19 Aralık 2010 Pazar

Hedo'nun Orlando'ya Dönüşü / İlahi Tokat

30'lu yaşlara gelen isimler için ''kontratı kaptı, yattı'' deyimi vardır. Kontrat senesinden önce 1-2 sezon oynanan müthiş basketbol devamında garanti kontratı getirir ve geleceğini garanti altına alırsın. Hidayet Türkoğlu da yaşını da düşünerek garanti bir kontrat arıyordu ve geleceğini garanti altına almanın peşindeydi. Nitekim Toronto'ya giderekte bunu başardı. Bir sezon önce NBA finali oynayan takımın sisteminin temel parçası olunca da beklentiler büyüdü, takıma uymadı gibi şeyleri konuşurken de geçtiğimiz yıl Hedo için kayıp bir sezondu. Bu sezon ise Phoenix'e gitti, toparlanma evresine falan girecektir diye beklerken de kendisiyle hiç alakası olmayan bir sistemde rotasyonun da derinliklerine düşmekten kurtulamadı.

Bazı isimler oldukları yerlerde güzeldirler. Hidayet, Sacramento'da çok güzeldi ama Orlando da çok daha güzeldi, bunu kimse inkar edemez.

Hidayet'i Orlando'dan koparanlar utansın diye yazıya başlamak lazım aslında. Van Gundy'nin harika bir basketbol resitali sunan sisteminin temel taşı desek yalan olmazdı. Hidayet'in üç numaradaki pasör özellikleri, oyun hakimiyeti derken sistem çok iyi işliyordu. Bugünlerin kanser hücresi R.Lewis bile efsane zamanlar geçiriyordu. Tabii o zamanlar davasa kontratı da kimsenin aklına gelmiyordu. Ama Orlando'lu yöneticiler Hedo'nun yerine Carter'ı getirerek iyi bir iş yaptık zannettiler, takımın sorununun skor anlamında patlama gücü yüksek bir isim olduğunu düşündüler ve yanıldıklarını da 1.5 sezon içerisinde gördük. Nerede NBA finalisti Magic, nerede bu Magic.

Hedo'nun Orlando'ya geri dönüşü {Orlandolu yöneticilerin Hedo gittikten sonraki açıklamalarını unutmayın} büyük bir tokattır ama Hedo adına müthiş bir olaydır. Gerçekleşen takasta Hedo ile beraber Jason Richardson ve Earl Clark da Orlando yolunu tuttu. Vince Carter, Marcin Gortat, Mickael Pietrus ise Phoenix yollarında. Aslında her iki takımın da iyi iş yaptığı bir takas desek yalan olmaz. Orlando, Hedo'yu alarak sistemini daha da güçlendirdi, J.Richardson'la da beraber skor gücü yüksek bir ismin sahibi oldu. Ama Gortat, D.Howard için iyi bir sigortaydı, onun kaybı bu açıdan kötü. Vince Carter da kariyerinin sonlarında o diyardan bu diyara sürüklenmeye devam ediyor.

Diğer bir takas ise R.Lewis ile Arenas arasında. Uzun zamandır Orlando'nun Arenas'ın peşinde olduğunu söyleniyordu ve bu da gerçekleşti. Arenas'ın yaşanan sakatlıklar, cezalar derken eski günlerinden uzakta olduğunu söyleyelim ama hala bir şans var. Arenas'ın bu Orlando şansını çok iyi kullanacağını düşünüyorum. R.Lewis ise Hedo'nun ayrılmasından bu yana büyük düşüş içerisindeydi ve takımın kanser hücresi konumuna gelmişti. Yine de Orlando'nun iyi bir uzunu daha kaybettiğini söyleyelim ve bu durumda da Hedo'nun ara sıra da olsa Orlando'da 4 numara oynama olasılığı var.

Van Gundy'nin ilk 5'te nasıl bir tercih kullanacağını merak ediyorum. Arenas'ı oyun kurucu, J-Rich'i ise 2 numara kullanarak Nelson'u bench'e alması ihtimaller arasında. Ya da J-Rich'i veya Arenas'ı da benchden getirebilir. Bu açıdan hamle şansı yüksek ama Nelson'u iyi bir dört numara ile takas etmeyi başarırlarsa, işte o zaman cuk oturmuş denilen bir Orlando karşımıza çıkar. Herşeye rağmen Hedo'yu yeniden Orlando'da görmek, yeniden Orlando'yu desteklemek çok güzel hareketler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir