29 Ekim 2010 Cuma

Arda Turan'la 2013'e Kadar

Adnan Polat ''Arda Turan bu takımdan kupa kazanmadan gidemez'' diye dursun, Arda için Avrupa günlerinin artık çok da uzak olmadığını düşünüyorum. Hatta bu sezonun ardından da bu seyahat gerçekleşebilir. Burada önemli nokta ise Galatasaray'ın bu transferde elini güçlendirmesiydi. Yani Arda Turan'dan elde edebileceği en yüksek bonservisi kazanmak zorunda. Bunun için de en az bir yıl daha sözleşmesini uzatmak gerekiyordu ve bu başarıldı. Mesela bu sezon başında Mesut Özil'in Real Madrid'e transferini izledik. Bu futbolcu 15 milyon avro gibi bir bonservise transfer oldu. Oysa Dünya Kupası'nı da göz önüne aldığımızda daha yüksek bir ücrete gidebilirdi, bu potansiyelde olduğunu da bu sezon oynadığı futbolla da gösteriyor ama sezon sonunda sözleşmesi biteceğinden Werder Bremen bu futbolcudan ne kazansam kazançtır mantığını gütmek durumunda kaldı ve bu transfer gerçekleşti. Bu sezonun sonuna geldiğimizde de aynı durum Arda için yaşanabilirdi ve bu futbolcunun sözleşmesi 2012'de biteceğinden Galatasaray da beklediği ücreti kazanamayacaktı. Bu yüzden transfer adına elini güçlendirmesi, hem de Arda'nın alacağı ücrette iyileştirmeye giderek Arda'nın kafasını biraz daha rahatlatması isabetli oldu.

Arda Turan gerek Galatasaray gerekse Milli Takım adına vazgeçilmez bir futbolcu. Özellikle Milli Takım o olmadığında daha büyük sıkıntılar yaşıyor, bu yüzden Arda Turan'ın mümkün olduğu en iyi noktaya gelmesi şart. Mehmet Topal'ın da kısa sürede gösterdiği gelişimin ardından Arda'nın daha büyük bir patlama yapacağını düşünenlerdenim. Yine de Arda'nın gelişiminde Hagi'nin de payının olabileceğini düşünüyorum. Hatırlıyorum, Hagi 1-2 sezon önce ''Arda Turan, Uğur Uçar gibi genç isimleri ben şimdilerde oynadığı mevkilere kaydırmıştım'' der. Hatta A takıma da ilk olarak {87 jenerasyonunun genelini} Hagi almıştı. Sonrasında ise Gerets, Kalli derken bu isimler şans bulmaya başladı ama bizlere kalan iki futbolcu Arda ve Aydın Yılmaz olarak görünüyor. Bu yüzden Hagi'nin önemi büyük, gençlere de verdiği önemi düşünürsek bu bizler adına büyük bir avantaj.

Arda Turan bütün sistemin üzerine kurduracak kadar büyük bir potansiyel. Özellikle de ülkemiz şartlarında. Hagi'nin de Arda'yı temel alarak bir sistem kuracağını düşünenlerdenim. Fenerbahçe derbisinde önceliğini rakibi durdurmaya dayalı bir takım vardı ama sakatların da dönmesiyle beraber kendi sistemini rakibe kabul ettirecek bir takımla karşılaşacağız. Bunun da kilit noktaları Arda Turan ve Baros olacak. 4-3-3 de oynayabiliriz, 4-3-2-1'de veya 4-2-3-1'de. Hangi sistem olursa olsun Arda takımın beyni görevini görecektir. Ayrıca Elano'nun da özgüvenini yeniden kazanmaya başlaması, Misimovic'in varlığı da derken Arda'nın sorumlulukları azalacak ve kendini futbola daha fazla vermeye başlayacak. Bunun da performansında bir artış yaratacağını düşünüyorum. Elimizde iyi bir hücum kadrosu var ve bunu en iyi şekilde kullanmak gerekiyor. Orta saha anlamında alternatiflerden bahsedemiyoruz ama hücum konusunda yelpaze oldukça geniş. Yelpazenin en ucunda da Arda Turan var.

1 yorum:

  1. akşamki filmi izleyen yada gören oldu mu? kara mazot kardeşlerden birini çıkarmışlar konuşuyor.yüzsüzce kendini savunuyor.ama iş bu kadarla sınırlansa iyi daha iki hafta önce ardaya şerefsizlik yapan erman toroğlu isimli şahıs adnan sezginin(ve dolaylı yoldan tabi ki adnan polatın)aklanması çerçevesinde konuşturuluyor GS TV de.yahu her lafı GS etiği olan başkan ve yönetim bu hareketi,bu iğrençliği nasıl yapıyor sormak lağzım.sırf bununla sınırlı kalsa bi büyük camia nasıl yönetilemez isimli tezlere konu olacak abukluklar da cabası şu 3-4 yıl içinde ama bunların hesabını soracak olan kim genel kurul ama genel kurul hala uyuyor.bunlara GALATASARAY küçük geldi arkadaş defolup gidecekler bu kadar her türlü değerin ayaklar altına alındığı bi dönem yaşanmadı GS tarıhinde,14 sene şampiyon olamadı yaw bu camia gene gık demedi.ama artık yeter birileri bu hanzo sürüsüne dur diyecek,demeli...

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir