24 Eylül 2010 Cuma

Sercan Yıldırım'ı Kaybetmemeli / Bursaspor 1-0 Bucaspor

Sercan Yıldırım, Turgay Bahadır ve Nunez. Tabii bir de bunlara Insua ve Batalla'yı ekleyelim. Çünkü Bursaspor'un forvet tercihleri genelde bu futbolcular üzerinden dönüyor. Felsefe aynı ama maçın durumuna göre değişen tercihler izliyoruz. Kimi maçta 4-2-3-1 oynanıyor, forvet oyuncusu değişkenlik gösteriyor, kimi maçta ise çift forvete dönülüp Batalla ve Insua gibi forvet arkasında oynayan futbolcudan bahsediliyor. Ama kim oynarsa oynasın, bu sezon Bursaspor hücumları eskisi gibi verimli değil. Üstelik ligde kayıpsız olarak yola devam etmelerine rağmen. Turgay'ın sakatlığı derken Nunez'i ve Insua'yı kazanma çabaları Sercan Yıldırım'ı kaybetme ekseninde devam ediyor. Bursaspor'un ligde oynadığı hangi maça bakarsanız bakın Sercan'ın oyunda olduğu anlar daha etkili olduğunu görürsünüz. Yani Bursaspor'un en etkili bölgesi kanatlarıdır {Volkan Şen ve Ozan İpek} ama kanatların çalışması da Sercan Yıldırım gibi hızlı ve teknik bir futbolcunun varlığıyla doğru orantılı. Şu ana kadar gelişen tablo, Bursaspor'u yine geçen sezonki çekirdek kadronun taşıdığıdır. Takımın güçlenmesi adına yapılan bütün yabancı transferler hala bekleneni verebilmiş değil, özellikle de Insua ve Nunez ekseninde bunu görüyoruz. Bu futbolcuları kazanacağım derken de, eldeki yıldızları unutmamak lazım.

Bucaspor dağınık bir takım, belirli bir sistemlerinin olduğunu söyleyemeyiz. Zaten ligin en düşük pas yüzdesine sahip takımı durumundalar, yani oynadıkları maçlarda oyuna hükmeden taraf değiller. Ama hücumda hızlı ve güçlü santraforları var. Bu futbolculara topu geçirince, rakip savunmalarında yıpranmasıyla doğru orantılı Bucaspor hücumları izliyoruz. Genelde uzun toplar veya araya atılan hızlı toplarla Bucaspor ayakta kalıyor. Bunun dışında hücum organizasyonu veya savunma tarafında da herhangi bir organizasyondan bahsedemeyiz. Tabii birçok transfer var ve yeni bir takım ama şimdiye kadar süreçte onlar adına soru işareti. Bu maçta da yine dağınık bir yapıları vardı ve genelde kontra ataklarla pozisyon bulmak istediler. Ama Ömer Erdoğan ve İbrahim Öztürk duvarına çarpıp durdukları için sık pozisyona giremediler. Bursaspor ise Bekir Ozan'ın oyunun iki yönünde müthiş çabasıyla orta sahada hakimiyeti eline almasını bildi, ikinci yarıda da Sercan Yıldırım'ın oyuna girmesiyle pozisyonlara girmeye başladı, sürekli hızlı ataklarda denedikleri için Bucaspor savunması fazla risk alamadı. Sonrasında Volkan Şen'in de oyuna girmesiyle beraber tamamen üstünlüğü ele aldılar ve 80. dakikadan sonra da harika hücum resitalleri izlemeye başladık. Bu maçı rotasyonla halletmeleri onlar açısından iyi oldu, şimdi sıra Rangers maçında. Oradan alınacak olumlu bir skor, Bursaspor açısından oluşan iyi havayı daha üst noktaya taşıyacaktır.

BURSASPOR: 1 - BUCASPOR: 0

Stat:
Atatürk

Hakemler:
Hüseyin Göçek, Serkan Akal, Mehmet Metin

Bursaspor:
Yavuz, Ali, Ömer, İbrahim, Vederson, Steinert (Dk. 46 Insua), Hüseyin, Bekir Ozan, Ozan İpek, Turgay (Dk. 73 Volkan), Nunez (Dk. 46 Sercan)

Bucaspor:
Fernandes, Koray (Dk. 73 Gomes), Tomas, Ediz, Mulemo, İbrahim, Leko (Dk. 57 Ragıp), Erkan, Emre (Dk.17 Mendy), Musa, Manucho

Gol:
Dk. 4 Hüseyin (Bursaspor)

Sarı kartlar:
Dk. 38 Hüseyin, Dk. 61 Turgay, Dk. 90 Ozan İpek (Bursaspor), Dk. 17 İbrahim, Dk. 52 Leko, Dk. 90 Fernandes (Bucaspor)

2 yorum:

  1. Güzel ve doğru bir yorum katılıyorum.
    Malesef bu seneki alınan yabancılaın özellikle hücum hattındakilerin verimli olmadığını görüyoruz olurlarmı bilmem ama zamana yaymak lazım

    YanıtlaSil
  2. Çarşamba günü gerçekleştirdiğimiz Ertuğrul Sağlam röportajı için:

    http://hagininkosani.blogspot.com/2010/09/ertugrul-saglam-soylesisi.html

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir