5 Kasım 2023 Pazar

Savunma dengesini bozmanın adı bile bile ladesti


Abdülkerim Bardakcı'yı maç içi sol beke kaydırmakla, x maçın 11'inde sol bek olarak kullanmak başka şeyler. Sol bek için ağır bir futbolcu. Top ayağındayken etkisi güçlü de, stoper oynadığında değerli o özellik. Abdülkerim Bardakcı'yı sol beke kaydırınca, tüm savunma dengeni bozmuş oluyorsun. Bu da ısrarla yazılıyordu. Davinson Sanchez / Abdülkerim Bardakcı 2'lisi de çok güçlü bir tandem. Bundan neden vazgeçiliyor?

Nelsson'u değersizleştirmek istemiyorum da, bu sezonun Galatasaray'ında yeri pek yok. Ağırlığı, oyun kurulumundaki zayıflığı ve çok kontrollü oynama düşüncesi sana eksi yazıyor. Ağır olmasından sebep, orta sahada o istediğimiz baskıya katılmıyor. Biraz öne çıksa, arkası bomboş. Davinson Sanchez'i de sol stopere çekince yüzde 50'si ile oynamış oluyor. Yine çok etkili de, performansının yarısı bu. Sağ stoperde olduğu kadar rahat değil.

Nelsson'un kötü performansında Boey de etken tabi. Tüm maçlarda 90 dakika sahada. Yorgunluk belirtileri göstermesinden daha doğal bir şey yok. Boey de biraz ekonomik oynayayım derken, hataya biraz daha müsait. Savunma dengesini bütünüyle bozduk gerçi. Davinson Sanchez, Boey'in açığını hızı ile kapatıyordu. Abdülkerim Bardakcı da sol stoperde oynarken "bek" edasıyla hareket ediyordu. Sol bekte Angelino olmuyorsa, Kazımcan Karataş ile oynamalısın.

İlk yarıda belki çok sorun yaşamadın da, maç 2-1'e geldikten sonra panikledin. Rakibe alan verdin, ön alanda çok basit top kayıpları geldi. Normalde de alan veriyordun ama o riski alıyordun zaten. Nelsson sahadayken böyle bir risk alamazsın. Alırsan da biraz becerikli bir rakip bunu cezalandırır. Kasımpaşa karşısında savunma dengemizi bozmak ciddi anlamda kumardı. Bile bile lades kaynaklı yaşanacak kayıplar da fazlasıyla sinir bozucu oluyor.

10 yorum:

 1. Okan Hoca Nelsson 'u kaybetmemek adına oynattı galiba. Ancak Solbek Kazımcan oynamalı.

  YanıtlaSil
 2. (Emre)
  Ben Dubois'yi gøndermek hataydi diye dusunuyorum. Boey'e her mac 90 dakika. Bunun acisi yakinda cikar eger dinlendirilmez ise. Dubois ile ayni oyun oynanmasa da bazi lig maclarinda rahatlikla iş gørur. + søzlesmeli oyuncun. Ucretinin bir kismini øduyorsun hala. Yada hoca biraz cesaretli davranip Ali Turap'i oynatacak. Oynatigi oyun cesaretli de, altyapi veya 20 yas alti oyuncularina forma sansi vermiyor hic. Boey'i dinlendirmek sart.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şu an görünen bence de hata olduğu. Yanlış hareket edildi. Sağ ve sol bekte de arıyoruz.

   Sil
 3. Macera aramanın anlamı yok kurgu bozulunca sıkıntı oluyor devre arası solbek ve 6.8 oynabilecek bir ortasaha takım oyununa çok katkı verecektir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki bir de sağ bek yedeği. Bu da lazım.

   Sil
  2. Bünyamin Balcı ile kapatmak lazım orayı. Yada Türk tecrübeli bir sağbek ile. Boey sonrası İçin hamle devre arasında sanmıyorum gelsin. Gelmesi de lazım ama devre arası olur mu emin değilim. Şu tabloda Boey devre arası bile kanatlanabilir. Kasımpaşa maçı kötüydü de. Genele baktığın zaman bir bekten alabileceğinin 5 katını alıyorsun adamdan. Tutamazsın Nelson da devre arası ayrılsın isterim. Kafası hiç burada değil adamın pozisyon süzme becerisi üst düzeydi boşa düşmez, boşa hamle yapmazdı. Bu gün Emin Bayram Metehan Baltacı onun önünde. Gönderilmesi en doğru hamle olacaktır. Sezon başında gönderilmesi çok daha iyi olurdu şu an ondan kazanabileceğimiz meblağ çok büyük olmayacaktır. Standard üstü olur ama beklentiyi karşılamaz.

   Sil
  3. Türk, tecrübeli bir sağ bek aklıma gelmiyor. Bünyamin Balcı olur, maliyete bakar tabi. Alternatif isme de olmadık rakamlar imkansız. Dubois'i yollayarak hata ettik bence.

   Sil
 4. Bu arada Dubois bir cok iyi asist bir de asistin asisti gibi bir pozisyonla bu hafta da Basak'a katki vermeye devam ediyor, sol ve sag farketmeksizin bizdeki herkesten cok daha net ortalari var Dubois'in, haksizlik yapildi kendisine...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dubois, oyun aklı olan, pozisyon bilgisi yüksek bek. İyi alternatifti.

   Sil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir