28 Kasım 2010 Pazar

İçi Boş Bir Derbi / Galatasaray - Beşiktaş

Galatasaray ve Beşiktaş'ın durumlarına baktığımızda tablo pek iç açıcı değil. Beşiktaş 6. Galatasaray ise 10. sırada ve kaybedenin işi zora girecek tarzında bir söylem yanlış olmaz. Gerçi bu sözü Beşiktaş için söylesek daha doğru. Galatasaray'ın dört puan önündeler ve kaybetmeleri durumunda da fark bire düşmüş olacak ama Trabzonspor ve Fenerbahçe'nin kazandığını düşünerek yaşanacak puan kaybının artık geri dönüşü olmaz. Galatasaray için ise kazanması durumunda bile pek bir çıkış umudu yok, bizim için şu saatten sonra önemli olan gelecek adına umutlanmak. Bir planlama içerisine girerek, sağlam adımlar atmak lazım. Bunun için de Beşiktaş maçının kazanılması, bir hava yakalanması ve bunun devamında özgüven kazanılması gerekiyor. Beşiktaş ise Galatasaray deplasmanında kazanarak zirve yarışında önemli bir mesaj vermiş olacak ama önemli eksikleri en büyük handikapları. Quaresma, Bobo gibi isimlerin olmaması son zamanlarda son vuruş anlamında sıkıntı yaşayan takım için büyük sıkıntı. Galatasaray cephesinde ise Baros'un dönüşü önemli ama son haftalarda yaşanan bir gol kısırlığı var ve Baros'un ne durumda döneceği de bunun adına büyük etken.

Schuster'in felsefesini bozacağını pek sanmıyorum. Fenerbahçe deplasmanında da oynarken rakibe özel herhangi bir önlemleri yoktu ve o hücumcu takım karşısında da özellikle ikinci yarıda sağlam durmuşlardı. Oysa savunma hattını önde kurmaları ve stoperlerinin süratli isimler olmaması geriye dönüşlerde büyük sıkıntı. Galatasaray'ın da bunu iyi değerlendirecek bir Pino gibi silahı var. Ama Baros'un döndüğünü düşünürsek ve Hagi'nin ısrar ettiği dokuz numara mesajı göz önüne alındığında Pino'yu kanatlara da çekebilir. Ya da bir sistem değişikliğine giderek çift santraforla da maça çıkabilir. Baros'un dönüşü taktik anlamında birçok varyasyon hakkını Galatasaray'a tanımış durumda ama Hagi'nin esas planı Beşiktaş'ın savunma kurgusu üzerine olacaktır. Elano'nun kullanacağı toplarda Pino veya Baros'u defansın arkasına sarkıtmak birinci öncelik.

Ayrıca Beşiktaş'ın kanatlarda da büyük sorun yaşadığını söyleyebiliriz. Gerçek anlamda bir sağ bekleri olduğunu söyleyemem ve Galatasaray'ın sol kanadında oynayacak Kewell veya Pino da bu avantajı lehine çevirebilir. Beşiktaş savunmasının geriye dönüşlerde sıkıntı yaşadığını tekrar söylemek lazım.

Beşiktaş'ın artısı ise güçlü orta sahası. Ernst'in ve Guti'nin bu maçta oynayacağını düşünerek, bu futbolcuların yanına ekleyebileceğimiz Necip Uysal'la beraber sistemlerinin en güçlü yönünü korumuş oluyorlar. Hücumda Quaresma ve Bobo gibi etkili isimlerin olmaması bu orta sahanın çıkaracağı etkili topların doğru kullanılamaması anlamında sıkıntı yaratabilir ama Holosko ve Galatasaray maçlarını çok seven Nobre'nin de ne olursa olsun etkili olabileceğini düşünüyorum. Çünkü Galatasaray savunması da çok iyi durumda değil, beklenmedik bireysel hataları izliyoruz.

Ayrıca şu durumu da eklemek gerekiyor. Galatasaray bundan önce oynadığı ve iyi not aldığı Fenerbahçe, Kayserispor ve Trabzonspor deplasmanlarında önceliğini rakibi durdurmak üzerine kurmuştu ve bunda bir nebze başarılı oldu diyebilirim. Rakiplerine fazla şans tanımadan, oldukça da iyi bir mücadele örneği gösterdi. Şimdi ise işler değişik, çünkü Beşiktaş bizden daha iyi durumda değil. Bu yüzden Galatasaray adına kazanmaktan başka bir yol yok ve Hagi'nin de öncelikli düşüncesi hücum olacak. Bundan önce kazanmak için oynadığımız Antalyaspor maçında ikinci yarıda yaşanan sıkıntılar, Manisaspor karşısında gösterilen sıfır etki kafalarda soru işareti yaratıyor. Galatasaray'ın en büyük sorunu gol bulmak ve bunu da aşmanın tek yolu Baros. Bu yüzden Baros'un ne ölçüde dönmüş olacağı bizim adımıza kader noktası. Beşiktaş cephesinde ise kaliteli orta saha hatlarının oyunun iki yönünde göstereceği etki çok önemli. Ya da bir sürpriz isim sahneye çıkabilir. Mesela Fatih Tekke gibi. Bizler Nobre oynar diyoruz ama Fatih Tekke sürprizi de bir anda dengeleri bozabilir. Fatih Tekke bu tip büyük maçları oynamasını bilen ve daima da iyi işler çıkarmış, tecrübeli bir futbolcu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir