21 Nisan 2010 Çarşamba

Futbolun 1 Mayıs'ı Olsa; Edwin Van Der Sar

Kalecilerin yaşı yoktur derler. Aslında vardır ama normal bir futbolcuya göre farklı yaş portreleri çizilir. Futbolcu için 25-26 gibi yaşlar artık tecrübeli statüsüne girmeye başlamışken, kaleciler için ise o yaşlar genç oldukları zamanlardır. 28'li yaşlar ise artık en olgun, en iyi dönemlerine geldikleri zamanlar olmuştur. Bu yüzden bir kalecinin 40'lı yaşlara kadar oynaması fazla garip bir durum değildir. Mesela Peter Schmeichel 40 yaşına kadar forma giymiştir. Ya da Seaman 41 yaşına kadar oynadı. Rüştü Reçber'in de bu yolda ilerlediğini görüyoruz. Van Der Sar da bugünlerde 39 yaşında ve Manchester United'in kalesini koruyor. Gidişata baktığımızda ise 2-3 sezon daha kaleyi kimselere vermeyeceğini söyleyebilirim. İşin güzel tarafı ise, Manchester United'in efsane kalecisi olan Schmeichel 36 yaşında takımdan ayrılmasına rağmen, bugün Van Der Sar'ın 39 yaşında hala o kaleyi koruması ve kendisiyle ısrarla devam edilme isteğidir. Ama hangi kaleci daha efsane oldu, sevildi gibi bir soru sorduğumuzda Schmeichel ismi daha fazla ön plana çıkar. Ya da bugünlerde 28-30'lu yaşlarda olan bir kaleciye senin idolün kimdi diye sorsak Schemeichel ismini söyleyenler daha fazladır.

Van Der Sar'ın kariyerini her zaman çok ilginç bulmuşumdur. Çünkü inişe geçen bir kariyerden, efsane yaratmayı başaran ender isimlerdendir. Ajax formasını 9 yıl boyunca giyip, önemli başarılar kazandıktan sonra her yıldızını parlatan Ajax'lı gibi Avrupa'nın önde gelen kulüplerinden birisine transfer olmuş ve Juventus'a gelmişti. Juventus'da da 2 sezon boyunca birinci kaleci olduktan sonra, takıma Buffon katılmış ve Van Der Sar açısından düşüş yaşadığı dediğim Fulham transferi gerçekleşti. Aslında daha büyük bir Premier Lig takımına geçmek için, o lige gitmek çok doğru seçim ama 31 yaşına gelmiş bir kalecinin artık Fulham da yoluna devam etmesini, sonrasında da her kariyeri düşüşe geçen efsane Hollandalı gibi ülkesine geri dönmesini beklerdim. Ama Van Der Sar, 4 sezon boyunca Fulham'da harikalar yarattıktan sonra Manchester United'e transfer oldu ve 2005 yılından bu yana kaleyi kimselere vermedi. Bu süre zarfında ise Premier Lig şampiyonlukları, Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu gördü. Bir bakıma 35 yaşından sonra yeniden doğduğunu, yaratılış destanı tarzında bir kitap yazsa kitabı ilk alacak insanın ben olduğumu söyleyebilirim.

Benim için, hatta çoğu insan için bugünün en iyi üç kalecisi Casillas, Julio Cesar ve Cech'dir. Ama bu sezon hangi kaleci daha iyi performans gösterdi diye soracak olursak, benim cevabım Van Der Sar olur. Bunu sadece Milan'la oynadıkları ilk maçta yaptıklarıyla da söylemem mümkün ama sezonun genelinde harika işler yaptı. Bir kalecinin fiziğini bu kadar iyi kullanabildiğini ben Van Der Sar'da gördüm. Belki de bu yaşlara kadar hala böyle üst düzey mücadelesini gösteriyorsa, aykırı fiziğinin büyük payı olabilir. Bir de fiziğinin gerektirdiği işlerden fazlasını yapabiliyor. Mesela, Hidayet Türkoğlu 2.08 olmasına rağmen birçok pozisyonda oynayabiliyor. En önemlisi oyun kurucu olarak da müthiş işler yapıyor. Van Der Sar da eminim kaleci yerine futbolcu olsa repertuarını geniş tutardı ama 1.97'lik kalecinin yerden gelen toplarda falan zayıf kalmasını bekleriz. Ama 1.80'lik birisiymiş gibi en güçlü yanlarından biri yerden gelen topları. 39 yaşında hala 25'lik gençler biri atlıyor, zıplıyor, inanılmaz işler yapıyor ama hala hak ettiği değeri aldığını düşünmüyorum. Gerçi o değeri Ferguson kendisine fazlasıyla veriyor, o yüzden biz ne versek boş ama en azından hakkını teslim edelim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir