9 Nisan 2010 Cuma

Rijkaard'ın Aradığı Orta Sahaya Fenerbahçe Sahip

Fenerbahçe, bana göre Türkiye'nin en iyi orta sahasına sahip olan ekip. Emre Belözoğlu, Özer Hurmacı, Mehmet Topuz, Cristian ve hatta Selçuk Şahin'i bu kalitenin içerisine ekleyebiliriz. Benim Fenerbahçe için düşüncem her zaman aynı. Emre Belözoğlu, Özer, Mehmet Topuz üçlüsünü orta sahaya yerleştirdikten sonra diğer futbolcuları ilk 11'e yazacaksın. Çünkü günümüzde pozitif futbolun kaynağı orta sahadan geçiyor ve bu futbolcuların oyunun iki yönünde hakim olması senin artın oluyor. Bunun yanında etkili savunma futbolcuların, orta sahanın önünde Alex gibi bir organizatör ve kaliteli santraforla zaten hedefine ulaşırsın. Ama Daum ısrarla bu üçlü orta sahayı bir arada denemiyor ve Mehmet Topuz, Özer Hurmacı ikilisini kanatlarda kullanıyor. Bunu yapması aslında baskı kurmak anlamında, pas organizasyonu anlamında etkili ama hücumda kanatların iyi kullanılması, seri pozisyonlar üretmek anlamında takımı biraz zayıflatıyor. Gerçi Gökhan Gönül ve Andre Santos'un son haftalarda çok formda olduğunu düşününce Fenerbahçe'nin kanatları da iyi kullanmaya başladığını söylemek mümkün. Sonuç olarak kaliteli orta sahayı elinde bulunduran takım uzun vadede her zaman bir adım öne geçer. Mesela Galatasaray süper bir hücum hattı kurmasına rağmen orta sahanın sisteme uymaması neticesinde ne ofansta, ne defansta organizasyondan bir haber.

Konuyu bağlamak istediğim nokta ise son günlerde yaptığım gibi yine Galatasaray orta sahası. Elano ve oynarsa Arda Turan haricinde malesef sistemimize uygun bir orta saha kurgumuz yok ve bu son haftalarda her maç değişik kadro, değişik sistem durumunu ortaya çıkardı. Mustafa Denizli de her maça farklı kadrolar, sistemler yaratıyor ama onların Ernst, Fink gibi oyunun iki yönünü oynayabilen futbolcuları var. Ya da Trabzonspor'un orta sahasına bakıyorum tam bizim aradığımız orta saha kurgusuna sahipler. Ama Rijkaard'ın istediği orta saha futbolcuları şu an Fenerbahçe'nin elinde. Emre Belözoğlu, Mehmet Topuz ve Özer Hurmacı bugün Galatasaray'ın elinde olsa veya Rijkaard, Fenerbahçe'nin başında olsa 4-3-3 felsefesini tam olarak uygulama fırsatını ele geçirecekti.Gerçi Fenerbahçe'nin bu sistemde oynayabilecek üçlü forveti yok gibi ama orta sahayı kurduktan sonra gerisi gelir.

Emre Belözoğlu zaten bu sezon ligin MVP'si. Fenerbahçe'nin dinamosu durumunda ve işin organizasyon kısmı kendisinde. Bizim Elano'dan beklediklerimizi Emre Belözoğlu'nu izleyerek görebiliriz. Mehmet Topuz daha çok sağ açık gibi oynamasına rağmen, onun gerçek yeri orta sahanın ortası ve oyunun iki yönünü oynayabilen bir futbolcu. Kariyerinin başlarında defansif orta saha olarak nam salan ve sonrasında hücum gücünü yükselten bir futbolcu. Özer Hurmacı ise son maçlarda belki Fenerbahçe'nin en kötü performans gösteren futbolcusu gibi ama takımın en çok koşanı. Kanatlar yerine orta sahada oynasa gerçek anlamda Özer'i izlemek mümkün olacak. Savunmaya bakıyorsun Lugano & Bilica kaç maçtır gol yemiyor, Andre Santos & Gökhan Gönül çok formda, Volkan Demirel iyi bir kaleci ama hücumun kanatlarında oynayabilecek futbolcular olmadığı için Fenerbahçe 4-3-3 oynayamaz. Ama şu an oynadıkları sistemde bizim ligimizde başarılı olurlar. Bu arada o orta sahaya Selçuk Şahin'i bile eklemek mümkün. Galatasaray'ın orta sahalarından daha iyi oyunun iki yönünü oynuyor.

Galatasaray'a bakıyoruz Mehmet Topal, Barış Özbek, Ayhan Akman, Mustafa Sarp falan başka bir alem. Servet Çetin stoperde güven vermiyor. Orta saha etkisiz olunca savunma ve hücumda sıkıntı yaşanıyor. Hücumda oynayan futbolculara doğru dürüst top bile atılamıyor. Madem Rijkaard'la yola devam orta sahayı baştan kurgulamak, bu uğurda önemli paralar harcamak lazım. Musa Çağıran ilk hamle, Emre Çolak artık iyiden iyiye ısındırılmalı, Arda orta sahaya çekilmeli ve çok önemli bir yabancı orta saha getirmeli. Tabii bu futbolcuları yedeklemekte oldukça önemli.

2 yorum:

  1. Oyuncu sistem içinde gösterir kendini...Selçuk'un bir Mehmet Topal'dan üstün olduğuna kesinlikle inanmıyorum (Fatih Terim de inanmamış olmalı ki milli takıma almadı kendisini), ancak FB'nin oynadığı 4-4-1-1 de etkili olabilir. Hatta o sistemde kim oynasa etkili gözükür; Rijkaard'ın işi işte bu yüzden çok zor hatta (bana göre) imkansız: Bu sitem Türk futbolcusuna uygun değil! Koy Özer & Mehmet Topuz'u orta üçlüye (yine bence) gör 3 maymunu nasıl oynuyorlar...Bir tek Emre'yi hariç tutarım o da zaten bu topraklardan yetişen en büyük yeteneklerden biri (hiç sevmesem de)

    YanıtlaSil
  2. ozer hurmaciyi ankaraspor da oynarken alacagimizi ama 100.000 dolarlik taksiti odemedigimiz icin anlasmanin bozuldugunu da her fener macinda hatirlar, kahrolurum!!!! championship manager oyununda bile ozer galatasarayda yapilmisti, olay o kadar kesindi yani! ama bu kadar az bi meblag olan taksiti odemeyip, ribery benzeri bi vaka yasasigimizi unutmayalim!!!!!

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir