3 Ekim 2010 Pazar

Ceremesi Bize, Kaymağı Fenerbahçe'ye

Caner Erkin'den bahsediyorum. Biz Galatasaraylılarda geçtiğimiz sezon hiç de iyi bir izlemin bırakmayan, devşirme sol bekten. Hatta daha da ileri gidip, bizi Atletico Madrid maçında yakan adamdan. Ama gençtir, gençlikte bu tip hatalar yapılır. Hatırlayın, Fatih Akyel'in tek hatasıyla biten Şampiyonlar Ligi maceramızı. Ama o Fatih Akyel sonradan çıkıp, Real Madrid maçını bizlere getirmiştir. Önemli olan hatalardan ders almak ve futbolunu geliştirme adına çok çalışmak. Caner Erkin'in de bu sezon bunu yaptığını görüyoruz. Sol bek olarak eleştirilen, sürekli eksikleri dile getirilen bu futbolcu şimdilerde daha sağlam bir sol bek olmaya başlamış. Zaten hücum anlamında pek bir sorunu yoktu ama savunma kısmında da daha oturaklı bir dönem yaşıyor ve Aykut Kocaman da Andre Santos'u kesip, kendisine forma şansı veriyor.

Caner Erkin, 21 yaşında ve henüz kodlanmaya açık bir futbolcu. Yani aslında sol açık olan bu adamı alıp sol beke devşirmek çok da imkansız bir durum değil. Ama belirli bir zaman lazım ve daha önemlisi buna sabredilmesi lazım. Bunu geçtiğimiz sezonda da yazıyordum, Caner Erkin iyi bir sol bek olabilir ama keşke Rijkaard ile 2-3 sene önce tanışsaydı. Hatırlayın, Caner Erkin'in en çok eleştirildiği anlarda bile Hakan Balta stoper oynuyordu ama bek görevi yine Caner'indi. Eğer bu sezonda da Galatasaray forması giymeye devam etseydi, bugün Insua transferini belki de gerçekleştirmeyecektik. Caner'in en büyük avantajı, çıkıpta ben burada oynamak istemiyorum dememesi, ona verilen görevi gerçekleştirmeye çalışması. İyi ya da kötü, bir çabası var. Bence en önemli nokta da burada.

Benim son haftalarda izlediğim Caner Erkin savunmasını oldukça geliştirmiş ve şuursuz hücuma çıkışlarından da uzak duruyor. Zaten teknik ve süratli bir futbolcu, hücuma çıktığında bireysel çabalarıyla bile pozisyon bulabilecek bir futbolcu. Top tekniği de yüksek, iyi orta kesiyor ve işin hücum kısmında oldukça verimli. Ayrıca hücumda da yanlış tercihlerinden uzaklaşmaya başlamış ama hala Caner Erkin takımın banko sol bekidir diyemem. Biraz daha zamana, oynamaya ihtiyacı var. Ceremesi bize dememin sebebi ise Caner'i düzenli olarak sol bek oynatmaya biz başladık ve futbolcu bu bölgeye iyice ısındı. Alışma devresi ise bize denk geldiği için hatalarını da biz yaşamış olduk ama iyi bir sol bek olabileceğinin izleminlerini de görmüştük. Şimdi ise geçtiğimiz sezonun da getirdikleriyle Caner Erkin, sol bek olarak daha tecrübeli bir futbolcu oldu. Belki kendisine sorsalar inkar edecektir ama Rijkaard'ın da bu futbolcu üzerinde önemli bir emeğinin olduğunu düşünüyorum. Aykut Kocaman da aynı şekilde Caner Erkin'e güvenerek, ülkemize genç bir sol bek daha kazandırmanın peşinde.

2 yorum:

  1. "Kör ölür badem gözlü olur; kel ölür sırma saçlı olur" demiş atalarımız...

    YanıtlaSil
  2. Henüz kaymaklık bir durumu yok ama bende Caner'in defansını geliştirdiğinde Türkiye'nin en iyi sol beki olacağını düşünüyorum.

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir