24 Ocak 2011 Pazartesi

Futbolun Para Babası

Büyük futbol üstadları dendiğinde akıllara gelen ilk isimlerden biridir Rivaldo. Milli Takım'da yaptıkları bir yana, Messi'den Ronaldinho'dan önce Barcelona'nın en önemli ismiydi. 97-2002 yılları arasında bu formayı giymiş ama o da yıllara meydan okuyamamıştı. Ronaldinho'dan önce o yolu izleyerek Milan'a önemli bir bonservis karşılığında transfer oldu ama beklentilerden uzak oldu. Devamında ise ülkesinde gerçekleştirdiği mini bir deneme ve yeniden Avrupa.

Üç yıl formasını giydiği Olympiakos'da yeniden doğuşunu gerçekleştirdi, Yunanistan efsanelerinden birisi oldu, o ülke topraklarının gördüğü belki de en büyük futbolcuydu ama yaş kemale erdiğinden kısa bir AEK turuyla Yunanistan'a veda etti ve kendisini Özbekistan'da buldu. O dönemler Özbek futbolu da Katarlaşma yolundaydı, o yönde hamleler yaptı, büyük paralar haradı ve Bunyodkor da bu işin öncüsü oldu. Özbekistan'da da yıllara meydan okuyarak harikalar yarattı, paranın gözüne gözüne vurdu ve ülke topraklarına geri dönüş yaptı. Mogi Mirim diye bir takımı satın aldı ve bu takımında ayrıca başkanlığını yürüttü.

Nitekim macera bundan sonra başlıyor. Bir ilke imza atarak kendisini Sao Paolo'ya kiraladı. Bu takımın da teknik direktörlüğünü Zago yapıyor, bu da bizim için ilginç bir detay. Rivaldo, büyük bir tecrübe, hala büyük bir futbol ustası ve 38 yaşına da gelmesine rağmen pes etmemesi onun futbola ne kadar aç olduğunu gösteriyor. Sao Paolo'ya transfer olmasını başka bir nedenle açıklamak oldukça güç. Paranın ağa babası olan, Özbekistan'dan çuvallarla dönen Rivaldo'nun bir takım da satın aldıktan sonra normalde futboldan çekilmesini bekleriz ama o inanına mücadele etmek istiyor.

Bakalım neler yapacak, bizlere o müthiş frikiklerini yeniden izletecek mi. Keşke bu adam bizim takımda olsaydı dedirtecek mi. Rivaldo'nun Galatasaray hikayesini biliriz hepimiz, bu transfer gerçekleşmek üzereyken Hagi'nin veto ettiği söylenir durur.

2 yorum:

  1. 92-2002 değil de 97 -2002 olacaktı sanırım formayı giydiği yıllar ondan önce Deportivoda oynamamışmıydı?

    YanıtlaSil
  2. Benim hatam, yanlışlıkla 2'ye basmışım :)

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir