10 Kasım 2010 Çarşamba

Linderoth Etkisi

Bu Galatasaray için yeni bir hastalık tanısı. Linderoth'un bizlere bıraktığı ve adını verdiği bir miras. Kewell, Baros, Neill ve Lincoln'ün transferlerine çok sevinmiştim, hepsi önemli yıldızlar ama hiçbirisi Linderoth'un alınması kadar mutlu etmemişti beni. Çünkü Suat Kaya'dan bu yana ön libero aradık durduk, birçok futbolcu ve sistem denedik ama o açık hiç kapatılamadı. Saidou bile bu sayede kral ilan edilmişti, düşünün artık bu yarayı. Bu yüzden beklentim büyüktü ve Linderoth'un Galatasaray formasıyla ilk oynadığı maçlarda da hepimizi mest ettiğini düşünüyorum. Sonrasında ise kalça sakatlığı dendi, hastalık dendi derken hazır olmadan gidilen bir Euro 2008 macerası ve kayıp geçen bir sezon. Yine büyüyen umutlar ama kayıp geçen bir sezon daha. Sonra bir tane daha. En sonunda da kimsenin sabrı kalmadı, Linderoth'un da futbol için sabrı kalmadı ve öncesinde yollar ayrıldı, devamında ise Linderoth'un futbola 30 yaşındaki vedasını izledik.

Üzüldüğüm nokta ise futbolcunun geçmişte de büyük bir sakatlık geçirip, neredeyse bir sezon oynamamasına rağmen son 3-4 yılına baktığımızda bütün maçlarda oynadığını düşünmek ve takıma geldiğinde istikrar abidesi olarak tanıtılması. Ama futbolda bunlar var ve yapılacakta birşey yok. Linderoth bizim zor bulduğumuz ama çabuk kaybettiğimiz bir isim oldu. Kendisini çok fazla izleme fırsatımız olmadı, bu yüzden acımız çok büyük değil. Ama Baros'un da geçen sezondan bu yana sık sık sakatlanması insanları korkutmuyor değil.

Baros benim için bu takımın en önemli futbolcusu ve kesinlikle olmazsa olmazı. Olmazsa olmaz özelliği ise alternatifsizliğinden ziyade kalitesi için söylediğim birşey. Baros'un kalitesinde bir alternatif bulmak ya da yaratmakta zor, bu yüzden Baros'suz geçen günler bizler için büyük bir handikap. Ama geçtiğimiz sezon Fenerbahçe deplasmanında yaşadığı sakatlığın ardından da oynama istikrarı anlamında bir türlü dikiş tutturamadı. Geçtiğimiz sezon uzun bir aradan sonra dönüş yaptığında işin işten geçtiğini gördük, bu yıl ise bir var bir yok. Oynadığı maçlarda da harikalar yararıyor, o olmadığında ise sorun yaşıyoruz. Son olarak ise yükleme idmanı yaparken sakatlığının yeniden nüksettiği söyleniyor ve tahminen bir süre daha kendisini izleyemeyeceğiz. Ne zaman döneceği ve istikrar sağlayacağı ise merak konusu. Umarım Linderoth etkisini Baros üzerinde görmeyiz ama şu anki görüntü Baros'un Kewell evresine geçtiği. Bu evrede de istikrar sağlamak oldukça güç.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir