26 Ekim 2010 Salı

Beşiktaş'ın Sorunu Kalite Şoku

Beşiktaş'ın büyük bir santrafor sorunu var. Bu çok büyük bir gerçek. Malesef böylesine hücumcu bir sistemi Bobo tek başına kaldıramaz. Tek dememin sebebi ise Nihat, Nobre ve Fatih Tekke gibi isimleri hiç hesaba katmamam. Fatih Tekke'yi biraz beklemek lazım {sakatlıktan yeni döndü} ama onun da en iyi ihtimalle iyi bir alternatif olacağını düşünüyorum. Bu yüzden devre arası transfer döneminde en az Baros & Niang ayarında bir santrafor bulunmak zorunda. Çünkü Schuster, bu sistemden ödün vermeyecek gibi görünüyor ve temel felsefe hücum oldukça da gol bulmak lazım. Gol bulamadıkça savunmanızda da aldığınız riskler kalenizde golle sonuçlanıyor. Beşiktaş'ın da bunu bu sezon çoğu maçta yaşadığını görüyoruz.

Bu santrafor sıkıntısının üzerine ise daha büyük bir sorun doğdu. O da Guti ve Quaresma'nın yokluğunda takımın gol pozisyonuna da girememesi. Ligin ilk haftalarında oynayan Beşiktaş, lakabı gibi kartal misali uçuyordu ve ortaya da güzel bir futbol çıkıyordu. Puan kaybettiklerinde bile fazla üzüntü olduğunu düşünmüyordum, çünkü ortada seyri güzel bir futbol vardı. Hatta Beşiktaşlı olmayanlar bile Beşiktaş maçlarını izlemekten büyük zevk alıyorlardı. İlerleyen dönem ise Beşiktaş'a iyi gelmedi ve sakatlıklar derken takım giderek geriye düşmeye başladı. Kağıt üzerinde derin gibi görünen kadronun aslında çok da iyi olmadığı sonucu ortaya çıktı. Düşünün, Guti'nin yokluğunda alternatif tuttuğunuz isim Tabata ve aradaki kalite uçurumu Beşiktaş'ta bir şok etkisi yaratıyor. Quaresma'nın da yokluğunda topu ayağına aldığında sihir yaratacak, sizi cendereden kurtaracak başka bir futbolcunuz yok. Takımın 10 yabancısı var, yan yana koyduğunuzda iyi isimler gibi görünüyorlar ama oynayan isimler ve alternatifler arasında kalite uçurumu var ve Schuster'in sistemi de bunu kaldırmıyor.

Rotasyon konusunda ise sezon başında eleştiri getiremezdik ama sakatların fazla olduğu zaman bile sık rotasyon yaşanması büyük bir handikap. Quaresma ve Guti sahada iken pek bir sorun görünmüyordu ama bu futbolcular olmadığında rotasyonun Tabata, Holosko, Fink gibi isimler üzerinde dönmesi sorun yaratıyor. Bunun yanında da takımda Nihat Kahveci gibi bir başka sorun bulunuyor. Geçtiğimiz sezondan bu yana bir yararı olmadığı gibi aldığı yıllık ücret çok fazla. Tıpkı Elano'nun Galatasaray'da son maça kadar yarattığı problemin bir benzeri. Bir de Nihat, bu takımın çocuğu olunca beklentilerde doğal olarak üst seviyede ve Schuster'de ısrarla Nihat'ı kazanmak istiyor ama artık bunun bir yolunu göremiyorum. Tek yol Quaresma bir an önce dönsün diye dua etmek ve devre arası transfer döneminde takımdaki kalite şokuna bir çare bulmak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir