18 Ekim 2010 Pazartesi

Frank Rijkaard'ın Geleceği

Rijkaard ve Neeskens ikilisi göreve gelirken en çok söylediğimiz kelime sabır olmuştu. Sabrın sonunda selamet olacağını bekliyorduk ve hala da bu bekleyişi sürdürüyoruz. Kötü gidişatın ardından bazı kesimlerde ''Rijkaard istifa'' söylemlerine de rastlıyoruz ama genel olarak büyük bir sabır örneği var. Bu da Galatasaray futbol mantalitesinin ne kadar geliştiğinin göstergesi. Ama bu durumda da Skibbe'nin günahı neydi tarzında bir soru sorarım. Avrupa arenasında müthiş işler başarmış, tekrar Galatasaray'ın marka olduğunu hatırlatmış bir teknik adamı hep beraber yedik. Üstelik iyi futbol anlamında da örnekler vardı ama bu sakatlık belası belki de Skibbe'nin başını yedi. Aynı belayı özellikle geçen sezon Rijkaard'ın da yaşadığını söyleyelim ama karizma böyle birşey. Sonuçta Rijkaard'dan bahsediyoruz ve Rijkaard ile Skibbe'nin ağırlıkları tartışılmaz. Ama futbol vizyonu böylesine gelişmeye başlamış, bütün eleştirilere rağmen Skibbe'yi takımın başına getirmiş yönetimin teknik adamının arkasında daha fazla durması gerektiğine inanıyordum. Tıpkı şimdi Rijkaard'ın arkasında durdukları gibi.

Rijkaard eleştirilerinin artmasının ardından bende blogda bu konu hakkında bir anket açmıştım. Ankete oy verenlerin yüzde 36'sı bu zihniyete Rijkaard'ın fazla olduğunu düşünüyor. Çünkü böyle bir teknik adamı getirip, vizyon gösterisi yapabiliyorsun ama gerekli sistemi kuramıyorsun. Yani bu adamı getirdiğinde oynatacağı sistem belli ama buna uygun transferleri göremiyoruz. Bu durumda da başarının gelmesi oldukça zorlaşıyor. Yüzde 33'lük kesim ise Rijkaard'ın takımda kalmasını istiyor. Yukarıda dediğim gibi Rijkaard'ın inanılmaz sevildiğini ve ne olursa olsun takımda kalmasını istendiğini biliyoruz. Şu ana kadar da tribünden istifa sesi duymadık ama aynı durumu Fatih Terim yaşadığında ona organize halinde istifa sesleri gelmişti. Bu da Rijkaard'ın popülaritesi ve karizmasının bir göstergesi.

Yüzde 17'lik kesim sabredilirse başarıya ulaşılacağını düşünüyor. Benim de düşüncem bu yönde, takım sakatlıklardan arınmaya başladı ve yeni transferlerinde artık uyum gösterme zamanı geliyor. Bu yüzden biraz daha beklemekte fayda var, Rijkaard mutlaka takımı düzlüğe çıkaracak. Yüzde 16'lık kesim de Rijkaard'ı başarısız buluyor. Geçen sezon şampiyonluğun gelmemesi, bu sezona da kötü başlangıç bazı taraftarlar tarafından hoş karşılanmamaya başladı. Yüzde 14'lük kesim ise forza Fatih Terim diyor. Benim bu konu hakkında görüşüm sabit, Fatih Terim herhangi bir takımla anlaşmadığı sürece potansiyel olarak bir numaralı Galatasaray teknik direktör adayıdır. Yüzde 9'luk kesim ise yeni alternatiflere yönelmeli diyor yani bir grupta anti Fatih Terimci ve yeni bir teknik adam gelecekse bu farklı bir isim olmalı görüşünde.

6 yorum:

 1. Rijkaard sistem,prensip adamı olsaydı,Servet-Sarp-Balta gibi adamlara çoktan restini çekip A2'ye yollamıştı.Bu adamlar alenen Rijkaard'ın altını oyuyor.Rijkaard tam kadro genç takım çıkarsa kim itiraz edecek? Bilakis ben de dahil büyük bir çoğunluk sonuna kadar arkasında olacaktır.

  YanıtlaSil
 2. Rijkaard'ın şu meşhuur vizyonuna dair ne gördük şu bir buçuk yılda? Hala Ayhan-sarp'la oynuyor! Ne kaybeder Musa Çağıran'ı kullansa? Bu adamlardan kötü daha fazla ne yapabilir ki! Bu sadece bir örnek.Allaha sadece dua ediyorum ki haftaya çok erken bir gol yemeyelim..Kısaca Ne Rijkaard'ı ne de yönetimi daha fazla görmek istemiyorum.Bana göre de vizyon budur. Çünkü hiçbir ışık vermiyorlar! Bana diyin ki bu adamın amacı şu , onun için sabrediyoruz! Ama artık tribünler de gerçeği görmeye başladı, duydunuz değil mi dünkü Rijkaard istifa seslerini!!

  YanıtlaSil
 3. çok net yazıyorum,hani bu hoca bana güvenmiyor deyip sahada ruh olanlar varya hepsi pafa hiç düşünmeden hemde.yönetim bugün alacağı kararla rıjkaarda diyecek ki bize bi liste ver kimi istemiyorsun kimin bu takımı sabote ettiğini düşünüyorsun desinler alsınlar o listeyi ve o listedekilerin tamamını pafa yollasın yerlerine paftan gençleri alsın çok iddaalıyım işte asıl devrim bu olur futbolcuların bi hocayı daha yemesini engellersin,rıjkaard en suçlu da olabilir bu durumda ama biri bu futbolcu saltanatına son vermeli.'hoca bana güvensin yoksa oynamam' yok yaa işe bak sanki amatör kümede oynanıyor arkadaşlar yok öyle.ama tabi dediklerimin hepsi foss olacak rıjkaard uçacak sene sonuna kadar biri gelecek o da başarısız olup gidecek bu böyle sürecek bu yönetim tarzı kaldığı sürece...

  YanıtlaSil
 4. taraftar olarak 2 ye bölünmüş durumdayız.. rijkaard a tutkuyla bağlananlar ve futbolcular karşısında onu tutanlar ile futbolcuları tutup hoca gitsin diyenler...(açıkçası bende hakan balta, servet hatta sabri gibi adamların altını kazdığını düşünmekteyim) ancak bu hocanın tamamen suçsuz olduğunu göstermez... yaptığı taktik hatalar oyuncuları forma sokamaması gibi bir sürü yanlışı var... ayrıca artık yüzünden toparlanamayacağını görmek zor değil...artık topçuları gönderip hocanın kalması da bizim için iyi olmayacak gibi .çünkü rijkaard artık aynı rijkaard değil ve burada kaldığı sürede olamayacak... buradan gitmesi bazılarının dediği gibi onun kötü hoca kötü insan olduğunu göstermez.. sadece uyum sağalanamadığını gösterir.. ve buradan daha profesyonel bir ülkeye gittiğinde daha başarılı olacağına inanıyorum ama bu topraklarda artık olmaz... bu yüzden gitmeli... kan değişikliği ile bu sahtekar şerefsiz futbolcularda deli danalar gibi oynamaya başlar... burada yönetim ve taraftarın devreye girerek hocanın altını oyan bu şerefsizleri de takımdan göndermesi gerek. ama yeni gelen hocanın da son kupasını 10 sene önce kazanmış ve o günden sonra sadece ego pompalamış birisi olmaması lazım... o şekilde olursa en azından taraftar sayısını bir azaltablirler...

  YanıtlaSil
 5. Gönderilecek kişi sadece hoca mı?
  Yoksa onu bu vasat futbolcularla oynamaya mahkum eden sayın Adnan Sezgin mi ?
  Adam perdenin arkasından ona oynatılan rolü süper oynayarak Galatasaray'ı vasat futbolcuların yada gelecek vaadedebilen topçuların ın takımı yaptı.
  Mustafa Sarp, Pino, Lorik Cana,Mehmet Battal,Ali Turan ve süper sağ kanat oyuncuları Serkan Kurtuluş Serdar Özkan.
  Kısacası aynası iştir kişinin ,kendine benzettin Galatasarayı sayın Adnan Sezgin yavaş,ağır,şişman kişiliksiz ve silik

  YanıtlaSil
 6. Kendi hariç herkeste suç bulan bu yönetim ne olacak ben bi de onu çok merak ediyorum.Rezil ettiler bizi , ama hiç bi hatayı kabullenmiyorlar!

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir