19 Eylül 2009 Cumartesi

Messi'ye Bedel Biçildi: 250 Milyon Avro

Dünyanın en iyi futbolcusu olarak Messi ve Cristiano Ronaldo arasındaki çekişme devam ediyor. Çoğu kesim Messi derken, Cristiano Ronaldo diyenlerde çok fazla. Özellikle Cristiano Ronaldo bu yaz döneminde Real Madrid'e 94 milyon avro'luk bir transfer gerçekleştirip rekoru kırınca bu rekoru acaba kim kırar düşünceleri aklımıza geldi. Aklımıza gelen ilk isimde haliyle Messi oldu. Sözleşmesindeki 150 milyon avro'ya serbest kalır maddesi yüzünden adı Manchester City gibi arap sermayesi güçlü takımlarla geçti. Ama Messi çocukluğundan bu yana Barcelona'da forma giyiyor ve şu anda Dünyanın en iyi kulübünde. Sadece yıllık aldığı ücret konusunda bazı tartışmalar vardı ama Laporta kendisiyle sözleşme yenileceğini söylüyordu. Bana sorarsanız Messi ve Cristiano Ronaldo arasında öncelikle karakter farkı var. Cristiano Ronaldo en çok parayı kim verirse o takımda oynamaya can atar (formasının hakkını verir) ama Messi Barcelona'da kalmak için elinden geleni yapar. Barcelona'da forma giyen futbolcuların her zaman ayrı bir ruha büründüklerine inanmışımdır.

Geçtiğimiz sezon Barcelona bütün kupaları süpürürken en büyük pay sahibi olan ve Şampiyonlar Ligi'nin en iyi futbolcusu seçilen (Dünya'nın da en iyi futbolcusu seçilecektir) Messi ile Barcelona sonunda sözleşme yeniledi. 2014'de biten sözleşmesi 2016'ya kadar uzatıldı. Hepsinden önemlisi 150 milyon avro'ya serbest kalır maddesi 250 milyon avro'ya çıkartıldı. Böyle büyük bir parayı veren takım çıkacak mıdır bilmiyorum ama Messi için değer diyorum. Ayrıca İspanya medyası Messi'nin yıllık 10.5 milyon avro alacağını söylüyor.

Messi'nin 2014'e kadar olan sözleşmesi 2016'ya kadar uzatıldı. Geleceğe yatırım yapmak güzelde önümüzdeki 7 yılın yatırımını yapmak biraz uzun değil mi?

Elinde Messi gibi bir futbolcu varsa önümüzdeki 10 yılın yatırımıda yapılır. Messi henüz 22 yaşında 7 sene sonra 29 yaşında olacak. Ayrıca Messi için bu yaşta Dünya'nın en iyi futbolcusu diyorsak futbolunun en olgun dönemlerinde kendisine ne deriz acaba. Şu aşamada Barcelona Messi'dir Messi Barcelona'dır felsefesi geçerli. Barcelona'da ruhunu satmak istemediğinden Messi'yi asla satmaz diyorum. Dünya üzerinde Messi'nin birçok hayranı var. Mükemmel bir strateji ile Barcelona Messi üzerinden yapacağı yatırım için harcayacağı parayı bu strateji ile mutlaka çıkartır.

Messi için Manchester City'nin devreye girdiği söyleniyordu. Bu sözleşme uzatma mevzusu dedikoduları bitirir mi?
Manchester City'nin zaten el atmadığı futbolcu kalmadı. Geçtiğimiz sezonun devre arasında da Kaka'ya olmadık bir ücret önermişlerdi. Eğer Kaka o transferi gerçekleştirse bugün Ronaldo'dan daha pahalı bir futbolcu olacaktı. Messi içinde mutlaka devreye girmişlerdir, girmeseler bile reklamlarını güzel yaptılar ama Messi'nin City'e gitmeyeceği zaten belliydi. 150 milyon avro değilde 10 milyon avro bile olsa Messi'nin serbest kalma bedeli Messi yinede ayrılmaz. Messi eğer ayrılmak istesin City 150 milyon değil o 250 milyon avro'yu bile ödemeyi göze alır. Bu sözleşme uzatılmasının ardından bir süre Messi dedikoduları duymayız ama kolpa basın ligin devre arasından itibaren haberlerine tekrar başlar.

Messi önümüzdeki 7 yıl Barça'lı olacak bu resmen belirlendi. Fakat bir takım Messi'yi almak isterse 250 milyon euroyu gözden çıkarmak zorunda sözleşmeye göre. Ronaldo'ya 94 milyon bonservis verilmişti ve rekor Ronaldo'da şu an. Sence Ronaldo'yu 3'e katlayacak bu miktarı verecek bir takım çıkar mı?

İspanya'da sözleşmelerin sonuna serbest kalma maddesi koymak kural diye biliyorum veya son zamanlarda kalktı mı bu kural bilmiyorum. Messi'nin değeri 250 milyon avro'dur falan diyemeyiz bu yüzden. Takımlar yıldız futbolcularını kolayca kaptırmamak için olmadık maddeler koyuyorlar. Benim görüşüm Ronaldo'ya 94 milyon avro veriliyorsa Messi'ye 120 ile 150 milyon avro arasında bir rakam verilebilir. Yalnız Messi transfer olur mu onu düşünmüyorum. Messi Barcelona'dan kolay kolay ayrılmak gibi geliyor.

Resmi bir açıklama yok fakat basın ve medya yıllık 10.5 milyon euro alacağını yazıyor Messi'nin. Messi'ye değer diyebilir miyiz?

Bu ücret tabiki Messi için değer. Beckham'ı ayrı tutarsak (çünkü o özel bir örnek) günümüzde süper yıldız futbolcular 10 milyon euro tabanında maaşlar alıyorlar. Barcelona Ibrahimoviç'i transfer ettiken sonra takımın en çok kazananı oydu. Messi'de maaşının düzeltilmesini bekliyordu. 10.5 milyon euro hatta 12 milyon eurp bile değer Messi'ye.

Adnan Polat geçen sene bu sene için takımı Arda'nın etrafına kuracağız demişti. Messi ile olan 7 senelik anlaşma da Barça'nın Messi'nin etrafına kurulacağının göstergesi midir?

Bir takımda Messi gibi kaliteli bir futbolcun varsa takımı doğal olarak onun etrafında kurarsın. Şu an Barcelona'da birçok yıldız olmasına rağmen akıllara ilk olarak Messi geliyor. Barcelona önümüzdeki yıllar yapacağı transferlerde de takımı Messi'nin etrafında oluşturacaktır. Tabi iş sadece Messi ile bitmiyor ama takımında Messi varsa öncelikle onu kadroya yazacaksın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir