27 Ekim 2010 Çarşamba

Skibbe'nin Günahı Neydi?

Skibbe benim en inandığım, oynattığı futbolu beğendiğim ve gelecek adına büyük umutlar bağladığım bir teknik direktördü. Takıma geldiğinde birçok eleştiri aldı, Galatasaray yönetimi de isimsiz bir teknik direktörü getirdi diye çok eleştirildi ama o zamanlar Skibbe'ye inanan yönetimin futbolu da çok iyi bildiğini düşünüyordum. Aslında hala öyle düşünüyorum, Rijkaard'ı getirerekte o vizyonu gösterdiler ama sorun futbol yönetiminde. Malesef gerçekleştirdikleri icraatın devamını getiremiyorlar ve sonuç genelde kötü oluyor. Skibbe de bunu yaşayanlardan birisi olmuştu, hatta Rijkaard'a gösterilen sabrı da gördükçe ''acaba Skibbe'nin günahı neydi'' sorusunu kendime sıklıkla sordum. Bu yüzden de bir anket açıp, konuyu sizlere sormak istedim.

Gelen cevapların yüzde 50'si Skibbe'nin günahının Adnan Polat yönetimiyle çalışmak olduğunu söylemiş. Rijkaard'ın gidişinin ardından herkes yönetime tepkili ve Skibbe zamanında aynı tepkiyi böylesine vermemelerine rağmen Rijkaard gidince durum daha da ortaya çıktı. Yüzde 31'lik oy ise Skibbe'nin yeterince sesinin çıkmadığına gitmiş. Çünkü yardımcıları gönderildi ses çıkarmadı, belki de istediği oyuncular transfer edilmedi ses çıkarmadı derken çok pasif bir görüntüsü vardı. Bu da yönetim kendisine maşa mı arıyordu sorularını beraberinde getirdi. Yüzde 15'lik dilimler ise Skibbe'nin karizmasının olmamasına ve takımdaki sakatlık sorununa ayrılmış. Galatasaray gerçekten o dönemde de birçok sakat futbolcu verdi ve o sakatlıklar zaten başarı önündeki en büyük engeli oluşturdu. Karizma konusu ise tartışılır, eğer bir Mourinho bekleniyorsa diyecek birşeyim olamaz. Yüzde 11'lik kesim Lincoln ile arasının çok iyi olmasından ötürü Skibbe'nin günahı vardı demiş. Lincoln'ü seven de çok, sevmeyen de ama şunu söyleyelim. Lincoln'ü de en iyi kullanan teknik adam Skibbe olmuştu. Verdiği tavizler ise sonradan başımıza belalar açtı. Yüzde 10'luk kesim ligdeki kötü gidişten ötürü, yüzde 6 ise Galatasaray ismini kaldıramamasını söylemiş. Benim düşüncem ise Skibbe'nin ileride Löw kıvamına gelmesi kimseyi şaşırtmasın.

1 yorum:

  1. skibbenin suçu ne ? efendi olması oyuncularının onu satması başka suçu yoktu son gönderilen 3 hoca sayarsak kalli skibbe rijkaard bu yeniçerilere hoca dayanmıyor arkadaş

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir