15 Ocak 2011 Cumartesi

Yabancı Karakteri

Hagi'nin Misimovic'i affetmeyeceği bir gerçek, kıyamet kopsa bu birliktelik gerçekleşmez. Bu kadro dışı kalma mevuzunda Misimovic haklıydı falan bir yana ama Hagi bir karar aldı ve doğru veya yanlış bu kararından dönmüyor. Buna da bende saygı duyarım. Misimovic'i herkes tekrar kadroda görmek istiyor, iyi bir Misimovic olsa zaten bugün Biglia ile hiç uğraşılmadan yola devam edilecek ama ortada bir karar var.

Sakız çiğnedi, disiplinsizdi falan bunların kadro dışı kalmasına da sebep olmadığını düşünüyorum. Sorun yüzden okunan isteksiz, hayattan bezmiş bir hava. Günümüz futbol dünyasında da herkesin vatan millet sakarya modunda olmamasından doğal birşey yok ama Hagi'nin disiplin anlayışı da bu. Yoksa neden Misimovic kadro dışı kalıyor da, Hagi'nin kiralık futbolcu istemiyorum açıklamasına karşın Insua ile yola devam ediliyor. Insua'nın davranışlarına, karakterine bakarakta Hagi'nin nasıl bir futbolcu profili istediği sonucuna ulaşabiliyoruz aslında.

Verdiğim transfer listesinde Culio alternatifi olmayan tek futbolcuydu dedi Hagi. Culio'yu sizce iyi bir sol ayağı var ve orta sahaya da alternatif yaratmak için mi transfer etti? Ya da kendisini çok iyi tanıdığından ve karakterini çok beğendiğinden mi olmazsa olmaz olarak getirdi. Bugünlerde Culio'nun sık sık açıklamalarını dinliyoruz ve oynadığı iki maçta da gösterdiği mücadeleyi gördük. Yenilgiye isyan eden isimlerin başında geliyor ve tam Hagi'nin kalemi.

Kewell ve Neill'den bahsetmeye bile gerek yok aslında. Hatırlayın, Hagi takıma ilk geldiği zamanlar Kewell'ı istemiyor gibisinden haberler okuyorduk. Oysa, Kewell olmadığında sıkıntılı zamanlarda hücum bile yapamayacaktık. Hagi de kendisinden hiç vazgeçmedi, vazgeçecek gibi de görünmüyor. Neill için de aynı durum söz konusu, gerektiği zamanlar sağ bek oynar ya da orta sahaya geçer ama Neill'i değerli kılan saha içerisine getirdiği karakterdir.

Lorik Cana ve Pino. Hagi'nin iki vazgeçilmezi daha. Cana zaten hayata mücadele, isyan olarak Dünya'ya gelmiş, saha içerisinde istediği mücadeleyi veremediğinde rahatsız olan bir futbolcu. Böyle bir karakterden de Hagi'nin vazgeçmesi söz konusu olabilir mi? Oysa bu Cana'yı Rijkaard pek kullanmıyordu ve üstelik fizik durumu iyi değil gibisinden haberler okuyorduk. Benim şimdi gördüğüm ise fit bir Cana. Pino ise forvetsiz günlerde doğan bir ışık, yeni bir umut. Mücadelenin yanında kalite isteyen, göze güzel gelen futbol sanatı için biçilmiş bir kaftan. Hepsinin ötesinde ise defansının derinliklerine kadar inip adam kovalayan bir isim.

Son olarak Baros, Hagi'nin deyimiyle beş yıldızlı futbolcu. O, takımdan ayrılacak, gitmek istiyor sözlerine karşılık hatır olur diye Ali Sami Yen'in soyunma odasının kapısını söküyor. Böyle büyük bir karakter, hepsinden öte çok iyi bir Galatasaraylı. Umarım kendisini sağlıklı bir şekilde takımda görür, şu özlemi dindiririz.

Bu yabancı futbolcuların hepsinin ortak özelliği karakterli futbolcular olması, yenilgiye isyan eden isimler olmaları. Tam da Hagi'nin kalemi bir durum, bu yabancı futbolculardır bizi cenderenin içerisinden çıkaracak olan. Sıkıntımız ise malum, kadronun alternatifsizliği ve yerliler konusunda yaşanan kalite sorunsalı. Tek tek isim saymaya gerek yok, bu yerli operasyonunu sezon sonunda izleyeceğiz zaten. Şimdi beklememiz gereken, yeni stad yeni heyecan felsefesinden yola çıkmak ve geçmişi bir tarafa bırakıp öne bakmak.

3 yorum:

 1. Soyunma odasının kapısını söktüğünü nerden biliyorsunuz? Duymadım ben hiç.Baros'u çok özlüyorum sahada olmalı.Ama yok.Çok büyük hayal kırıklığı.

  Ya Kewell Ali samiyenin son maçında olamadı Arenanın açılışında da yok.En çok hakedenlerden Lucas ile.Çok üzülüyorum buna.O da alırdı bir şey belki ayırmışlardır ya da söylemiştir.Onu herkesten çok özledim.Adamım benim.lucas da öyle.

  İnsua'yı bende seviyorum çok pozitif ve sempatik bir çocuk iyi olacak ben güveniyorum ona umarım daha uzun kalır.Gitmez bir yere.

  Culio çok beğendim , sevdim.İyi bi adam kazandık.
  Pino beni 2-3 maçta bu sene çıldırtsa da onu da seviyorum.
  Misi hakkında bende bir şeyler yazacağım.

  YanıtlaSil
 2. Dünya'dan bi habersiniz o zaman :)

  YanıtlaSil
 3. O kadar da değil , duymadım sadece.Keşke görüntü de olsa. =)

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir