20 Kasım 2023 Pazartesi

Puma hayırlı olsun


Nike ile geçen uzun bir dönem var. Başlarda keyifli, sonrasında fazlasıyla eleştirilen. Bizler işin tasarım noktasındayız daha çok. Nike dönemi giydiğimiz formaları düşününce, çok beğendiğimiz forma tasarım sayısı 2 elin parmağını geçmez. Bazı hasret kaldığımız forma tasarımları var, son yıllarda yüzüne dahi bakılmıyor. Düz sarı forma bunlardan biri mesela. Bunlar benim fikrim tabi. Üreticinin forma kalitesine asla bir şey diyemem. Çok uzmanı olduğum konu da değil zaten. Söylediğim gibi, işin tasarım noktasındayım.

Nike ile anlaşmanın maddi şartları güçlüydü. Günün şartlarına bakınca, Puma ile anlaşmanın da şartları güçlü. 5 yıllık anlaşma, toplamda 25 milyon avro. Yıllık 5 milyon avro şu seviyede bizim adımıza olabilecek iyi bir rakam. Ek olarak primler, başarı ödülleri de var. Şampiyonlar Ligi'nde vitrine çıkmışken, herkes bizimle çalışmak istiyor. Galatasaray'ın potansiyeli yüksek. Bu potansiyeli biz kullanamıyoruz da, başkası farkında işte.

Elit kategoride yer alacağız. Manchester City ve Milan seviyesindeyiz yani. Fenerbahçe, bir alt kategoride yer alıyor. Fenerbahçe'nin giydiği formalar yaz dönemi eleştirildi. Ter su içinde kalıyordu futbolcular. Formalar vücuda yapışıyor, kötü bir görüntü ortaya çıkıyordu. Biz en üst kategorideyiz. Nike'da elitin bir altındaydık. Bazı takımlar adına Nike formaları överken, bizim adımıza eleştirme nedeni de biraz bu. Tasarım noktasında sıradan kalmak.

Anlaşmayı bugünden yapmak da doğru. Nike ile anlaşma, 2010 - 2011 sezonu bittiğinde gerçekleşti. 2011 - 2012 sezonunda bu yüzden katalog desenler kullanılmıştı. Forma tasarımları aylar öncesinden ayarlanıyor. Bugünlerde yeni sezon hazırlıkları belli bir noktaya gelmeliydi. Puma ile flört uzun zamandır var. Anlaşma şartları konuşulurken, mutlaka tasarımlar da ele alınmıştır. İsyan edeni çok da, aynı kişiler Nike tasarımlarına da isyan halindeydi.

Puma'nın son güzelliği de forma tedariki. Nike'a sezon öncesi forma sayısını bildiriyordun ve talep daha yukarıda olunca yeni forma almak çok zordu. Ya üretmiyorlardı, ya kısıtlı sayıda ve çok geç geliyordu o formalar. Puma ise direkt tedariki sağlıyor. Sezon başında istediğin sayının bir önemi yok, Puma talep karşılıyor. Burak Elmas zamanı bildirilen forma sayısı yüzünden, geçtiğimiz sezon şampiyonlukta istediğimiz sayıda forma satamadık. Onca talep olmasına rağmen. Şu an Cumhuriyet'in 100. yıl formalarında bile aynı sorunu yaşıyoruz. Nike'la yol yürümek de kolay değildi.

20 yorum:

 1. önemli olan paraydı. formaları lescon yapsın fark etmez.. 25 milyon euro "net" ise gerçekten önemli bir gelir.. hayırlı olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katılıyorum ben de. Şu ortamda en önemlisi kazanılacak ücret..

   Sil
 2. Parası güzel. Bu yönetim sponsorluk gelirlerini ciddi şekilde artırdı.

  YanıtlaSil
 3. tasarım için doğru adres adidas. puma sıradışı, farklı görünüm adı altında çok kötü formalar çıkartıyor.

  YanıtlaSil
 4. nike tasarım için üzerinde fazla düşünmeden basit ve kötü formalar çıkarıyordu. puma ise tasarım olarak formadaki en ince detayı bile işleyerek, özenerek kötü forma çıkarıyor :) marjinal ayağına saçma sapan formalar tasarlıyor. puma'nın beğenilen tasarımları şişirilmiş balon gibidir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kişiden kişiye göre değişir. Zevkler renkler..

   Sil
 5. Formalarda mutlaka bir farklılık ve iyileşme olacaktır keşke yan ürünlerde de çeşitlilik olsa forma alamıyoruz ama tişört, sweat tarzı şeyler daha dikkat çekici daha günlük uretilirse satın alınabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Puma o konularda biraz daha iyi diye biliyorum.

   Sil
  2. Puma hiç bir konuda iyi değil... Formaları çok kötü gerçekten. Elit seviye Adidas ve Nike formaları harika ama onların da tedarik sorunları var söylediğin gibi ne yazık ki.

   Sil
  3. Tedarik mühim. Verdikleri para daha mühim.

   Sil
  4. Puma ile birçok büyük takım çalışıyor memnun olmasalar çalışmazlar diye düşünüyorum.
   Euro 2020'de İsviçre milli takımının formaları yırtılmıştı bir maçta ondan sonra böyle bir yargı oluştu sanırım ve düzeltme yapılmıştır

   Sil
  5. Büyük firma. Biz de en üst kategoride yer alacağız. Umutluyum bu işbirliğinden.

   Sil
  6. Memnuniyetten ziyade bu işlerde para konuşur.

   Sil
  7. Maalesef öyle. Yıllık 5 milyon avro şu şartlarda çok iyi.

   Sil
 6. Nike tarafından yapılan en güzel formamız 2013-2014 parçalısıydı bana göre. Bir de 2011-2012 sarısını çok beğenirim. Ki o da son sarı formamızdır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk yillarda çok güzel formalar vardı. Sonra bozuldu ilişki..

   Sil
  2. Bu iki formanın yeri ayrıdır gerçekten özellikle sarı forma başkaydi.

   Sil
  3. Hasretle bekliyoruz o sarı formayı :(

   Sil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir