10 Ekim 2010 Pazar

Beşiktaş'ın Sakatlık Sorunu

Mehmet Topal mevzusuna hiç girmeyeceğim, çünkü artık o da sakat ve Milli Takım'a alınma şansı yok. Zaten Aurelio'nun sakatlığı Mehmet Topal'a forma şansı yine vermeyecekti, anlaşılan Hiddink çok farklı şeyler düşünüyor ve malesef ben bunu anlayamıyorum. Aurelio demişken kendisi bir ay sahalardan uzak kalacak. Yaş ilerledikçe böyle uzun sakatlıklar futbolcuyu oldukça yıpratır ve 32 yaşına gelen bir Aurelio'dan bahsediyoruz. Üstelik Betis'deki iki sezonunda da uzun sakatlık belası yaşamış bir futbolcu. Orada istikrarını kaybedince, buralarda toparlanması zor oldu ve üst üste zorluk derecesi yüksek maçlar oynadığından da bünye bir yere kadar dayanabildi. Kendisini çok fazla eleştirmeme de rağmen, Almanya maçında ne kadar olmazsa olmaz bir isim olduğunu anladım. Aslında olmazsa olmazdan öte, Aurelio'yu buna soyundurdular ve sakatlık geldiğinde de Almanya karşısında çöküşümüzü izledik. Tabii bunda Aurelio & Tuncay Şanlı değişikliğinin de büyük katkısının olduğunu ortada.

Beşiktaş, Aurelio'yu transfer ederken endişem yükselen değer Necip Uysal'ın süresinden ne kadar çalacağına yönelikti. Rotasyonu çok seven Schuster için nokta transfer olduğu kesin ama o ana kadar iyi giden bir Ernst, Guti ve Necip üçlüsü vardı. Belki rakibe fazla pozisyon veriliyordu ama şimdiye göre de oldukça ofansif, göze hoş gelen ve herkese heyecan katan bir futbol vardı. Başlarda yine rotasyonun izlerini görmemize rağmen bir anda Aurelio, Ernst misali Schuster'in vazgeçilmezi olmayı başardı ve bu sakatlık Schuster'i düşündürüyordur. Necip Uysal yeniden formayı ele geçirecek ve bir aylık geçireceği iyi dönemde belki de vazgeçilmez olmayı başaracak ama sık maç trafiğinde Aurelio'yu kaybetmek kötü haber.

Galatasaray'ın üç sezondur en büyük sıkıntısı sakat futbolcu sayısının çokluğuydu. Bunu sağlık ekibine de, darbeye dayalı durumlara da bağladık ama ortak düşünce sakatlıklardan sonraki dönüş süreci olduğundan sağlık ekibi değişti ve farklı bir uygulamaya gidiliyor. Gerçi yine bol miktarda sakat futbolcumuz var ama bu başka bir konu. Bu sezon gördüğümüz Beşiktaş'ın da çok sayıda sakat futbolcusu olduğu. Sürekli futbolcu sakatlıkları yaşanıyor, Quaresma, Guti, Fatih Tekke, Sivok ve şimdi de Aurelio uzun süreçli bir sakatlığın içerisinde. Beşiktaş'ın en büyük artısı çok geniş bir kadro kurması oldu ama bazı önemli silahlarını da aradığını Trabzonspor maçında gördük. Umarım Galatasaray gibi bu sakatlık belası yüzünden sezonları kötü geçmez, biz bunu özellikle Skibbe döneminde yaşadık. Harika kadro, güzel futbol ama sakatlıkların getirdiği istikrarsızlık.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir