27 Aralık 2010 Pazartesi

Yıllanmış Şarap Mı, Eski Toprak Mı?

Yıllanmış şarabın kelime anlamını hepimiz biliriz. Bunu futbola uyarladığımızda ise yıllar geçtikçe futbol kalitesine kalite katan, yaş ilerlemesine rağmen hala takımın vazgeçilmezi olmayı başarmış ve izleyenler adına da büyük beğeni bırakan futbolcudur.

Bunun da birçok örneği var. Mesela Tugay Kerimoğlu, Premier Lig'in yıllanmış şaraplarından biriydi. Yıllar ilerledikçe onun futbol tadı daha büyük keyif vermeyi başardı ve 30'undan sonra çıktığı Avrupa macerasında büyük işler başardı.

Ya da Emre Aşık. Onun gibi profesyonelini de az görmüşüzdür. Kaç yaşında olursa olsun, isterse 50 maç oynamasın ama 51. maçta sahaya çıktığında her zaman yürekten oynar ve elinden geleni yapardı.

Dünya üzerinden gideceksek ise Del Piero ya da Inzaghi. Del Piero, 36 yaşına gelmesine rağmen hala büyük bir futbolcu ve geçmiş yıllarından kesitler halinde muhteşem gollerini izletmeye devam ediyor. Inzaghi de 37 yaşına geldiği şu zamanlarda hala Milan'ın vazgeçemediği bir isim ve sözleşme uzatmaya da devam ediyor. Bu örnekler gibi birçok örneği de vermemiz mümkün.

Yani yıllanmış şarap dediğimiz futbolcular, futbolu bıraktıktan sonra ''keşke bırakmasaydı, ona doyamadık'' dediğimiz futbolculardır.

Gelelim malum konu yani x şarabına. Yukarı da dediğim gibi yıllanmış şarap dediğimiz adamlar, gittiğinde arkasından üzüldüğümüz adamlardır. Acaba kaçımız Ayhan Akman takımdan gittikten sonra üzüleceğiz? Çok merak ettiğim sorulardan birisidir bu. Malesef son 1-2 sezondur gösterdiği ya da gösteremediği performans yılların emeklerini görmezden getirten cinsten. Galatasaray kötüye gittikçe, taraftar da doğal olarak en kötülere sarıyor. Mustafa Sarp, Barış Özbek, Servet Çetin ve bunun gibi futbolculara. Ayhan Akman da bunlardan birisi. Onu diğer isimlerden ayıran nokta ise 2001/2002 sezonundan bu yana Galatasaray forması giymesi. Şu anda da zaten takımın en eski futbolcusu durumunda.

Ama belli bir yaşa gelen futbolcuların artık geriye doğru çekilmesini bekleriz. Tabii yıllanmış şarap kategorisine girmiyorsa. Yaş 33'lere geldiğinde artık rotasyonun içerisinde yer alır, takımın banko isimlerinden birisi olmaz. Bir zaman sonra da futbolu bırakır zaten. Giderken de geçmişin getirdiği düzey duygularla alkışlarla uğurlanır. Emre Aşık gibi...

Ayhan Akman'ın ise giderken alkışlarla uğurlanacağını pek sanmıyorum. Büyük ihtimalle de son dönemlerini yaşıyor desek yeridir. Bu yapılanma içerisinde kendisine düşen bir rol yok, çünkü Galatasaray'ın mutlak suretle orta saha transferi yapması lazım. Hem 11'e, hem de kulübeye. Bu da Lorik Cana ve altyapıdan gelen isimler dışındaki orta saha futbolcularının biletini kesmesi anlamına geliyor.

Kafama takılan soru ise Ayhan Akman'a nasıl bir tanım yapacağımız yönünde? Ayhan Akman, bu sezon 17 maçın 16'sında oynayıp 1395 dakika sahada kaldı ve takımın da en çok oynayan ismi olmuş. Ayrıca ilk 11'de sahaya çıktığı hiçbir maçta da 90 dakikanın altında bir süre almamış. Bu istatistikler Ayhan Akman'ı yıllanmış şarap kategorisine sokuyor desek, Ayhan Akman'ı hiç tanımayan bir futbolsever için doğru bir soru olur. Ama biz Galatasaray orta sahasının halini ve Ayhan Akman'ın son zamanlarını iyi biliyoruz. Eskiden kalan futbol hastalıklarının nüksetmesi {topu aldığında sürekli geriye dönmesi / ben buna sırtı dönük orta saha diyorum} ve kötü performansın getirdiği de gereksiz hırçınlık. Futbolun haricinde, Ayhan Akman'ın kaptan olarak sahaya çıkma mevzusu da var tabii.

Yani, Ayhan Akman'ın Galatasaray'ın en çok oynayan futbolcusu olması aslında şu ligin ilk yarısının portresi. Galatasaray orta sahası hiç bu kadar aciz bir durumda olmadı, yıllarca çok iyi ve kötü futbolcular da gördü ama en kötüsünde bile bu kadar kötü değildi. İmza da bu istatistik diyebilirim.

Soru da şu. Sizce Ayhan Akman yıllanmış şarap mı yoksa eski toprak mı?

6 yorum:

 1. Ne eskitoprak ne de yıllanmış şarap.Sadece Futbol Tanrı'sının elini değdirdiği ama zerre yetenek vermediği çok ŞANSLI bir oyuncu.

  YanıtlaSil
 2. 18 numaralı formamızı giyen rakip oyuncudur kendisi

  YanıtlaSil
 3. sayhan efenin yorumun üstüne söylenecek bir şey yok:)

  YanıtlaSil
 4. "sırtı donuk orta saha" sevdim tabiri ... sohbet ortamlarında kullanım icin musaden var mı :)

  YanıtlaSil
 5. ayhandan olsa olsa köpek öldüren şarabı olur...

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir