13 Şubat 2010 Cumartesi

Vancouver 2010 {Kış Olimpiyatları}

Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından 4 senede bir yapılan Kış Olimpiyatları, 2010 yılında Kanada'nin Vancouver şehrinde düzenleniyor. Dört yılda bir düzenlenen oyunlar en son 2006 yılında İtalya'nın Torino şehrinde düzenlemişti. 2014 yılındaki oyunların ev sahipliğini ise Rusya'nın Sochi şehri yapacak. İlk modern olimpiyatın tarihçesi yüz yıldan da daha eski bir döneme dayanıyor. 1869 yılında düzenlenmeye başlayan olimpiyatlar malum yaz aylarında düzenleniyordu. Organizatörler 1908 yılında olimpiyatlara buz paneti kategorisini de ekledi. Fakat buz pateninin kış sporu olarak anılmasına karar verilince, kış olimpiyatları düzenlenmeye karar verildi. İlk Olimpiyat Kış Oyunları, Fransa'nın Mont Blanc eteklerinde yer alan Chamonix Kasabası'nda 1924 yılında yapıldı. Vancouver 2010 Kış Olimpiyat Oyunları'nda yaklaşık 2.500 atlet 15 spor dalında 86 ayrı kategoride madalya kazanmak için yarışacak. Toplam 16 güne yayılarak düzenlenen organizasyonun açılışı dün Türkiye saati ile 4'de yapıldı. İlk kez kapalı bir spor salonda organize edilen açılış töreni yaklaşık 60 bin sporseverin önünde gerçekleştirildi. 2010 Vancouver'ın Açılış Töreninde, mücadele edecek olan 2 bin 500 atlet hazır bulundu. Cayman Adaları, Gana, Karadağ, Pakistan, Peru, Sırbistan ve Kolombiya tarihlerinde ilk kez Kış Olimpiyatları'na katıldı.Kanada'nın hokey efsanesi Wayne Gretzky, kayakçı Nancy Greene, NBA yıldızı All-Star Steve Nash ve hız pateninin yıldızı LeMay Doan, Olimpiyat Ateşi'nin aynı anda yaktı.

Açılışa damgasını vuran olay malesef hüzünlü bir olay oldu. Turnuva öncesi antreman yapan Gürcü kızakçı Nodar Kumaritaşvili, kaza sonucu hayatını kaybetti. Associated Press ajansının bildirdiğine göre, Kanada'nın batı kıyısında İngiliz Kolumbiyası eyaletinde yapılan kış olimpiyatında, 21 yaşındaki Gürcü kızak sporcusu Kumaritaşvili, tek kişilik sırtüstü binilen sürat kızağında kayarken "oluk pistin" finiş noktasına yakın kulvar duvarının tamponsuz demir çubuğuna çarparak öldü. Gürcü olimpiyat takımının başkanı da "Oyunlardan hemen çekilme ihtimalimiz var" dedi. Açılış töreninde de en çok Gürcü sporcular alkışlandı tabii. Antrenmanda hayatını kaybeden Gürcü sporcu için 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı. Benim için durumun en dramatik boyutu ise, sporcunun ailesine hemen haber verilememiş olmasıydı.. Zaten olimpiyatta bir uğursuzluk olacağı dünyanın durumundan belliydi. Küresel ısınma sebebiyle mevsimlerin ve dünyanın dengesinin sarsıldığı hepimizin malumu. Kar yok kış yok ama kış oyunları denilen olimpiyatlar var. Ne olacak bu durum, turnuvaya damgasını nasıl vuracak gerçekten merak ediyorum.. Takip edip göreceğiz elbette.

Şimdi gelelim olimpiyatın bizi ilgilendiren asıl boyutuna. Kanada'da düzenlenen turnuvaya Türkiye adına yalnızca 5 sporcu gitti malesef. Olimpiyatlarda ülkemizi 3'ü erkek 2'si bayan olmak üzere 5 sporcumuz temsil edecek. Kayaklı koşu branşında Kelime Çetinkaya ve Sabahattin Oglago mücadele edecek. Alp disiplininde Tuğba Taşdemir ve Erdinç Türksever, buz pateninde ise tek bayan sporcumuz olan artistik buz pateni kategorisinde Tuğba Karademir yarışacak. Bu sporcularımızın yarışacakları günler ve saatleri ise şöyle;

ps: Yarışlar Eurosport'tan canlı yayınlanacak. Sanırım Trt 3 de yayınlayacakmış. Ben de fırsat bulup izleyebildikçe blogda yer vereceğim.

15 Şubat

20:00 Kelime Çetinkaya; Kayaklı Koşu - Bayanlar {finallere kalması hâlinde}
22:30 Sabahattin Oglago; Kayaklı Koşu - Erkekler 15 km {finallere kalması hâlinde}

21 Şubat

20:00 Erdinç Türksever; Alp Disiplini - Erkekler Dev Slalom

23 Şubat

02:30 Tuğba Karademir; Artistik Patinaj - Kısa Program

24 Şubat

20:00 Tuğba Daşdemir; Alp Disiplini - Bayanlar Dev Slalom

25 Şubat

03:00 Tuğba Karademir; Artistik Patinaj - Serbest Probram

26 Şubat

20:00 Tuğba Daşdemir; Alp Disiplini - Bayanlar Slalom

27 Şubat

20:00 Erdinç Türksever; Alp Disiplini - Erkekler Slalom

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir