13 Mayıs 2009 Çarşamba

Kartalın İntikamı Sert Oldu


Ligde iki maçta Beşiktaş'ı yenmelerinin ardından bir anda derbi uzmanı Fenerbahçe görüntüsü ortaya çıktı. Bu maçtada Fenerbahçe kazanacak gibisinden bir durum vardı. Aslında ilk yarıda oynanan futbola bakınca Fenerbahçe çok iyi durumdaydı. Fenerbahçe'li arkadaşlara şöyle tesellim olabilir şimdi kupayı alsalardı 26 yıllık hasret bitecekti ve gelecek sezon oynanacak kupanın anlamı kalmayacaktı. Şimdi hasret 27 sene ve Türkiye Kupası hedefleri devam ediyor. Bu bakımdan Fenerbahçe için bir bakıma yararlı bir sonuç oldu. Beşiktaş ise hem Türkiye Kupası hemde lig şampiyonu olarak double yapabilir. Mustafa Denizli için iyi başlamayan bu sezon muhteşem bitmek üzere.

Ligde ve Avrupa'da havlular atıldıktan sonra tek hedef Türkiye Kupası kalmıştı. Ligin aksine Türkiye Kupasında çok başarılı maçlar oynanınca Fenerbahçe'liler acaba bu sezon olacak mı dediler. Finale kadar gelmişken bu kötü sezon taçlandırılabilirdi olmadı. Maça bakarsak Aragones her yönden tartışılacak bir kadro çıkardı. Son Beşiktaş derbisinde iyi oynayan kadroyu bozdu ve Alex'i iyileşir iyileşmez oyuna sürdü. Bu Alex'in yüzde 30'u. Çift forvetle oynarken Semih ve Güiza'dan ekstra katkı alıyordun bu bozulunca Fenerbahçe'nin hücumu bozuldu. Kimine göre yanlış bana göre doğru Volkan Babacan tercihi var birde. Bugün 2 golde mutlak hatası vardı ama kupa finaline kadar Volkan Babacan ile gelmişsin. Finalde de sen otur demek biraz insafsızlık olur. Kupayı kazanmak uğruna bu tercihi göstermek bence mantıklıydı. Yine bana sorarsanız Volkan Demirel Fenerbahçe'nin yediği iki golü yemezdi. Ama bu felsefe tercihidir. Gökhan Gönül stoperde iyi oynamasına oynuyor ama sağdan Fenerbahçe ataklar yapamadı. Deivid ilk yarıda savunmada çalışır gözüktü ikinci yarı düştü. Emre hücum anlamında hiç yoktu. Yine Fenerbahçe'liler içinde en iyisi Güiza ve Roberto Carlos diyebilirim. Aragones hatayı Semih'i oyuna sürerek yaptı. Aslında Semih tercihi doğruydu ama Uğur Boral'ı çıkarmamalıydı. İyi oynadığı dönemde bir hücumcu alayım gol yapayım dedi kalesinde goller gördü orta saha tamamen Beşiktaş'ın oldu. Alex oyundan çıkmalıydı. Aragones'in maç içi hamlesi Beşiktaş'a kupayı getirdi.

Beşiktaş ise maça hızlı başladı golü buldu sonra bütün üstünlüğü Fenerbahçe'ye verdi. İbrahim Toraman ilk yarıda sağ bek mevkinde hiç katkı veremedi. Bir ara kendini Ramos gibi hissetmiş olacak ilginç hareketleri vardı. Sol bekte ise Ekrem Dağ katkı veremedi. Ekrem'in sol bek tercihi zaten ilginçti. Mustafa Denizli'nin huyudur böyle büyük maçlarda garip değişiklikler yapar. Sağ tarafın etkili isimi Ekrem Dağ sola, Toraman sağa, Yusuf sol açık oynadı. İkinci yarıda yaptığı hatadan döndü Ekrem Dağ sağ tarafa geçip, İbrahim Üzülmez oyuna girince Beşiktaş'ta kanatlar çalışmaya başladı. Ayrıca Aragones'in değişiklikleri sayesindede orta saha Beşiktaş'ın oldu. Haliyle Ernst istediğini yaptı orta sahayı çalıştırdı Holosko, Tello ve Bobo hücum hattında konser verdiler. Yusuf sol açıkta beklediğimizden fazla performans gösterdi. Delgado'nun olmayışının Beşiktaş için ne kadar hayırlı olduğunu gördük hücum hattında zengin kaldılar bu sayede. Gökhan Zan'ı ben çok beğendim. Beşiktaş'lılar onu çok eleştiriyor ama inanılmaz müdaheleleri vardı. Beşiktaş'lı futbolcular pozisyonlarında ikinci yarıda özellikle üst düzey katkı verdi. Üstelik savunmanın hücumda, hücümunda savunmada başladığını güzelce gösterdiler.

Bünyamin Gezer için yazmasam olmaz koskoca maçı müthiş yönettin o son verdiğin penaltı skandal. Kaleci ellerini çekmiş, Güiza kendini yere atmış onca uzaklıktan çalıyorsun. Yardımcı hakem hiç hareketlenmedi bile. Nedir bu 4-1'ten sonra neye yaranma çalışması çözemedim. Neyse Beşiktaş hak ettiği galibiyeti aldı, kupayı aldılar tebrik ederim hepsini. Fenerbahçe için seneye inşallah ama fobi oldu onlarda bu kupa. Tıp dilinde falan Fenerbahçe'nin bu Türkiye Kupası fobisi üstüne bir tıp dili geliştirilecek herhalde. Bunun bir adı olmalı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir