrıca zemin de büyük yardımcıları oldu ve biraz da şans yanlarında olunca bir puanı aldılar. Samsunspor'un ise biraz şans yanında olsaydı ve son vuruşlarda daha becerikli olunsaydı rahatlıkla Samsunspor'un 4-5 golü bulabileceğini söyleyebilirim.

Normal şartlarda kendi sahanda Akhisar Belediyesi gibi bir ekiple berabere kalmak çok kötü bir durum gibi görünebilir ama sezonun ilk maçı olması ve geçtiğimiz sezona oranla Samsunspor'un futbol olarakta daha iyi durumda olması benim yüzümü güldürdü. Takım henüz çok yeni ve bu sistemde futbolcuların uyumu ortaya da kaliteli bir futbol çıkaracaktır. Yukarıda dediğim gibi Zenke'ye dikkatleri çekmek lazım, ayrıca Cenk İşler de çok isabetli bir transfer oldu. Cenk İşler maçın ikinci yarısında oyuna girdiğinde farklı bir karaktere büründüğünü ve Dünya Kupası'nda Forlan'ın oynadığı pozisyona geçtiğini gördüm. Bu da yılların gol sanatçısı Cenk'in, bu sezonda Samsun'un başarısı için elinden geleni yapacağını gösteriyor.

SAMSUNSPOR: 0 - AKHİSAR BELEDİYESPOR: 0


Stat: 19 Mayıs


Hakemler: Volkan Bayarslan , Erkan Akbulut , Esat Sancaktar


Samsunspor: Ahmet Şahin , Adem Alkaşi , Ersin , Kenan , Orhan , Hakan Bayraktar (Dk. 69 Anıl ), Turgay , Agbetu (Dk. 76 Sinan ), Savaş (Dk. 46 Cenk ), Zenke , Murat Yıldırım


Akhisar Belediyespor: Ahmet Altın , Erman , Serkan , Hakan Bayraktar (Dk. 77 Özhan ), Murat Gürbüz Erol (Dk. 46 Azmi ), Mustafa , Tuncay , Gökhan , Hakan Ateş , Mert (Dk. 63 Emre ), Doğan


Sarı Kartlar: Dk. 41 Agbetu (Samsunspor), Hakan Bayraktar (Akhisar Belediyespor)


Not: Fotoğraf Samsunspor.biz'den alıntıdır...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir