25 Mart 2010 Perşembe

Galatasaray Kongresinin Kırmızı Kanadı

Burak geçtiğimiz günlerde kongrenin sarı kanadı başlığıyla, Adnan Öztürk'ü ve seçim hamlelerini yazmıştı. Ben de dün akşamki konuşmasının ardından Adnan Polat'ı, yani kongrenin kırmızı kanadını yazacağım bugün. Adnan Polat, 2006 seçim döneminde rahmetli Özhan Canaydın'ın en büyük seçim kozu olarak girmişti yönetime. Zaten daha önce de futbol şube sorumluluğu yapan başkan, bilhassa 2005-2006 sezonundaki 20:45 sloganıyla andığımız şampiyonluktaki payıyla, tüm taraftarın ve camianın önde gelenlerinin gözdesi olmuştu. Velhasıl, Özhan Başkan'ın o dönem başkanlık yapmasının da en büyük sebeplerinden birisiydi. Ne zaman ki Özhan Başkan rahatsızlanarak görevi bırakmak zorunda kaldı, işte o an Adnan Polat elini taşın altına koyarak Galatasaray yönetimine aday oldu. Rekor katılım ve rekor oyla da başkanlığı, rakiplerine açık ara fark atarak kazandı Adnan Polat. 2008 yılında yapılan bu seçimin ardından şimdi yeni bir seçim ile karşı karşıyayız. Haftasonu oynanacak müthiş derbi öncesinde, 27 Mart Cumartesi günü Galatasaray Kongresi yapılacak ve seçim olacak. Adnan Polat ve Adnan Öztürk yarışacaklar bu seçimde. Adnan Polat, seçimin kırmızı renkli oylarına sahip olacak isim..

Adnan Polat, kongre öncesi son konuşmasını, Lig Tv'de Şansal Büyüka'ya yaptı. Aslında seçim konuşmasını bugün sabah yapmayı planlıyordu. Fakat Özhan Başkan'ın vefatı nedeniyle Bursa'ya gitmek durumunda kaldı ve bu konuşmayı iptal etti. Dün akşam da Bursa'ya gitmeden önce seçim konuşmasını yaptı. Planlarından, yeni dönemde başkan olması hâlinde takıma katacaklarından ve genel kongre havasından bahsetti uzun uzun. Adnan Başkan'ın bu konuşmalarından ilk çıkardığım sonuç; kendine güveninin tam olduğu yönünde. Elbette bunun için çalışmaları vardır, haybeye atıp tutmuyordur. Bir güvendiği var ki bu kadar rahat. Adnan Başkan diyor ki; "rakibimiz bizden daha önce çalışmaya başladı, çünkü futbol takımı kongre sıkıntısı yaşıyor ve benim görevim onları bu stresten uzak tutmaya çalışmak" Çok sağduyulu bir düşünce bu. İkinci mutlu olduğum nokta ise Yiğit Şardan'ın yeniden yönetime dahil olması. Malum, forma krizi sonrasında Yiğit Başkan olay benim sorumluluğumda yaşandı mantığıyla onurlu bir duruş göstererek, kimseyi sıkıntıya sokmadan, istifasını vererek yönetimden ayrılmıştı. Ki bu olaya en çok üzülenlerden birisi benim. Yiğit Şardan, Adnan Polat yönetimindeki en vizyonlu isimlerden bir tanesi çünkü. Şimdi madde madde Adnan Başkan'ın vaatlerini de yazarak yazıyı bağlamak istiyorum.


  • En yüksek katılımlı seçim olacak. 5000 kişi bekliyorum. Kimin kime oy vereceğini bilemeyiz. Lise olayını çok büyütüyorlar. Bu kulüp lisesiz düşünülemez. Diğer dernek ve kuruluşlarımız da önemli. Seçimi bu eksene oturtmamalıyız.
  • G.Saray kimsenin cebinden yönetilmeyecek. Özellikle tecrübeli, bilgili ve kulübe zaman ayıracak insanlara ihtiyacım var. Zenginleri değil, kendi potansiyeline sahip kişilerle çalışmak istiyorum.
  • Mali, idari, sportif yönetimini bana bağladı. Sıkıntılı günler yaşadık başkanla. Kapımızda icra memurları vardı. Benden önceki dönemde böyle problemler vardı. Şimdi ise gelirleri artırdık ve giderleri kıstık. Sponsorluk anlaşmaları 60 milyon doları aşmamıştı. İki sözleşmemiz daha var ve 170 milyon doların üstüne çıkacağız.
  • Borç ve alacak olayı sürekli tartışıldı. Pembe tablo sözü vermedik ama şeffaf olduk. 3 ayda bir Divan Kurulu'na açıklama yaptık ve bilgiler verdik. Buna da itirazlar oldu. Komisyon kuruldu. 3 ay boyunca hesapları didik didik ettiler. Rapolar aynı. Buna da söylentiler çıktı. 5 banka birleşmesiyle 70 milyon dolar kredi aldık. Bunda kefalet yok!
  • 31.12.1009 tarihi baz alınarak 129 milyon dolar nakit borç var. Söylenen rakamlar var; ama asıl olan 129 milyon dolardır. Nakit üreten bir kulüp olduk. Bugün güllük gülistanlık dönemde değiliz. Stat ve sonrasında artıya geçeceğiz.
  • GS Store'da gelirler bu döneme kadar % 153 arttı. 4 kat büyüdük. Siz o karı göremiyorsunuz tabi. Forma satışında bu sene en büyük rakibimizi geçtik. Rakamları net bilmiyorum; ama mali rakamlar bizi tatmin ediyor. Amacımız 250 satış noktası ve 5 sene içerisinde 150 milyon dolar gelir. Mayıs ayı sonunda da GS Store ciromuz 28 milyon doları bulacak.
  • Avrupa'da bazen şans faktörü de gerekli. İki dönemdir yanımızda olmadı. Hamburg ve Atletico Madrid maçlarından bahsediyorum. Bu dönemlerde hep sakatlık yaşadık. Geçen sene defansın tamamı, bu sene forvet hattı sakatlandı.

Kongrenin kırmızı kanadına güvenim sonsuz. Başarılar dilerim iki tarafa da. Umarım camiaya yakışır nitelikte bir seçim olur ve umarım Adnan Polat Yönetimi yola devam diyebilirler. Ve son söz ki benim kongre sonrasındaki temennim de bu sözde gizli;

"Derbiye Galatasaray Başkanı olarak çıkacağım"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir