13 Kasım 2023 Pazartesi

Kaan Ayhan, en azından Ocak transferine kadar ideal orta sahamız


Oliveira'yı oynatmak için Kazımcan Karataş oynatıldı diyemem. Net şekilde Angelino'nun opsiyon mevzusu kaynaklı böyle bir tercih geldi. Angelino, sonradan hamle olarak dahi düşünülmüyorsa tablo budur. Oliveira, Bayern Münih maçında ışık yakmıştı. Bu sezon sonradan girip de, böyle ışık yaktığı bir maç daha vardı. Devamında ödül olarak 11'de kullanıldığında ise aynı performans gelmiyor. Oliveira'nın geçen sezon gösterdiği istikrar tam anlamıyla kayboldu.

Kerem Demirbay'dan da vazgeçtik bu sürede. Son zamanlarda dönmüyoruz bile ona. Önemli bir tecrübe ve kalite. Yerli olması da büyük avantaj ama Rizespor maçında ne oldu da gözden düştü bilmiyorum. Düşürmemek lazım. Geçen sezona göre farkımız, alternatif üretememek. Kaan Ayhan'ı kazandık da, 2. bir isim konuşamıyorum. Konuşuruz da, garanti katkı diyemeyiz. İstikrarsız görüntü. Rotasyona daha sık başvurup, eldeki bazı kaliteli isimleri kazanmak lazım.

Kaan Ayhan'a dönersek, en azından Ocak transferine kadar ideal orta sahamız o. Önde Ziyech / Kerem Aktürkoğlu ve Zaha oynayacaksa zaten mecbursun. Orta sahada biraz daha ofansif bir isim düşünüyorsan, kanadında Rashica gibi savunma katkısı üst düzey bir isim olmalı. Bu da olmadığına göre, orta sahada Kaan Ayhan'ı kullanıp, Ocak transferinde de 6-8 numara diyebileceğin bir isim alacaksın. Bu sayede Torreira da 8 numara gibi oynayacak.

Hatayspor maçında Kaan Ayhan'ı 45. dakikada Oliveira'nın yerine oyuna sürsek bence kazanmıştık. Ön alanda oynuyoruz, top bizde ama organizasyon sorunlu. Çok fazla pas hatası var ve rakip pusuda. 2. golü de senin hatan neticesinde buldular. Çok boş kaldı orta saha, orada mücadele edemedik. Torreira'yı da ön alanda baskıya yollarken, arkasını kim dolduracak? Kaan Ayhan 11 başlamasa dahi, 45. dakikada kesinlikle oyuna dahil edilmeliydi.

4-2-3-1'e çok odaklıyız da, 4-3-3 de bence opsiyondur. Bunu neden denemediğimizi bilmiyorum. Kaan Ayhan 6, Torreira ve Kerem Demirbay da 8 numara olabilir. 3 tane baskılı orta saha. Kerem Demirbay da 4-3-3 içerisinde daha rahat ofansif hüner sergiler. O da rakip ceza sahası içine sık sık giriyor, oraları karıştırıyor. Unuttuk bunları, bu adamı neden değerlendirmiyoruz? Ön alan baskımız en önemli silahımız da, o baskı da "rölanti" halde olmaz. Rölanti oynarsın ayrı ama setin güçlü olmalı. Ya da 30 dakika amansız bir tempo ile sonucu alıp vitesi düşürmelisin. Şu an 2'si de zayıf.

14 yorum:

 1. Kaan can simidi oldu. Bence en iyi yransferlerimiz Sanchez ve Kaan. Ikiside iyi iş çıkarıyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaan Ayhan'ı da yeni transfer gibi görmek lazım. Katılıyorum bu yorumuna.

   Sil
 2. Futbolun fizik mücadele yanını fazla es geçiyoruz bence. Siz de güzel belirtmişsiniz "...Orta sahada biraz daha ofansif bir isim düşünüyorsan, kanadında Rashica gibi savunma katkısı üst düzey bir isim olmalı....", mesela Rashica kanatta olsaydı, orta sahada da Lucas'in yaninda şu almak istedigimiz genç Moldeli gibi oyunun iki yönünü de oynayan bir olsaydi.

  Ha, bu isimlerle set oyununda kapanan rakipleri acamayiz dediğimizde de Mertens yerine yaratici, pas ve skor katkısı yapan bir 10 numara olsaydi. Fena mı olurdu? Bence güzel olurdu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de olurdu ama olmadı işte. Limitler engel oldu, farklı tercihler yapıldı. Kerem Aktürkoğlu kaçırdığının yarısını atsa skor katkısı yüksek :)

   Sil
 3. Kaan Ayhan a ne gerek var diyenlere,bu kadar para verilir mi diyenlere kapak olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçen sezon için sorguluyordum. Bu sezon bambaşka etki. Böyle yanılmaya can kurban.

   Sil
 4. k.demirbay rize maçından sonra gelen değişiklik hakkındaki soruya , hocaya sorun gibi bi cevap vermişti yanılmıyorsam. gözden düşme, oynatılmama sebebi bu olabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilmiyorum nedeni de, süre alsa iyi olur. İhtiyaç var.

   Sil
 5. Kaan ayhana lafım yok savaşıyor mücadele ediyor lakin ağır kalıyor bazen hızlı pasör bir ortasaha şart

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka lazım. 6 8 numara oynayabilen biri. O gelene kadar orta sahamız Kaan Ayhan.

   Sil
  2. Kesin fırsat transferi adı altında başka bir bitik herif daha getirirler. Bırak 6 8 oynamayı hiç oynadığını bile göremeyiz yok form tutacak yok takıma alışacak diye diye yine birine boşa para verirler.

   Sil
  3. Sanmıyorum artık öyle bir hata yapılacağını.

   Sil
 6. 4-3-3 oynayıp bu sağlam kadronun etkisini göstereceği topu daha iyi tutabilecek olan Torreira-Kerem Demirbay- Sergio Oliveira üçlüsüne dönülebilir. Bu şekilde oyuna hakim olamıyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oliviera ve Demirbay da o düzen içinde çok yükselir..

   Sil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir