12 Ekim 2010 Salı

Azerbaycan Futbol Bayramı / Azerbaycan 1-0 Türkiye

Almanya deplasmanında yenilmek sürpriz olmadı ama çok kötü bir futbol sergilemek, neredeyse futbol anlamında 80'lerden kesitler izlemek Türkiye adına büyük bir sürprizdi. İstikrarsız bir Milli Takımımızın olduğu bir gerçek. Katıldığımız şampiyonalarda büyük işler yapıyoruz ama şampiyona konusunda katılma istikrarımız çok düşük. Bu düşük anlarda bile futbol olarak bir mücadele, hırs, zor duruma düştüğünde ayağa kalkma isteği görüyorduk. Azerbaycan maçında ise Türkiye bana göre en utanç verici gecesini yaşadı. Azerbaycan'ın futbol olarak ne durumda olduğu ortada, gelişmeye çalışan bir ülke ama bunun için kendilerine uzun yıllar gerekiyor. Özellikle kendi evlerinde dirençli, sert bir takım görüntüleri olmasına rağmen kapasite anlamında iyi durumda değiller. Zaten iyi durumda olsalar, yakaladıkları birçok boş pozisyonu değerlendirir ve bu maçta daha farklı bir skorla karşı karşıya kalabilirlerdi. Türkiye ise Almanya karşısında gösterdiği aciz futbolun ardından Azerbaycan karşısında da yokları oynadı. İlk yarı gelişen bazı pozisyonlar bizim adımıza tek teselli ama rakibe verilen boş pozisyonlar, Azerbaycan'ın seri futboluna cevap verememek gibi birçok kötü özellik gördük. En önemlisi de isteksizlik. Türkiye'nin şu kadrosu bana göre misyonunu tamamlamıştır, artık geniş kapsamlı bir değişime ihtiyaç duyuluyor.

Maça bakarsak ise diğer maçlar gibi uzun uzun konuşmaya gerek bile yok. 4-2-3-1 ile başladık ama sistemin merkezine yerleştirilen Özer Hurmacı'nın üreteceği pozisyonlara muhtaç gibiydik. Özer aslında Almanya maçına oranla daha hareketli ve istekliydi, Fenerbahçe de Özer'e bu bölgede şans vermeye başlarsa önemli bir iş başarır ama bu fizik durumuyla oynaması gerçekten zor. Forma şansı bulamamak kendisini oldukça etkiliyor. Aslında komple hücum hattına baktığımızda da takımlarında oynamayan isimleri görüyoruz. Hamit formsuz, Tuncay formsuz, Semih'i gören ise cenletlik. Hadi Hamit ne olursa olsun bu takım için şart ama Arda Turan'ın yokluğunda hücum oldukça kısır ve hareketlilikten uzak. Gökhan Gönül'ün sağdan çıkışlarıyla ve Hamit'in şutlarıyla bulunan pozisyonlar dışında bir etkimiz yok. Ayrıca Hiddink'in de Almanya maçında olduğu gibi yaptığı değişiklikleri anlamak güç. Özer'in yerine giren Nihat, Tuncay'ın yerine giren Sercan'ın bir açıklaması yok.

AZERBAYCAN: 1 - TÜRKİYE: 0

Stat
: Tefik Behramov

Hakemler
: Aleksandru Dyakonu, Radu Adrian, Vida Ghinguleac (Romanya)

Azerbaycan
: Kamran Agayev, Rail Melikov (Dk. 44 Aleksandr Chertoganov), Rashad Sadigov, Sasa Yunisoğlu, Elnur Allahverdiyev, Mahir Shukurov, Ruslan Abushev, Farid Guliyev (Dk. 70 Rauf Aliyev), Vugar Nadyrov, Rahid Amirguliyev, Vagif Dzhavadov (Dk. 83 Vurghun Huseynov)

Türkiye
: Volkan, Gökhan Gönül, İbrahim Toraman, Servet, Hakan, Tuncay (Dk. 58 Sercan), Hamit, Emre, Selçuk (Dk. 80 Halil), Özer (Dk. 46 Nihat), Semih

Gol
: Dk. 39 Rashad Sadigov (Azerbaycan)

Sarı kartlar
: Dk. 55 Mahir Shukurov, Dk. 59 Rahid Amirguliyev, Dk. 77 Kamran Agayev (Azerbaycan), Dk. 55 Hakan (Türkiye)

3 yorum:

  1. ela щнгт oldu yegin bizi tebrik ede bilersiz

    YanıtlaSil
  2. Evet, bizi tebrik etsenize!

    YanıtlaSil
  3. uhaahhah :DD YASASIN AZERBAYCAN !!!!

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir