30 Eylül 2010 Perşembe

Kayıp İlanı; Gökhan Zan, Serdar Özkan

Bazı futbolcular ağızlarıyla kuş tutsa yaranamazlar. Gökhan Zan ve Serdar Özkan'ın hikayesi de biraz buna benziyor. Özellikle de Gökhan Zan'ın. Mustafa Denizli döneminde gelen şampiyonlukta takımın değişmez isimlerinden birisi olmasına ve şampiyonlukta önemli payı olmasına rağmen Beşiktaşlı taraftarlar futbolcunun Galatasaray'a bedelsiz olarak gelmesine sevindiklerini biliyoruz. Çünkü futbolcu o kadar fazla sakatlık yaşadıki, artık herkesin tak dediği noktaya ulaştık. Ama şunu da atlamamak lazım, ne olursa olsun Milli Takım'ın da vazgeçilmez futbolcusuydu ve Mustafa Denizli'nin Ferrari'yi Gökhan Zan gitti diye alındığına yönelik açıklaması var. Yani değerli bir isimden bahsediyoruz ama dediğim gibi bazı futbolcular ne yaparlarsa yapsınlar yaranamaz. Çünkü zamanında krediyi öyle bir tüketmişlerki, toparlaması artık imkansız duruma geldi.

Aynı durum Serdar Özkan için de geçerli. Kendisi çok genç yaşlarda futbol piyasasına etkili bir giriş yapmıştı, hatta Milli Takım'a kadar yükseldiği dönemde oldu ama beklenen istikrarı bir türlü sağlayamadı. Üstelik çok fazla şans da bulmasına rağmen, Mustafa Denizli bu futbolcuyu kazanma adına elinden geleni yaptı ama Mourinho'nun Adriano'yu kazanma çabalarından farksız bir durum olmadı. Sonuç olarakta gözden düşen bu futbolcu, bir baktık bedelsiz olarak Galatasaray forması giymeye başlamış ve bu durumdan Beşiktaşlılar hiç de rahatsız değil. Çünkü o da krediyi ölesiye tüketenlerden ve Beşiktaş'ın altyapısından gelen bir isim olmasına rağmen sevilmeyen futbolcular kervanına katılanlardan. Serdar Özkan sözleşme yenileme teklifini kabul etmiş olsaydı, bugünlerde Schuster'in rotasyonu içerisinde de yer alabilirdi ama o son şansı olan Galatasaray'ı tercih etti ve görülen bu şansı da henüz çok başlarda teptiği. Sanırım ilerleyen yıllarda Serdar Özkan deyince Arda Turan'a çalım atmayı öğreten denilen adamdan başka birşey akıllara gelmeyecek.

Gökhan Zan'la devam edelim çünkü sezon sonu sözleşmesi bitiyor ve Galatasaray kariyerinin son günlerini yaşamakta. Aldığı yıllık ücretin Kewell'dan fazla olduğunu da es geçmeyelim. Ayrıca Hakan Balta'nın da stoper olarak kullanılmaya başlanması, Gökhan Zan'ı iyice rotasyonun dibine doğru itmiş oldu. Aslında ben Gökhan Zan'ın tarzını beğeniyorum, Servet Çetin'e oranla tekniği daha iyi, daha kontrollü bir stoper. Pas oyununa yatkın stoper bulmak gerçekten zor ve Gökhan Zan biraz da olsa bu futbola yatkın. Ama yaşadığı sık sakatlıklar ve buna orantılı aldığı fazla yıllık ücret takımda kalmasına engel olacak. Bu sezon kendisini sıklıkla yedek kulübesinde göreceğiz, hatta Hakan Balta'nın dönüşü onu tribüne bile çekebilir. Galatasaray'dan sonra da herhangi bir Anadolu kulübünde yoluna devam eder ve hangi noktaya kadar ulaşabilir göreceğiz.

Serdar Özkan ise Adnan Polat'ın açıklamalarından yola çıkarak bir deneme transferi. Yani ya tutarsa mantığı işliyor ve 23 yaşındaki bir futbolcu için doğru bir düşünce. Eğer futbolcuyu kazanmayı başarabilirsek büyük iş başarırız ve kazanamasak bile bundan bizim kaybımız olmaz. Sezon başı hazırlık kampında Serdar Özkan'ı beğeniyordum ve sezonun ilk maçlarında da o maçlarda sağladı krediyle ilk 11 başladı. İstikrarsız ve verimsiz performansı ise formayı çabuk kaybetmesine yol açtı ve bugünlerde Aydın Yılmaz'ın da gerisine düşmüş durumda. Kim tahmin ederdi, Aydın Yılmaz yeniden rotasyonun bir parçası olacak. Ayrıca Arda, Kewell ve Pino gibi isimlerden de formayı kapması çok zor, yeri geliyor Barış Özbek bile sağ kanat olarak oyuna giriyor ama Serdar Özkan şimdiden tribünlerin değişmez futbolcusu oldu. Şimdilik görüntü kötü ve bir an önce toparlanmazsa o da kayıp değerler arasında yerini alacaktır.

3 yorum:

  1. 23 yaşındaki futbolcuya "genç" diyenler utansın. Keita yerine sağ forvete Serdar & Pino'yu alanlar daha çok utansın!

    YanıtlaSil
  2. Keita 29 yaşına girmişti. Böyle fiziğe dayalı oyuncularda yaşla birlikte düşüş çok çabuk olur bir yıl sonrada Keita bu takımda ne arıyor derdiniz. Ayrıca adam top oynamak istese kalırdı. Adam elSaad diye bir takıma gitti

    YanıtlaSil
  3. Sene sonunda ne pino ne de serdar kalacak zaten. En azından belki Rijkaard kalabilirdi şampiyon olabilseydik ancak bu ikisi ile imkansız...

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir