26 Ağustos 2023 Cumartesi

Topla hüneri, hareketliliği ve patlayıcı özelliği çok yüksek


Tete'yi kısa bir süre izleyebildik. Yine de ileriye dönük bazı mesajları alıyoruz. Yeteneği ve kalitesini herkes biliyor, o konuda konuşmaya gerek yok. Topla hüneri, hareketliliği ve patlayıcı özelliği çok yüksek. Bu tarz yeteneklere bazı dönemler şahit olsak da, o futbolcular mental olgunluğa hiçbir zaman ulaşamadı. Tete ise potansiyelinin yanında, mental olgunluğa da sahip. Galatasaray'ın 3. golünün oluşumunda imzası var. Yine oyuna girdiği süre içinde ısrarla öne oynamaya, topla çıkmaya çalıştı. İstese risk almıyorum adı altında kalecisine döner, yan pas yapar. O ise ileriyi zorladı, takımını hücuma taşıdı. Orta sahada "dripling özelliği" olan futbolcu eksikliği yaşarken, Tete'nin çıkışları bizi rahatlattı. Yunus Akgün'ün Tete kadar konuşulmuyor olması elbette yanlış. Öncelikle Yunus Akgün'ü yazdım zaten, sonra Tete'ye geldik. Tete'nin de ilk maçı olduğundan konuşmak gerekiyor. Hazır da gördüm ayrıca, iyi durumda. Galatasaray'ın gelecek adına en büyük kazanımlarından biri olacak. Birçok iyi futbolcu transferi geldi, gelmeye de devam edecek. Tete de asla o isimlerin arasında kaynamamalı. Bana göre, 11'de oynayacağı maç sayısı çok fazla olacak. Çünkü hem kapalı savunmalar adına, hem de alan bulduğunda etkili isim. Galatasaray'ın hücum rotasyonu da ağırlıklı olarak bu tarz isimlerden oluşmakta. Rashica'dan da bu yüzden vazgeçildi.

14 yorum:

 1. Bu yaş ve potansiyelde böyle oyuncular ligimizde pek yok maalesef. Bu sezonun Icardi'den sonraki en iyi transferi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En iyisi mi bilmiyorum da, gelecek adına değerli adım.

   Sil
 2. Herkes Ziyech'i Tete'nin önüne yazıyor da, bence Ziyech yedek oturacak. Elinde satış yapabileceğin 2-3 adam kalmışken bunlardan en potansiyellisini parlatmamak abes olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ziyechteki oyun görüşü, gol asist katkısı, vizyon, tekniğin çeyreği tetede yok. Tete çok değerli evet ama ziyechi yedek bırakacak seviyede değil tete o seviyede olsa şu anda bizde olmazdı zaten çokça süre bulacaktır

   Sil
  2. Hangisi daha hazırsa artık :) Bence Ziyech forvetin arkası, Tete sağ kanat olacaktır.

   Sil
 3. bazı pozisyonlarda başka oyuncuların stopere ya da kaleciye pas atacağı yani çok basit oynayacağı yerde o ısrarla topla oynamaya ve bi farklılık yaratma, sorumluluk alma isteğine devam etti. son gol de aynı bu şekilde geldi. topu geriye verebilecekken yüzünü rakip sahaya doğru döndü ve barış'i gördü. adam ben farklıyım ve kaliteyim diye bağırıyordu resmen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu da iyi bir şey. Basit oynamak bazı anlarda değerli de, farkını da ortaya koymalısın. Bu yüzden transfer edildin.

   Sil
 4. Önemli olan sacha boey ile uyumu savunmaya yardımı yapması zaman lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Savunma yardımı yapmaz hiç beklemeyin.

   Sil
  2. Kanadında çalışkandır gayet, hareketlidir, topsuz oyunda vardır. Uyum işi de zamanla.

   Sil
 5. Tete çok iyi transfer tek eksiği yeterince agresif değil gibi görünüyor. Soğukkanlı istikrarlı olsun daha önemli benim için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gayet iyi isim. 5 dakikadan o agresiflik ölçülmez.

   Sil
  2. Bir kanat oyuncusundan zaten sertlik beklemek ne kadar doğru olur. Yada ne gerek var. Bize orada topla hünerleri olan çevik bir oyuncu lazımdı. Bek kovalamasına pek bir lüzüm yok. Boey arkasında olduğu sürece Tete orada yükselecektir. Uğurcan Çakır transferi keşke olsaydı. Artık yerli kaleciye geçmek şart gibi. Yabancı kuralını ancak böyle rahatlatabiliriz. Aksi halde Angelino kenarda tutulabilecek bir oyuncu da değil. Kenarda olmasını da istemem. Son iki maçında sol bekten mantıklı ortalar, paslar gelmeye de başlamışken. Boey de o yetenek ne yazık ki yok orta açamıyor. Kenar ortaları Icardi oyundayken büyük ihtiyaç. Kazımcan kötü demiyorum ama Angelino nun verdiğini de o bize sunamaz.

   Sil
  3. Savunma katkısını da kısmen verir, kanadında çalışmayan isim değil. Rashica yerine Tete diyerek, zaten bazı noktalardan ödün verip, daha farklı noktalara ağırlık verdin.

   Sil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir