11 Eylül 2010 Cumartesi

Volkan Şen & Ozan İpek {Bursaspor 2-1 Eskişehirspor}

Insua'nın varlığı hücum gücü bağlamında ekstra bir güç ama ilk yarıda onun varlığı Bursaspor'un asıl etkin yönü olan kanatları unutturdu. Hücumlar genelde Insua kaynaklı ve Sercan Yıldırım'ı rakip savunmanın arkasına sarkıtma üzerine kurulu gibiydi ve bu da beklenen etkiyi yaratmadı. İkinci yarıda ise Insua & Nunez değişikliği gerçekleşince Bursaspor, 4-2-4 gibi bir sisteme geçti ve oyunun kanatlara yayılması Bursaspor'u hücum anlamında oldukça ileriye taşıdı ve beklenen golleri geç olsa da getirdi. Nunez gerçekten çok farklı bir santrafor, birçok özelliği var. O oyuna girince de kanat ortaları ve hava toplarını aldı. Ayrıca Volkan Şen ve Ozan İpek'in çizgiye kadar inmesi sonucunda da hızlı ataklarda Sercan Yıldırım beklenen etkiyi gösterdi. Aslında ilk yarıda da birçok pozisyon bulmasına karşın, bitiricilik özelliği hala istenen seviyede olmadığından çok fazla pozisyon harcıyor ama bu haliyle beraber çok büyük bir koz.

Rıza Çalımbay'ın ise Batuhan'la başlamayıp, hızlı hücumcularla oynaması güzel bir düşünceydi. Ömer Erdoğan'ın da yokluğunda organizasyon sıkıntısı yaşayan Bursa savunması karşısında da yüksek tempoda oldukça etkili oldular, Bursaspor çok büyük açıklar verdi. Ayrıca 1-0'ı da bulduktan sonra tempo kazanan futbol tam Eskişehirspor'un istediği gibiydi ama zorunlu değişiklikler Rıza Çalımbay'ın hamle şansını kısıtladı. Maçın ilerleyen bölümünde de Bursaspor'un hamlelerine cevap veremez oldular ve ikinci yarıda bütün hakimiyeti kaptırdılar. Şunu söylemek isterim, Bursaspor bu büyük kadro kalitesiyle oynadığı her maçın seyrini değiştirebilecek kudrete sahip. Ayrıca Volkan Şen ve Ozan İpek gibi iki kanat futbolcusu bulundurmaları da büyük avantaj. Bunu da en iyi bu maçta anladık. Eskişehirspor'un elinde de aslında bir Anadolu takımına göre iyi bir kadro var ama sezona istedikleri gibi giremediler ve bir türlü toparlanma imkanı bulamıyorlar. Sezer Öztürk'ün oyundan çıkması bütün hücum organizasyonlarını bir anda bitirdi.

Stat: Atatürk

Hakemler:
Fırat Aydınus, Serkan Ok, Orkun Aktaş

Bursaspor:
Ivankov, Ali, Stepanov, İbrahim, Vederson, Volkan, Hüseyin (Dk. 75 Kirita) Insua (Dk.57 Nunez), Ergiç, Ozan, Sercan (Dk.84 Batalla)

Eskişehirspor:
Atilla, Koray, Vocko, Sezgin, Volkan, Hugo, Sezer (Dk.46 Alper), Bülent Ertuğrul, Doğa (Dk.37 Burhan),(Dk.64 Bülent Kocabey), Tello, John

Goller:
Dk. 19 Sezer (Eskişehirspor), Dk. 70 Nunez, Dk.77 Sercan (Bursaspor)

Sarı Kartlar:
Dk.74 Vederson (Bursaspor), Dk. 3 Sezgin, Dk. 52 Koray, Dk. 58 Alper, Dk.73 Kayacan (yedek kaleci) (Eskişehirspor)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir