10 Kasım 2010 Çarşamba

Üçlü Çapa Orta Sahası Mı, Tek Başına Cana Mı?

Rijkaard'ın yaptığı en büyük yalnış buydu aslında. İyi başlangıcın ardından takımın biraz sarsıldığı anlarda sistemi değil ama oyuncu profilini değiştirmişti. Orta sahanın ortasında Arda veya Elano'yu kullanıyordu ve Ayhan Akman'dan da oyunun iki yönünü oynamasını bekliyordu ama bir anda üçlü ön libero tarzında bir düzene geçti. Mehmet Topal, Barış Özbek ve Mustafa Sarp gibi üç defansif adam bir anda orta sahada oynayınca Galatasaray adına iyiye yönelik konuştuğumuz herşey gitti. Takımın gol ortalaması da düştü, iyi futboldan da konuşmamaya başladık ve işler daha da kötüye gitmeye başladı. Sisteminden vazgeçmeyip, oyuncu profilini değiştirmek ise Rijkaard'a yakışmadı ve sonrasında bugünlere kadar geldik.

Bugüne ise baktığımızda Hagi de üçlü defansif orta sahayla oynuyor ama bu Hagi'nin kendi sistemi olmasından öte takımın şu anki şartlarının getirdiği bir durum. Bir anda kendimizi Fenerbahçe, Antalyaspor ve Trabzonspor maçlarının içerisinde bulunca ve bu takımların da form durumlarının bizden iyi olduğu düşünüldüğünde önceliği rakibi durdurmaya yönelttik. Bunda da büyük oranla başarı geldi ama takımın hücum gücü iyiden iyiye bitmiş görünüyor. Arda, Baros ve Kewell'ın da eksikliğinin payı olmasına rağmen Cana, Ayhan, Mustafa Sarp veya Barış Özbek'in oluşturduğu orta saha kurgusuyla sezona devam etmek güç. En azından zirveyi hedef aldıysak sistem bu olmayacaktır.

Hagi'nin önceliği takım savunmasına vermesi, bu soruna yönelmesi güzel ama işin hücum boyutunu es geçmemek gerekiyor. Aynı tip üç futbolcuyu orta sahanın ortasında oynatmak kalıcı bir çözüm olmayacaktır. Benim beklentime gelirsek, daha önceden de yazdığım gibi Cana'nın yanında Elano veya Misimovic gibi isimlerin kullanılması. Yani olası 4-4-2 veya 4-2-3-1'e geçiş sürecinde çapa rolünde Cana'nın tek oynatılması. Genç isimlerden {Musa Çağıran gibi} de faydalanmak mümkün ama Cana'yı tek oynatıp, yanında hücum aksiyonu güçlü futbolcuları kullanmak işin hücum kısmında da bizi oldukça rahatlatacak. Cana'nın Marsilya ve Sunderland formasıyla bu işi tek başına yaptığını biliyoruz, hatta Galatasaray, Saidou ile de bunu başarmıştı. Ya da Hagi'nin dönemine baktığımızda orta sahanın ortasında Conceicao ve Ergün'ü izliyorduk. O takım da oldukça dengeliydi ve takım savunmasına da baktığımızda gayet iyi işler yaptı. Umarım önümüzdeki maçlar bizlere daha güzel futbolu getirir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir