26 Ekim 2010 Salı

Hagi'nin Önceliği Savunma

Bu sezon oynadığımız 8 maçta 12 gol yedik. Yani maç başına 1.5 gol yiyoruz. Bu rakam ise oldukça kötü. Rijkaard'ın sistemi defansif anlamda geçtiğimiz sezonda sendeliyordu ama bu sezon defansif anlamda çöküş yılımız oldu. Aslında kağıt üzerinde de baktığımızda fena savunma futbolcularımız yok ama kurgunun yanlışlığı ve başka birçok sebepten ötürü kolay ve fazla gol yemekten kurtulamadık. Durumun bu haline, Fenerbahçe'nin de golcü kimliği eklendiğinde de derbide ne yapacağımız büyük bir soru işaretiydi ama yılların savunma takımıymışız gibi bir performans vardı. Niang, Stoch, Alex, Dia gibi hücumcuları başarıyla durdurduk, rakibe inanılmaz pozisyonlar da vermedik. Zaten bu durum da maçın anahtarıydı.

2004/2005 sezonunda Hagi'nin Galatasaray'ı yine iyi bir savunma takımı görüntüsündeydi. Ligde 34 maçta 25 gol yediğini görüyoruz. O sezona baktığımızda iyi bir Song & Tomas ikilisi ve önlerinde Conceicao & Ergün orta sahasıyla son derece kontrollü, rakibe fazla pozisyon vermeyen bir yapıdaydık. Kadro kalitesinin ise şimdilerin aksine çok üst düzeyde olmaması ise o sezon kaçan şampiyonluğun anahtarı olmuştu. Buna rağmen o enkaz kadroyla, imkansızlıklarla olabilecek en iyi sistemi Hagi yaratmıştı ve kendisinin de dediği gibi kurduğu o iskelet bir sonraki sezon gelen şampiyonluğun anahtarı olmuştu. Tek fark Gerets bu iskeletin üzerine iyi bir hücum felsefesi ekledi. Hagi ise bu iskeletin defansif kurgusunu kurmuştu ama sistemini ilerletmeye şartlar el vermemişti diyelim.

Ben Galatasaray'ın yine savunma odaklı iyi bir takım olabileceğini düşünüyorum. Fenerbahçe maçı ekstra bir durum görünebilir, diğer maçlarda bu kadar üst düzey savunma önlemleri gelmez ama Hagi'nin öncelikli planı savunma sıkıntılarını çözmek olacaktır. Bunun için de savunmada Neill, orta sahada ise Cana Hagi'nin vazgeçilmez oyuncularıdır diyebilirim. Çünkü Hagi futbolculuğu döneminde de, teknik adamlığı döneminde de mücadeleci bir yapıdaydı, bu özelliğini de hala kaybetmediğini gördük. Cana ve Neill gibi isimlerin de önceliği mücadeleci, sert futbolcular olması. Cana'nın etkisi orta sahada oynayan bütün futbolculara yansıyor, onlar da Cana ile beraber daha kontrollü ve akıllı hareket ediyorlar. Savunmada ise Neill zaten büyük bir liderdi ama şimdi savunmanın beyni konumuna da geçti. Servet'in de, Sabri'nin de, Hakan Balta'nın da bu süreçte performanslarında artış olacaktır ve Galatasaray bu basit, kolay gol yeme alışkanlığından kurtulacaktır. Hücum tarafında ise zaten kaliteli futbolcular var. Baros, Arda, Kewell gibi isimler kadroya katılacak, Pino ve Elano gibi de ekstra futbolcuları kazandığımızı görüyoruz. Bu yüzden biz savunmayı oturttuğumuzda hücum zaten kendiliğinden gelişecektir. Belki her maç 4-5 tane gol atan bir takım olmayacağız ama en azından rahat galibiyet alma alışkanlığını kazanmak zorundayız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir