30 Nisan 2010 Cuma

Serdar Özkan

Arda Turan, ''ben çalım atmayı Serdar Özkan'dan öğrendim'' der. Gerçekten bu adamda doğuştan gelen bir teknik var sanırım. Topla hareketleri mükemmel, oldukça seri ve teknik konusunda diyebilecek tek bir sözüm yok. Aslında genç yaşlarda futbolcular bulunurken hemen tekniğine bakarlar. Altyapı döneminde ise futbolun kurallarını öğrenirler. Serdar Özkan'ın teknik anlamında asla sıkıntısı yok ama onun sorunu geliştirmesi gereken diğer özellikleri oldu. Mesela gol vuruşu veya kollektif futbol gibi. Kariyeri boyunca önemli şanslar da eline geçti. Ertuğrul Sağlam'ın bu futboluyla yakından ilgilendiğini ve şanslar verdiğini biliyorum. Aynı şekilde Mustafa Denizli de Serdar Özkan'ı kazanmak için büyük çabalar sarfetti. Oysa ki Mustafa Denizli'yi gençlere yeteri kadar şans vermiyor diye eleştiririm {özellikle son yıllarda}. Serdar Özkan, eline geçen bu şansları iyi değerlendiremedi. Sürekli futbol dışında fazla konularda gündeme gelmesinin yanında saha içine baktığımızda kendisini geliştiremedi. Arda Turan'a ve Serdar Özkan'a baktığımızda arada oluşan fark ortada. Birisi Avrupa'nın gündeminde, diğeri ise kendi taraftarları tarafından Gökhan Zan misali gitse de kurtulsak diye bakılan bir futbolcu. Ama unutulmaması gereken nokta, Serdar Özkan'ın 23 yaşında olduğu ve hala değerli bir futbolcu olduğudur.

Bildiğiniz gibi Türkiye'nın 87 jenerasyonu oldukça iyi isimlerden oluşuyor. Serdar Özkan'ın da bunun bir parçası olduğunu söyleyebilirim. Bu futbolcu altyapıda yıldızını parlattıktan sonra Lucescu tarafından ilk olarak A takıma alındı. Sonrasında İstanbulspor'a kiralık gitti ve geri çağrıldı. A.Sebatspor, Samsunspor gibi takımlarda da pişmesi amacıyla kiralık olarak forma giydi. Ama her gelen yeni teknik direktör bu adamı yeniden kadroya aldı. İlk önemli parlamasını ise Ertuğrul Sağlam döneminde yaptığını düşünüyorum. Mesela 2-1 kazanılan Liverpool karşısında mükemmel bir futbol oynamıştı. Takımın vazgeçilmez isimlerinden birisi olmuştu ama Mustafa Denizli döneminde başlayan düşüşünü hala durdurabilmiş değil. Şans buldu aslında ve bu dönemde değerlendiremediği şansı, Beşiktaş taraftarlarının ona sırt çevirmesi olarak sonuçlandı. Ayrıca bu futbolcu neredeyse bütün kademelerde Milli Takım forması giydi.

Gelelim yazının sebebine. Bildiğiniz gibi bu adamın sözleşmesi sezon sonunda bitecek ve gelecek sezonda da Beşiktaş forması giyme ihtimali oldukça düşük. Gerek mali durumlar, gerek Serdar Özkan'ın istediği forma garantisi, gerekse taraftarların bu futbolcuya pek sıcak bakmaması neticesinde bu aşk bitecek gibi. Bu yüzden yeni sezonda Serdar Özkan'ın başka bir takımda forma giyeceği söyleniyor ve adaylardan birisi de Galatasaray. Bunu Gökhan Zan transferine bakarak değil de, Serdar Özkan'ın futbol tarzına bakarak söylüyorum. Galatasaray'ın aradığı hücumcu da tempoya ve tekniğe bakılıyor. Forvet kanatlarında oynayan futbolcular süratli olmak zorundalar, teknik olmak zorundalar ve sistemin işlemesinin kanatlardan geçtiğini iyi bilmek zorundalar. Serdar Özkan'ın da bu özellikleri fazlasıyla var. Galatasaray'ın aradığı her iki kanatta da oynayabilen teknik özelliği yüksek bir futbolcu. Serdar Özkan'ın bu yüzden bonservisinin de olmadığından yola çıkarak iyi bir transfer olacağını düşünüyorum. Bizim bu sezon belirli noktalara transferlerin yanında, yedek kulübesini de güçlendirebileceğimiz futbolculara ihtiyacımız var. Bugün Gio, Keita, Arda dışında kanatlarda kullandığımız bir futbolcunun daha olmadığını görüyorum. Ama Serdar Özkan alalım da 10 seneyi kurtaralım tarzında bir adam değil, bu güveni henüz veremedi. Bunu da atlamamak lazım.

5 yorum:

 1. Dos santos'un barca dönemi unutalım bir an için,şuanki performasıyla serdar'la arasında ne fark var??? Serdar özkan'a iyi transfer olabileceğini söylüyorsun ama orduspor'a kiraladığımız serdar eylik ve emre çolak'ıda unutmamak gerekir.

  YanıtlaSil
 2. Emre Çolak orta saha oyuncusu. Serdar Eylik'de 1.5 senelik kiraya gönderildi. Bizlere güçlü alternatifler gerekiyor.

  YanıtlaSil
 3. Hep istemişimdir Serdar'ı Galatasaray formasıyla görmeyi.Yazıda da olduğu gibi performansıyla önümüzdeki senelere için güven vermese de bu işin temeli var olan yeteneğe güvenmektir.

  Dos Santos'un yeteneğine güvenildi de kiralandı,bonservisi de alınacak belki de.O Bölgeye yerli oyuncu olarak alınabilecek en uygun oyuncudur bence Serdar.

  YanıtlaSil
 4. antreman topçusu, jo,...

  YanıtlaSil
 5. Gio o maliyetle %100 gönderilir (alınırsa bence ikinci bir Elano faciası yaşarız ki ikisi toplam 16 milyon €'yu sitsen çıkartamayız!) Ben şahsen Jo, Gio gibi isimlerin gönderilip (mümkünse üstüne Elano), Arda'ya iyi bir teklif gelmedikçe (bence zor, kimse vermez 15 milyon €) elde tutulup, Caner ve Serdar Özkan gibi "nispeten" ucuz oyunculara yöneleceğimizi düşünüyorum. kewell, Gökhan gibi "müzmin sakatlar" da elden çıkartılıp bütçe disiplini sağlanabilir. Ancak her iki Serdar'dı, Emre Çolak'dı vs. gibi isimlerle nasıl dolar o tribünler bilmem...

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir