31 Ocak 2011 Pazartesi

İyi Futbolcu Her Yerde Oynar, Bir Anda Kendini Kanıtlar

Hakan Şükür'den bu yana aranan kandı, pivot santrafor. Hem Galatasaray, hem de Milli Takım için geçerli bu aslında. Hakan Şükür'ün bıraktığı etkiyi arıyor hala gözler. Hava toplarında hakim olsun, asist özelliği daha fazla ön plana çıksın, biraz da teknik barındırsın daha ne isteriz mantığı. Bugünün şartlarında pivot santrafor ne kadar gereklidir tartışırız ya da pivot santraforlar artık evrim mi geçirmiştir üzerine.

Benim tek bildiğim ise Mehmet Batdal'ı da Hakan Şükür'ün veliahtıdır dediğimiz gün kaybettik. O seviyenin çok aşağısında bir futbolcu da olabilir ama Hakan Şükür sendromunun son kurbanı artık Mehmet Batdal'dır. Özgürcan Özcan gibi, Ersen Martin gibi ve bunlar gibi diğer örnekler gibi.

Şimdilerde de Galatasaray'ın yeni genç transferlerinden Berk İsmail Ünsal için bu söyleniyor, aman diyeyim...

İyi futbolcu her yerde oynar, bir anda kendini kanıtlar.
İkinci Lig'den gelmesi ve Süper Lig tecrübesinin de olmaması bunu değiştirmez. Gökhan Gönül'ü de görmüştü bu gözler, adam ikinci ligden geldi ve geldiğinin ertesi bu ülkenin en iyi sağ beki oldu. Yani Mehmet Batdal için bu mazereti kafadan ortadan kaldıralım.

Şu da var ama. Gökhan Gönül'ün istisna bir örnek olduğuna işaret. Gökhan Gönül, Fenerbahçe'ye geldiğinde 22 yaşındaydı ve o zamana kadar herhangi bir takımın radarına girmemiş olması da kafalarda soru işaretiydi. Bu soru işaretlerini de kaldıran yine kendisi oldu. Mehmet Batdal da aynı şekilde 23 yaşında Galatasaray'a gelen bir isim. Onun farkı adından söz ettiren bir isim olmasıydı ama birçok takımla da adı geçmesine rağmen neden transferini gerçekleştiremediği soru işaretiydi. Ama o aradığı şansı da bulmasına rağmen bunu kullanamadı, belki de tecrübe sorununu çok fazlasıyla hissetti ve bir anda Galatasaray'ın ağırlığını kaldıramadı.

Yetenekli bir futbolcu, kendine has özel bir repertuarı da var ama biraz da tecrübe kazanmasını görmek sanırım en doğrusuydu. Bu yüzden de satılması yerine Konyaspor'a kiralanmış olması çok isabetli bir hareket. Ziya Doğan'ın Galatasaray'dan kiraladığı iki gence sık şans verdiğini görüyoruz, bu yüzden Mehmet Batdal'a da istediği şansı verecek. O da eğer bu şansı kullanırsa sezon sonunda Galatasaray kapıları yeniden kendisine açılır.

Kullanamaz ise Hakan Şükür'ün tozlu veliaht arşivinin içerisinde yer alır ve bir süreden sonra hangi ligde oynadığını bile bulamayabiliriz.

Bu arada, Galatasaray'ın sezon başında gerçekleştirdiği 5 yerli transferden 4'ü takımdan ayrıldı. Garip bir durum daha...

3 yorum:

 1. Aynı yorumlar şimdilerde Tavşanlı Linyitspor'un forveti Mehmet Akyüz içinde yapılıyor. Umarım o da şımarmaz ve Tavşanlı'da gollerine devam eder.

  Bir hafta önce Çanakkale Dardanel ile saha çıkan bir hafta sonra da Olimpiyat Stadında bir Ş.L. maçı olan Liverpool karşılaşmasında paşalar gibi topunu oynayan bir Mehmet daha vardı.

  O da şimdilerde Valencia'da yani İspanya'da...

  Demek ki söylemekle değil istemekle oluyormuş bu işler. Adamın içinde oynamak varsa çıkar sahaya topunu oynar. Yok uyum sorunu, yok yaşı genç, bunlar işin hikayesi...

  YanıtlaSil
 2. Bi cacık olmaz kendisinden. Aynen Pino, Aydın & Kazım'dan da olmayacağı gibi...

  YanıtlaSil
 3. Beyler siz Hakan Şükür'ü Sakaryaspor Galatasaraya'a ilk geldiği zamanlar izlediniz mi?

  Böyle hikaye,cacık filan diyonuz da...

  Aynı şekilde efsane kaleci Turgay Şeren'i izlediniz mi kariyerinin başında? Ne kadar hatalı goller yediğini biliyor musunuz? Aynı muamele genç kalecilere de yapıldığı için bu örneği de verdim.Casillas 18 yaşında Real'de kaledeyken harikalar mı yaratıyordu?

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir