6 Ocak 2011 Perşembe

İlla Pozitif Düşüneceksek ''Roma'yı Yakan Adam''

Romanya piyasasına tekrar daldığımızın resmidir bu. Uzun bir zamandan sonra Hagi'nin istekleri doğrultusunda yeniden Romanya'dayız. Ama bir Rumen futbolcuyla değil, o ligde oynayan Arjantin dolaylarından bir futbolcu. Dolaylarından dememin sebebi ise kendi liginde tutunamamış olması ve Şili Ligi'ne geçişi. Sonrasında da Cluj'un gerçekleştirdiği Güney Amerika akımına kapılıp Romanya yollarına düştü. Oynadığı 3 sezonda da 2 şampiyonluk görmüşlüğü var, ayrıca Cluj ile Şampiyonlar Ligi'ni tatmış bir isim. Hani bizim uzun zamandır müziğini bile duyamadığımız ve belki de ego tatmini adına Aslantepe'nin ses sistemlerini test ederken çaldığımız müzik. Culio hakkında pozitif düşünmek isteyen arkadaşlar ise onu Roma'yı yakan adam diye adlandırabilir.

2-3 gündür Culio üzerinde tartışmalar dönüyor. Bu futbolcuyu çok fazla izleyebilme şansını bulamadığımızdan ahkam kesmek güç. Futbolcu için de ortaya atılan birçok teori oluyor doğal olarak. Kimi sol açık diyor, kimi orta saha diyor ama genel kanı güçlü sol ayağından yola çıkarak iyi bir kanat oyuncusu olduğu yönünde.

Hagi'nin Culio'nun sol açık özelliğinden pek yararlanacağını düşünmüyorum. Çünkü o bölgede Arda ve Kewell gibi isimler var. Culio'nun da yetenek anlamında Kewell'ın önüne geçmesi çok ama çok güç. Bu yüzden Culio'nun 4-3-3 orta sahasının sol içinde yani son haftalarda Hakan Balta'nın kullanıldığı mevkide kullanılması beklentim. Culio, oyunun defansif kısmında da etkili olan ve mücadeleci bir futbolcu. Ayrıca Ayhan'ın, Mustafa Sarp'ın olduğu orta sahada da Culio'nun da Xavi gibi kaçacağını söyleyelim. Bu yüzden orta sahaya hangi hamle yapılsa pozitif bir düşünce hakim olur bende. Son olarak Culio'yu sol kanat oyuncusu olarak nitelendirdik ama sağ tarafta oynatıp, iyi izlenim de bıraktığı anlar vardı. Yönlü bir futbolcu, repertuarı da bir o kadar geniş. Ama kariyeri kafalarda soru işareti yaratıyor ve Türkiye'ye uyum sağlaması da bir başka sorun olacak. Balkanları bilen bir Güney Amerikalı olması direk Güney Amerikadan gelen isimlere göre avantaj olmasına karşın, Türkiye farklı bir ülke.

Şimdi ise asıl soru geliyor. Galatasaray'da bir scout ağından bahsediliyordu ve bu scout ağının da Dünya'yı taramaya başladığı belirtiliyordu. Hedef, yeniden yapılanan Galatasaray'a potansiyelli ve genç isimler kazandırmaktı. Peki Culio, hangi scout ağının ürünü? 27 yaşında gelen bir isime de bu soru sorulmalı, özellikle de planları önceden çizmişken.

Culio'nun transfer edilmesi Biglia transferinin kapanmasına yol açmıştır. Galatasaray'ın orta sahanın defansif kısmına bir isim almasını beklemiyorum ama hala Formica gündemde. Büyük ihtimalle de Culio - Cana - Formica orta saha üçlüsünü izleyebiliriz. Eğer Formica işi olmazsa da Hagi'nin Arda'yı ortaya çekeceğini düşünüyorum. Futbolcunun da bonservisine 2 milyon avro ödeneceğini belirtelim ve alacağı yıllık ücretlerin de çok fazla olduğunu düşünmüyorum. Özellikle de Kazım Kazım'ı gördükten sonra.

Bekleyip görmekten başka da bir yolumuz yok, şimdilik Culio kapalı kutudur diyebiliriz...

5 yorum:

 1. böyle bir yönetim karmaşası içersinde değil scout sisteminden atık su toplama sisteminden bile randıman alınamaz.. yapılan bu scout sistemi tam bir sacmalık galatasarayda böyle bir sistemi işletecek temel ögeler eksik 3 yılda 4 farklı antranörle calısan bir sistemde scout sisteminde begenilen oyuncuları hangi antranörün onayıyla transfer edeceksin.. al işte scoutlar taner yalçın cenk tosun tunay torun formica demiş hagi kazım culio mutu necati alexe marca demiş.. hangisine göre transfer yapacaksın..!!

  YanıtlaSil
 2. Adam aynı Mustafa Sarp yahu, kaderleri benzemesin :)

  YanıtlaSil
 3. ya o değil de biz de hala forvet yok :)

  YanıtlaSil
 4. scout ağı anca buna yetti :D artık gülüyorum kazım sonra bu hagi bizi discoya götür ne diyelim allah utandırmasın :)

  YanıtlaSil
 5. FM 2010 da asıl mevkisi ML olarak geçiyor AML ve ilginç olarak MR mevkileridendede oynayabilir gözüküyor asıl ilginç olanı ise favori personelinde LUCAS BİGLİA yazıyor :)

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir