1 Kasım 2010 Pazartesi

Bir Gün Türkiye'ye Gelirsem Bu Galatasaray Olur {Oldu da}

''4 yıllık kontratım var ve burada sonuna kadar kalmak istiyorum. Her şey çok iyi giderse daha da fazla kalmak isterim. İşler iyi gitmezse, işimde mutlu olmazsam planlarımı çok çabuk değiştirebilirim. Futbolda böyledir. Bir yerde mutluysan, başarmak için maksimum çaba harcamalısın. Tabii başka sorunlar da çıkabilir, sakatlıklar olabilir, takımın performansı istenildiği gibi olmaz, çok daha çabuk ayrılmak mecburiyetinde kalınabilir''

''8 yıl önce Lorik, Paris Saint Germain'de oynarken, menajer Ceylan Çalışkan Beşiktaş adına resmi teklif yaptı ve Beşiktaş'ın onunla ilgilendiğini söyledi. O ise 'Bir gün Türkiye'ye geleceğim ama geleceğim kulüp sadece ve sadece Galatasaray olabilir' dedi. Zaten Kosovalıların yüzde 95'i Cimbomlu, şimdi Lorik ile yüzde 100 Cimbomlular''

''Her zaman genel tarihe ilgim vardı, halkımın tarihini de çok merak ediyordum. Belki hep böyle savaşlar yaşamanın ve ailece bunun içinde olmanın etkisi vardı. Anlamak istedim neden böyle diye. Köklü bir tarihimiz var. Futboldan sonra bu alanda devam etmeyi umuyorum. Şu anda Tiran'da tarih bölümü öğrencisiyim. Yeni başladım, 4 yıl sonra bitecek. Ülkeme ait tarihi zenginlikleri korumamı sağlayacak bir iş yapmak istiyorum''


Kosovalılar, Türkleri yakından tanır ve bilir. Ayrıca büyük de saygı duyarlar. Cana'nın da babası zamanında Türkiye'de oynamış bir futbolcuydu ama hayali olan Galatasaray'ı oğlu gerçekleştirdi. Cana da büyük ihtimalle çocukluğundan beri Türkiye hikayeleriyle, babasının Galatasaray'ı anlattığı zamanlarla geçti. Balkanların büyük saygı duyduğu çoğu futbolcunun da Galatasaray forması giymiş olması otomatik olarak o bölgeden çıkan futbolcularda büyük bir saygı uyandırıyor. Cana da bu yüzden Galatasaray'da oynamak istediğini ve bunu başardığını söylemiş. Bizler bildiğiniz gibi gittiği takımı tutmaya başlayan futbolcuları çok yaşadık. Hangi takıma transfer olsalar bir anda o takımı çocukluklarından bu yana tutmaya başlarlar ama Cana'nın durumunu oldukça farklı görüyorum. Bu yüzden açıklaması bana samimi geldi. Ayrıca hala tam kapasitesine ulaşmamış, o mücadeleci gücünü yansıtamayan bir durumda. Maçların henüz 60. dakikasında çıkmasını da hazır olmamasına bağlıyorum. Bu haliyle bile Galatasaray orta sahasında fark yaratıyor ama hazır olduğunda ve gerçek Cana'yı görmeye başladığımızda çok farklı günler bizleri bekliyor.

4 yorum:

 1. Cana'nın eskiden beri Galatasaray'ı desteklemesinin tek sebebi Ali Sami Yen'in de bir Osmanlı Arnavut'u olmasıdır. Ali Sami Yen'in babası ve amcaları da Arnavut tarihine ve kültürüne katkıda bulunmuş tarihi şahsiyetlerdir. Yani konunun Galatasaray'ın başarıları ya da Galatasaray'da oynamış başarılı Balkan kökenli oyuncularla ilgisi yoktur aslında..

  YanıtlaSil
 2. Cana'nın Sarp'tan farkı olmadığını iddia eden futbol bilginlerimize inat, seviyoruz seni Cana!

  YanıtlaSil
 3. Lorik Cana'nın transferini açıkladıktan sonra kendisiyle ilgili bir analizimiz olmuştu. Bu analizde Lorik Cana'nın futbolcu kimliğinin yanı sıra siyasi ve kişisel kimliğinide ortaya dökmüştük. İşte o yazıda yer alan bir paragraf. Bazılarına uzun gelebilir, ama okumanızı öneririm.

  Bugün formayı giydikten sonra yaptığı açıklamalar ise transferinin yanı sıra ne kadar karakterli ve ülkesine bağlı olduğunu gösteriyordu. Ayrıca Lorik Cana'nın gözünde/gönlünde yeni takımının apayrı bir yeri vardı. Çünkü Galatasaray'ı kuran Ali Sami Bey'in babası Şemsettin Sami Bey bugün Arnavutluk'un en önemli milliyetçi isimlerinden birisi. Sadece milliyetçilik anlamında değil, bir çok alanda lider bir isim Şemsettin Sami. Arnavut alfabesinden tutun, Arnavut milli şiirine kadar etkilidir. Kardeşleri Abdül Fraşeri ve Naim Fraşeri ile birlikte Arnavutluk tarihinde adları çok önemli yerlerde geçer. Dileyenler bir bakabilirler tarih kitaplarında bu isimlere. Lorik'te bugün formayla ilk röportajında "Galatasaray'ı ve Ali Sami Bey'i tanıyorum. Bu takımın oyuncularla nasıl kurulduğunu biliyorum. Benim için çok önemli ve çok özel bir takım." diyerek aslında tarihimize hiçte yabancı olmadığını kendi ağzıyla da belirtti. Arnavutluk'un en önemli isimlerinin başında gelen Şemsettin Sami Bey'in oğlunun kurduğu takıma geldi Lorik Cana. Babasının, ailesinin ve Arnavutluk tarihinin transferde önemi çok ama çok büyük. Çünkü inanılmaz bir milliyetçidir Lorik Cana ve tesadüf ki; Arnavut milliyetçiliğinin en önemli insanı Şemsettin Sami Bey'dir. Bununla da yetinilmeyip Şemsettin Sami Bey'in heykeli olduğunu söylemek gerekir Arnavutlukta. Arnavut milliyetçiliğini damarlarına kadar yaşar Lorik, bu yüzden altyapı eğitimini birlikte aldığı bir başka Arnavut olan Valon Behrami gibi İsviçre forması değil, memleketinin formasını giyer ve kaptanlığını gururla yapar. Kolunda Arnavutluk bayrağında mevcut olan ve Arnavutlar adına sembol olan çift başlı kartal dövmesinin yanı sıra Ali Sami Bey'in amcası olan Naim Fraşeri'nin bir sözü bulunmaktadır. Cana kişilik olarak, siyasi görüş olarak tam milliyetçidir, hemde öyle böyle değil..

  Bugün o saygı duyduğu ve tabir-i caizse taptığı adamın evladının kurduğu takımda forma giyecek Lorik Cana. Milli takımında oynuyormuşcasına oynayacaktır kuşkusuz. Varını yoğunu verecektir bu takıma ve aslında yabancı olmayacaktır Lorik Cana. Galatasaray taraftarı çok yakında bizden birisi olarak tanımlayacaktır Kosovalı savaşçıyı. Aslında bizi bilen, içimizden birisi olarak geliyor Arnavut yıldız. Bayrak adam olmaya, efsane olmaya, kaptan olmaya, takımın lideri olmaya geliyor. Ait olduğu takıma, ait olduğun topraklara, taptığı adamların kurduğu takıma geliyor. Hoşgeldin Lorik Cana..

  YanıtlaSil
 4. Cem arkadas dogru soylemis. Ali Sami Yen'in babasi Semsettin Sami Arnavutlar cok gurur duydugu bir yazardir. Hatta ilk Turkce modern romani bir Arnavut'un yazmis olmasiyla dalga gecmek de demeyimde gulerek anlatirlar. Aciksai ben de bunu Kosovali bir arkadastan ogrenmistim. Galatasarayli oldugumu soyleyince (ayni zamanda Arnavut-Turk cekismesi icindeydik saka yollu) "senin tuttugun takimin kurucusu da Arnavut diyince" cahilligimden utandim.

  Diger bir nokta da, Kosovalilar tabi ki Turkleri bilir sever ve sayarlar ama bir o kadar da bagimsizlik savaslarindan Osmanli'dan ayrilmalarindan da gururla bahsederler. Yani oyle gozu kor Turkiye asigi falan degillerdir. Tabi ki tarihi baglarin verdigi yakinlik ve kulturel benzerlikler yuzunden severler bizleri. Lorik Cana icin de ayni sebep gecerli olsak gerek.

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir