4 Haziran 2009 Perşembe

Önder Turacı'ya Gün Doğdu

FIFA'dan çift pasaport taşıyan futbolculara milli takım seçme konusunda iyi haber geldi. Daha önce çift pasaporta sahip oyunculara yalnızca 21 yaşına kadar karar değiştirme hakkı tanınırken, kongrede yapılan oylama sonucu bu sınırlama kaldırıldı. Cezayir Futbol Federasyonu'nun daha önce Fransa'nın altyapı milli takımlarında oynamış Lazio'lu Mourad Meghni'yi A milli takımda oynatmak istemesiyle ortaya çıkan sorun, yaş sınırının kaldırılmasıyla düzeltilmiş oldu. Buna göre, herhangi bir A milli takımda oynamamış ve çift pasaporta sahip bir oyuncu, istediği zaman istediği milli takımı seçme hakkına sahip olacak. Örneğin daha önce Belçika A Milli Takımı'nda oynamamasına rağmen 21 yaşından önce Türkiye'de oynama kararını FIFA'ya bildirmediği için ay-yıldızlı formayı giyemeyen Önder Turacı'ya bu kararın ardından Türk Milli Takımı'nda oynama fırsatı belirdi. Ancak Mesut Özil, Malik Fathi gibi çift pasaportlu olmalarına rağmen, A milli takım seviyesinde bir başka ülkenin formasını giymiş oyuncular için dönüş söz konusu değil.

Zaten saçma bir durumda bu 21 yaş mevzusu. Bazı futbolcular ilerleyen yaşlarda değer kazanıyor. Bu seferde herhangi bir seçim yapamadıkları için istedikleri Milli Takım'da oynayamıyorlar. Önder Turacı için çok uğraştık ama bir türlü Milli Takım'da oynatamadık. Geç başvuru yaptığı için Türkiye adına oynayamıyordu. Ersun Yanal onu hazırlık maçlarına çağırmış Türkiye adına oynatmıştı. Tabi resmi olmayan maçların bir etkisi olmuyor. Belçika'da oynadığı dönemde yıldızını parlatmış Fenerbahçe'ye transfer olmuştu. Sonrasında Fatih Terim'de onu oynatmak için uğraşmış ama başarılı olamamıştı. Aksilik şu ki bu karar Önder Turacı'nın piyasasının düştüğü zamanlara denk geldi. 2-3 sene önceye kadar banko oynayan futbolcu bu günlerde yedek kalıyor ve Türkiye adına birçok savunma oyuncusu ortaya çıktı. Şimdide bu futbolcular arasından sıyrılıp kadroya girmeyi bekleyecek. Belçika Milli Takımı'nda oynamak istememişti ama sorun düzelmezse Belçika'da oynayacağını belirtmişti. Şimdi ise sorun düzeldi bakalım seçimi ne yönde olacak. Elbette Türkiye'de oynamak ister ama durumu karışık. 

Bu yaş mevzusu kaldırıldı ama önceden seçimini yapmış futbolcunun kararını geri alması kaldırılmadı. Yani Mesut Özil ve Malik Fathi gibi futbolculara piyango vurmadı. Gerçi Mesut Özil'in keyfi yerinde ama Malik Fathi bin pişmanlık duyuyorduk. Büyük ihtimalle kapısından içeri giremeyeceği Alman Milli Takımın'da bir maça çıktı şimdilerde ise kadroyla alakası yok. Türkiye'yi seçmediği için büyük pişmanlık duymalı. Aynı sorun Uğur Yıldırım içinde geçerli. Onun ismini herhangi bir takımda bile duymuyoruz ama zamanında Hollanda'yı seçmişti. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir