3 Ekim 2010 Pazar

İstikrara Yönelen Futbol / Fenerbahçe 3-0 Gençlerbirliği

Fenerbahçe'nin bu sezon kazandığı maçlara baktığımızda gollü ve iyi maçlar çıkardığını görüyorum. Hatta bu maçlarda Fenerbahçe'nin bana Beşiktaş'ın oynadığı futboldan daha çok keyif aldığımı söylemem lazım. Ama Fenerbahçe'nin geçen sürecine baktığımızda istikrarsızlık görüyorum, bir maç iyi sonraki maç çok kötü, sonra yine iyi gibi. Şimdi ise iki maçtır gollü ve iyi futbolla galibiyetler alınıyor ve eğer Konya deplasmanından da üç puanla dönülürse istikrar anlamında önemli bir yol kat edilmiş olacak. Beşiktaş'ın ise şimdiye kadar gördüğümüz en büyük silahı istikrar oldu. Beşiktaş kötü oynadığı görülen maçta bile iyi işler yapıyor, genelde de son dakikada da olsa bir şekilde galip ayrılmasını biliyor. Fenerbahçe'nin de ilk etapta çözmesi gereken durum bu gibi ama Gençlerbirliği karşılaşmasında o ışığı görmüş olduk. Özellikle Lugano & Yobo hattında yakalanan o istikrar çok önemli. Çünkü Alex'in de kendini bulmasından sonra hücumunuz iyice güçlendi. Dia çok hızlı bir isim, topu aldığında süratiyle rakip için büyük handikap. Ayrıca bir Niang faktörü var ki, geçmişe döndüğümüzde ve günümüze geldiğimizde bir bahar etkisi yaratıyor.

Güiza'dan, Kezman'a kadar çok ünlü santraforlar denendi, bu sürede Semih Şentürk gibi bir nöbetçi golcü kavramı da ortaya çıktı ama hiçbir futbolcu Niang'ın bıraktığı izlemini Hooijdonk'tan bu yana görebildiğimizi söyleyemem. Neredeyse Fenerbahçe hücumlarının yüzde 40'ını üstlenmiş durumda. Tam bir gol makinesi olmasının yanında, Jardel gibi bir isim de değil. Koşuyor, mücadele ediyor, adam geçiyor, pas organizasyonlarına giriyor ve Fenerbahçe hücumu Niang'dan sonra çok farklı yönler kazandı. Bu maçta Alex'le olan uyumları hücumun silahı oldu, ayrıca işin içinde beklerin de olmasıyla maç 2-0 olana kadar harika bir futbol vardı. Ama 2-0'dan sonra da temponun düşmesi duraklama dönemi Gençlerbirliği ağırlığında bir oyun ortaya koymasına rağmen bu sefer de Fenerbahçe savunmasının oturmuş olması, Yobo ve Lugano'nun basit oyunları maçı Fenerbahçe'ye maçı getirdi.

FENERBAHÇE: 3 - GENÇLERBİRLİĞİ: 0

Stat
: Şükrü Saracoğlu

Hakemler
: Fırat Aydınus, Baki Tuncay Akkın, Serkan Akarca

Fenerbahçe
: Volkan, Gökhan Gönül, Lugano, Yobo, Caner, Mehmet Topuz, Emre, Selçuk (Dk. 56 Andre Santos), Dia (Dk. 82 Kazım), Alex, Niang (Dk. 88 Gökay)

Gençlerbirliği
: Özkan, Orhan, Aykut, Kulusic, Murat (Dk. 79 Hurşut), Cem, Jedinak, Oktay (Dk. 46 Soner), Patiyo, Serkan, Smeltz (Dk. 71 Alparslan)

Goller
: Dk. 21 Niang, Dk. 88 Andre Santos (Fenerbahçe), Dk. 25 Aykut (Kendi Kalesine) (Gençlerbirliği)

Kırmızı kart
: Dk. 67 Jedinak (Gençlerbirliği)

Sarı kartlar
: Dk. 62 Emre, Dk. 66 Gökhan Gönül (Fenerbahçe), Dk. 81 Orhan (Gençlerbirliği)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir