4 Mart 2010 Perşembe

Bugünden Geleceğe Bir Bakış {Tugay Kerimoğlu İmza Töreni}

Galatasaray, geleceğe bugünden bir bakış atarak Tugay Kerimoğlu'nu altyapıların, günümüz tabiriyle Futbol Akademileri'nin başına getirdi. Kendisi gibi onlarca, yüzlerce futbolcu Tugay'ın elinden geçecek artık. Kiminde kendisini görecek, kiminde kamp arkadaşını, kiminde takım arkadaşını.. Ama hepsi için illa ki bir fikri, illa ki bir tavsiyesi ve illa ki bir öğretisi olacak. Çünkü Tugay Kerimoğlu yeniden Galatasaray'lı Tugay oldu. Bir minik farkla.. O artık futbolcu Tugay değil, Galatasaray'lı Tugay Hoca! Bu sezon alışılageldiği üzere efsaneleşmiş isimlerden birisi de Tugay Hoca'nın imza töreninde bulundu. Kim olabilirdi ki bu isim Fatih Terim'den başka.. Galatasaray, futbolcu, efsane, teknik direktör kelimelerini Google'a yazıp aratsanız bile ilk göreceğiniz isim Fatih Terim olacaktır. Törende Fatih Terim'in hazır bulunacağının haberi bir kaç gün önceden gelince heyecanlanmıştım. Yalan yok! Fatih Hoca'yı özlemişim. Neyini özledim bilmiyorum ama görünce, dinleyince mutlu oldum işte.. Törende ayrıca, oturulan yerin arka kısmına hazırlanan sinevizyonda Arda, Uğur, Sabri, Emre ve Tugay'ın fotoğraflarının yer alması Galatasaray Altyapısı'nın önemini bir kez daha vurguladı. Şimdi klasik imza töreni yazılarımızdan birini daha bloga kazandırmak istiyorum. Fakat Tugay Hoca için özel bir iki şey de eklerim sanırım sonlara doğru. Önce Adnan Polat Başkan'ın söylediklerine değinelim biraz;


"Burada altyapının oluşmasında futbolculuğundan başlayarak Galatasaray’da takım kaptanlığını ve teknik direktörlük yapan Fatih Hoca'nın çok emeği var. Sadece bu altyapının gelişmesinde değil, aynı zanda Tugay’ın kariyerinde de çok büyük katkısı var."

Bu İmparator'un basın toplantısında bulunma nedeni olarak lanse ediliyor Başkan tarafından.

"Tugay’ın kariyerini biliyorsunuz. Bundan sonra Galatasaray’ın altyapısının başında bizlerle olacak. Ayrıca altyapımızda Jan Derks var. Buradaki müfredatı hazırlayan kişi kendisi. Kendisi Ajax’ta çalıştı. Yine Glasgow Rangers’ta önemli çalışmalar yaptı. Ayrıca başka ülkelerin takımlarında altyapılarda görev aldı. Şimdi buradaki müfredatın yapılanmasında Tugay’la birlikte çalışmalarını sürdürecek."

Jan Derks, Rijkaard'ın ekibinin bir kurmayı olarak katıldı Galatasaray'a. Tugay'ın bilgi ve birikimlerini gençlerin oluşturduğu takımlara aktarması ne kadar önemliyse, kendisinin Jan Derks'den destek alarak kendini geliştirmesi de o kadar önemlidir bence. Bu hem camia adına, hem gençler adına hem de Tugay Hoca adına çok olumlu olacaktır. Gönderilecek mi, gönderilmeyecek mi diye merak ettiğimiz Jan Derks'in kalacağını da Başkan'ın bu sözlerinden çıkardık. Şimdi gelelim Fatih Hoca'dan cümlelere..


"Talebem olan, futbolu ile yalnız Türkiye’yi değil, İngiltere’yi de kendisine inandıran bir kardeşimin imzanın ötesinde kendisini için çok önemli bir adımı olan bir gününde yanında olmak benim için çok anlamlı. Özellikle İngiltere yıllarında gösterdiği azim ve aşama ile herkesi kendisine hayran bırakan bir Galatasaray değerini altyapıya kazandıran Sayın Adnan Polat ve yönetimini kutluyorum. Artık Tugay altyapıdan başlayarak ait olduğu camiada çalışacak. Yeni Metin Oktaylar, Hakan Şükürler ve Ardalar kazandıracak. En önemli görevi, gençlere neyin doğru, neyin yanlış olduğunu gösterecek. Tugay’ın bu görevi Galatasaray’da çok büyük görevlerin başlangıcı olacak."

Fatih Hoca'nın talebesi ve kardeşi olan Tugay Hoca'nın yalnızca gördükleri ve de yaptıklarını anlatarak, gençlere öğretmesi bile, İmparator'un da dediği gibi yeni yıldızların yetişmesine katkı sağlayacak. O isimlerin yeri bizim gönlümüzde asla değişmeyecek fakat, Emre Çolak gibi gençler taraftarı heyecanlandırmaya ve o isimlerin yanında anılmaya devam edecekler. Son olarak Tugay Hoca'nın şimdi yapacağı görev, gelecekteki görevlerine giden yolda minicik bir adım olarak kalacak. Tugay'ın sözleriyle yazıyı da nihayete erdirelim artık..


"Başkanımıza ve Fatih Hoca'ma teşekkür ediyorum. Üstümde çok emekleri olan insanlar. Bundan sonra altyapıdan A Takıma hizmet eden oyuncuları yetiştirmek için buradayım Kimseyi ezmeye değil, aksine ne kadar faydalı olurum düşüncesi ile geldim. 10 senelik dönemi arkamda bırakarak soru işaretleri olmadan döndüm. Bu kulübe hizmet ettiğim için onurlu ve gururlum. Altyapıdan yukarıya faydalı, Galatasaray kültürü almış oyuncular kazandırmak istiyoruz. Hocamızın da nezdinde, bunu sevgi saygı çerçevesinde yapacağımıza eminim. Yeni Ardalar, Hakanlar, Okanlar, Hasan Şaşlar yetiştirmek için buradayım"

Galatasaray bir bayrak yarışıdır dedik her zaman. Bu yöneticisinde de böyledir, futbolcusunda da böyledir, teknik adamında da böyledir. Böyle olmaya devam etmesi için de Tugay gibi insanlar futbolculuğu bitirdikten sonra teknik adamlığa devam edecektir. Bu dün Fatih Terim'se, bugün Tugay Kerimoğlu'ysa, yarın da Arda Turan olacaktır. Tugay Abi'ye, Tugay Hoca'ya, Tugay Kerimoğlu'na, Galatasaray'daki yeni heyecanında canı gönülden başarılar dilerim. Eminim ki gençler onun tecrübesinin çarkından geçip takıma katıldıklarında, çok daha kaliteli insanlar olacaklar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir