25 Şubat 2010 Perşembe

Daum'un Hamleleri {Fenerbahçe:1-1:Lille}

Daum'un hamleleri maça damgayı vurdu. Oyunu soğutan, tempoyu istediği ölçüde tutan ve rakibin de havasını oldukça bozan Fenerbahçe'yi bu değişiklikler resmen bitirmiş oldu. Sol bek Deniz'i çıkartıp santrafor Semih'i oyuna sürmek, ondan önce Güiza'yı çıkartıp Cristian'ı oyuna almanın mantığını hala düşünüyorum. Güiza sakat olduğu için çıkarttım falan diyordu ama bari yerine Semih'i oyuna soksaydı ki beş dakika sonra zaten bunu gerçekleştirdi. Bu beş dakikalık süreçte rakibin kendine özgüveni geldi ve bir anda ölü toprağını üzerinden attı. İyi oynayan Deniz'i çıkartıyorsun sol beke Vederson geçiyor, sol açık Emre oluyor ve bir anda orta sahanın da dengesi bozuluyor. Emre zaten son maçlarda ikinci yarılarda oyundan düşüyor. O oyundan düşünce otomatikman Alex'in de etki alanı azalıyor. Maçtan önce Fenerbahçe'nin önemli eksikleri vardı tamam ama bu kadar güzel bir 11 çıkarmışkeni herkes kendi işini mükemmel şekilde yapıyorken takımın dengeleriyle oynamak elinde olan turu kaybetmek anlamına gelir.

Futbol basit bir oyundur ve Fenerbahçe'nin de yapması gereken buydu. Zaten yapıyordu da ama dediğim gibi Daum'un sırf oyuncu değiştirdim denmesi için yaptığı değişiklikler turu bu hale getirdi. Resmen için yanıyor desem yeridir. Çünkü her iki maçta yapılan basit, bireysel hatalar yüzünden Fenerbahçe turu kaybedeb taraf oldu. Lille'nin gol attığı pozisyonda faul yapılmadı yapılmadı ama en olmadık yerde Bilica adamı düşürdü. Sonra yapılan ortaya bakıyorum Bilica kendi adamını kaçırıyor, Volkan hiç topa bile çıkmıyor. İlk maça bakıyoruz Bilica ve Deniz'in bireysel hataları yine gol ile sonuçlanıyor.

Fenerbahçe yine ilk yarıya hızlı başladı, atakları bulan taraftı ve golünü attı. Ama ikinci golün gelmemesi yüzünden oyunun sıkıntıya gireceğini tahmin ediyordum. Çünkü Fenerbahçe son haftalarda ligde oynadığı maçlarda da hızlı oynuyor, iyi futbol sahaya sürüyor ama ikinci yarılarda orta sahanın oyundan düşmesiyle beraber yaşanan organizasyon sıkıntısında rakibin üstünlüğünü kabul etmek zorunda kalıyor. Mavuba, Obraniak, Hazard, Frau gibi futbolcular çok hızlı ve eksik Fenerbahçe savunması karşısında etkili olması zaten bekleniyordu ama Fenerbahçe savunması oyunun genelinde çok iyi işler yaptı. Ta ki Fenerbahçe savunmasının dengesinin dış güçler tarafından bozulup, Bilica'nın hatalar zincirine kadar. Haliyle Lille'de bir yan top sonrasında turu atlamış oldu.

Alex ikinci yarıda resmen yürüyor, etkisi sıfır ama oyundan çıkartılmıyor, Emre oyundan düşüyor ama oyundan çıkartılmıyor ve ilginç değişikliklerle tur kaybediliyor. Şimdi buna ne kadar yazsam az gelecek. Daum'un kafası resmen başka yerlerde. Lig şampiyonluğunu falan hedef gösteriyorsa Premier Lig kalitesinde ligimizde şampiyon olsun. Bu başarıysa gerçekten ses etmeyeceğim. Galatasaray maçının üstüne bu maçta yaşadığım sinir harbi bana hiç iyi gelmedi. Malesef kötü bir gece oldu. Galatasaray yazısında dediğim gibi her iki takımımıza annemizin liginde başarılar dilerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir