13 Aralık 2010 Pazartesi

Kaptanlık Geleneği

Kaptanlık nedir, nasıl yapılır?

Bu soruya uzun bir yazı gerekiyor ama şimdilik bu konuya girmeyeyim. Bu soru Gençlerbirliği maçını izlerken aklıma geldi aslında. Maçta, Arda Turan hakemin verdiği bir karar sonrasında bir anda yerinden zıpladı ve hakeme itiraz meyiline girdi. Neredeyse kulübede oturuyorken kart yeme durumu olacaktı ama Tugay Kerimoğlu bir anda hareketlenerek kendisini durdurdu.

Peki bu doğru olan mıdır? Takım kaptanı olmak, hakemle doğru şekilde iletişim kurmak mı yoksa ona itiraz eden tayfanın en ön safında yer almak ya da ona en çok itiraz eden mi olmak?

Yanlış bir kararda eyvallah, herkes tepkisini dile getirsin. Ama dün Arda'nın bu fevri hareketini kendisine yakıştıramadım, hiç gerek yoktu. Bir an Ayhan Akmanlaştı. Biliyorsunuz, Arda'nın yokluğunda takımın kaptanlığını Ayhan Akman yapıyor ve kendisinin ruh hali eskiden beri belli. Hırslı bir isim olabilir ama bu hırsını hakem karşısında kullandığını görüyoruz. Sürekli itiraz, sürekli hakemle uğraşma hali ama sahada performans anlamında icraat sıfır. Bülent Korkmaz da aslında hakemle çok didişirdi ama onun liderliğini tartışmam. Keşke Arda, Bülent Korkmaz'ın futbolculuk döneminde olsa ve birşeyler kapsaydı diyorum. Şimdiki örneği Ayhan Akman olunca durum hiç de iyi olmuyor.

Bir de bu itiraz olayı umarım bir gelenek halini almaz, Arda'dan sonra gelen de bu yoldan ilerlemez. Aslında en doğrusu, Arda'nın sorumluluğunu hafifletip, onu futbola odaklandırıp, bu kaptanlık olayını Kewell, Neill ya da Cana gibi isimlere emanet etmek. En azından bu sancılı geçiş döneminde...

3 yorum:

 1. Son paragrafta yazdıkların benimde aklıma geldi. Arda'dan şikayetçi olduğum için değil ama şu sancılı dönemde bu işi daha iyi yapabileceklerine inandığım için. Ama nasıl olur nasıl yapılır konusunda bir önerim yok. Sanmıyorum zaten kaptanlığın alınacağınıda.

  YanıtlaSil
 2. Şuan Galatasaray'ın takım kaptanlığını layıkıyla yapabilecek tek isim Cana'dır ve mümkün olan en sürede birinci kaptan olması takım için elzemdir.

  Arda'nın bu saatten sonra Galatasaray için yapacağı en iyi iş, güzel bir ikinci yarı geçirerek, hatrı sayılır bir bonservis bedeliyle Galatasaray defterini kapatmasıdır, en azından şimdilik. Günün birinde yolumuz tekrar kesişir ne de olsa..

  YanıtlaSil
 3. Kewell'ın hiç olmazsa 2. kaptan olmasını çok isterdim.Bunu geçen senede istedim.Bir kupa göremedim zaten elinde bir de bant .. Şu an ben de bu takımın kaptanı olarak Ayhan'ı görmek istemiyorum.Ve bu ara Arda'ya kaptanlık verilmeseydi acaba 66 Arda kalsaydı ne biliyim daha mı iyi olurdu diye aklımdan geçirmiyor değilim.Yine de onu çok özledim.O hareketi de çok gözüme batmadı açıkcası.Arda'dan kaptanlık alınmaz artık.Alınsa da Kewell'a verilmez -yarım sezon malum diye düşünüyorum.Kewell'dan sona Neill düşüncem hiç Cana'yı düşünmüyorum.Neill'ın da kalıp kalacağı belli değil sözleşme hala duruyor bir adım yok.Ve bu taraftar verdiği röportajla ona da hemen git demekte gecikmedi.

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir